Jihlavské záhady

30.4.2009 |  Záhadné světélkování v jihlavském podzemí způsobuje willemit

Zdroj: ctk.cz | Autor: Leon Kazanski

21.11.2008 |  Prvním badatelem, který se věnoval dvěma křížovým kamenům stojícím v obci Cejle byl náš velmi dobrý známý, Vilém Richlý z Mirošova. Oba kameny popsal krátce ve svých rukopisných zápiscích datovaných do roku 1885. První kámen nazvaný "hrubou plotnou žulovou" zaznamenal při rozcestí z Cejle do Dvorců.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

7.11.2008 |  
Jen málo která obec se můžem pochlubit či lépe řečeno nabídnout návštěvníkovi hned pět křížových či pamětních kamenů. Proto neotálejme a pojďme k prvnímu kameni v katastru obce Mysliboř. A rovnou uveďme, že se do země propadl a nebo se stal před léty kořistí neznámého sběratele. Přitom nešlo o nic vyjímečného, ale o zcela běžný tzv. vodní cejch, který můžeme nalézt takřka u každého mlýnu, pokud také nezmizel. Bývá totiž umístěn na zdech, na mezích a mám takové kameny evidovany třeba ve sklepě pod mlýnicí a nebo rovnou na cestě ke mlýnu. Ten zdejší cejch byl opatřen jako obvykle malým trojúhelníkem, iniciálami mlynáře a letopočtem - v tomto případě F K 1890.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

10.10.2008 |  
Kámen, o kterém se v současnosti nejen mluví, ale i píše. A řekněme si rovnou, kámen měl namále. Počátkem září tohoto roku jej dvakrát navštívila dvojice neznámých mužů a pokusila se jej odvést. Díky náhodě a neočekávanému vyrušení lidmi jedoucími ráno o půl šesté pro krmení na pole kámen nezmizel kdesi v neznámu. Nevědomky se o to postaral i tvůrce tohoto památníčku, kameník Brtník z Dudína.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

3.10.2008 |  
Kdo by neznal Helenín. Krátce po roce 1860 tady vyrostla vedle textilní továrny Friedricha Schmala kolonie několik domků, která obdržela od místních obyvatel pojmenování Schmaldorf. Pak přišel rok 1888 na dělnická kolonie obdržela čestné pojmenování Kolonie Františka Josefa I. Uvedený název byl úhledně napsán na dvou tabulích umístěných při začátku sídliště, které byly odstraněny za velikého jásotu až při vyhlášení samostatnosti ČSR v říjnu roku 1918. Navzdory čestnému názvu začalo se v roce 1893 užívat lidového pojmenování Helenental, česky potom Helenov a nakonec Helenín.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

27.9.2008 |  
Kostelec u Jihlavy. Také tady stával v polích křížový kámen. Žel, stával. Už nestojí. Zem se po něm slehla a snad v té zemi odpočívá dodnes. Kdo ví. Do dnešních dnů se pak dochovalo několik jeho popisů a dokonce jedno ze dvou vzácných vyobrazení.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

17.6.2008 |  O třešťských kamenech už bylo v tomto seriálu napsáno mnohé. Jeden z nich však zůstával jakoby stranou našeho zájmu. A přitom jej neměl pominout žádný návštěvník Třeště. Je totiž umístěn na venkovní zdi kostela sv. Martina.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

12.4.2008 |   Na katastru Hybrálce byly v závěru 19. století zaregistrovány dva křížové kameny. První stál podle MUDr. Leopolda Fritze na zvýšené mezi při cestě od hybráleckého hřbitova k Jihlavě. Na přední straně měl vyobrazen latinský kříž a pod pravým příčným ramenem kosíř. Lid prý si tehdy povídal, že zde byl zavražděn řezník.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

29.3.2008 |  
Ne jeden, ale velká hromada lomového kamene se spotřebovala na stavbu malého můstku klenoucího se přes bezejmenný potůček pod Novými Domky. Právě tudy vedla stará cesta od brněnské silnice do nedalekého Henčova. Z kolaudačních protokolů této obce víme, že pod její správu patřila za první republiky i dolní část osady Nových Domků nazývaných lidově Zlámané jelito či Na jelitě. Jak poznamenal historik Josef A. Pátek, osada obdržela toto nezvyklé pojmenování proto, že " ...

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon

23.3.2008 |  
Bývalá samostatná obec Dřevěné Mlýny připadla v roce 1923 k městu Jihlavě a stala se její místní částí. Ta pak byla v roce 1955 úředně zrušena a celý její katastr se rozplynul do stále se rozrůstající městské zástavby. Zmizel i samotný Hölclův mlýn, který stál u zrodu této vsi a dal základ jejímu pojmenování.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski
Archiv článků v kategorii Jihlavské záhady »
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 12.6.2024,
svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server