30.4.2009 | Záhadné světélkování v jihlavském podzemí způsobuje willemit
21.11.2008 | Prvním badatelem, který se věnoval dvěma křížovým kamenům stojícím v obci Cejle byl náš velmi dobrý známý, Vilém Richlý z Mirošova. Oba kameny popsal krátce ve svých rukopisných zápiscích datovaných do roku 1885. První kámen nazvaný "hrubou plotnou žulovou" zaznamenal při rozcestí z Cejle do Dvorců.
7.11.2008 |
Jen málo která obec se můžem pochlubit či lépe řečeno nabídnout návštěvníkovi hned pět křížových či pamětních kamenů. Proto neotálejme a pojďme k prvnímu kameni v katastru obce Mysliboř. A rovnou uveďme, že se do země propadl a nebo se stal před léty kořistí neznámého sběratele. Přitom nešlo o nic vyjímečného, ale o zcela běžný tzv. vodní cejch, který můžeme nalézt takřka u každého mlýnu, pokud také nezmizel. Bývá totiž umístěn na zdech, na mezích a mám takové kameny evidovany třeba ve sklepě pod mlýnicí a nebo rovnou na cestě ke mlýnu. Ten zdejší cejch byl opatřen jako obvykle malým trojúhelníkem, iniciálami mlynáře a letopočtem - v tomto případě F K 1890.
10.10.2008 |
Kámen, o kterém se v současnosti nejen mluví, ale i píše. A řekněme si rovnou, kámen měl namále. Počátkem září tohoto roku jej dvakrát navštívila dvojice neznámých mužů a pokusila se jej odvést. Díky náhodě a neočekávanému vyrušení lidmi jedoucími ráno o půl šesté pro krmení na pole kámen nezmizel kdesi v neznámu. Nevědomky se o to postaral i tvůrce tohoto památníčku, kameník Brtník z Dudína.
3.10.2008 |
Kdo by neznal Helenín. Krátce po roce 1860 tady vyrostla vedle textilní továrny Friedricha Schmala kolonie několik domků, která obdržela od místních obyvatel pojmenování Schmaldorf. Pak přišel rok 1888 na dělnická kolonie obdržela čestné pojmenování Kolonie Františka Josefa I. Uvedený název byl úhledně napsán na dvou tabulích umístěných při začátku sídliště, které byly odstraněny za velikého jásotu až při vyhlášení samostatnosti ČSR v říjnu roku 1918. Navzdory čestnému názvu začalo se v roce 1893 užívat lidového pojmenování Helenental, česky potom Helenov a nakonec Helenín.
27.9.2008 |
Kostelec u Jihlavy. Také tady stával v polích křížový kámen. Žel, stával. Už nestojí. Zem se po něm slehla a snad v té zemi odpočívá dodnes. Kdo ví. Do dnešních dnů se pak dochovalo několik jeho popisů a dokonce jedno ze dvou vzácných vyobrazení.
17.6.2008 | O třešťských kamenech už bylo v tomto seriálu napsáno mnohé. Jeden z nich však zůstával jakoby stranou našeho zájmu. A přitom jej neměl pominout žádný návštěvník Třeště. Je totiž umístěn na venkovní zdi kostela sv. Martina.
12.4.2008 | Na katastru Hybrálce byly v závěru 19. století zaregistrovány dva křížové kameny. První stál podle MUDr. Leopolda Fritze na zvýšené mezi při cestě od hybráleckého hřbitova k Jihlavě. Na přední straně měl vyobrazen latinský kříž a pod pravým příčným ramenem kosíř. Lid prý si tehdy povídal, že zde byl zavražděn řezník.
29.3.2008 |
Ne jeden, ale velká hromada lomového kamene se spotřebovala na stavbu malého můstku klenoucího se přes bezejmenný potůček pod Novými Domky. Právě tudy vedla stará cesta od brněnské silnice do nedalekého Henčova. Z kolaudačních protokolů této obce víme, že pod její správu patřila za první republiky i dolní část osady Nových Domků nazývaných lidově Zlámané jelito či Na jelitě. Jak poznamenal historik Josef A. Pátek, osada obdržela toto nezvyklé pojmenování proto, že " ...
23.3.2008 |
Bývalá samostatná obec Dřevěné Mlýny připadla v roce 1923 k městu Jihlavě a stala se její místní částí. Ta pak byla v roce 1955 úředně zrušena a celý její katastr se rozplynul do stále se rozrůstající městské zástavby. Zmizel i samotný Hölclův mlýn, který stál u zrodu této vsi a dal základ jejímu pojmenování.
Dnes je 13.9.2024,
svátek slaví Lubor, zítra Radka.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.