Historie a zajímavosti

7.11.2008 |  Pohled do historie



Boršov se v hlubinách staletí jmenoval Borzyssow, později Bořišov podle osobního jména Bořislava, Bořislavův dvůr. Později se nazývala zkráceně Boříše, někde se též uvádí Boryšov.

Zdroj: www.dusejovsko.cz/borsov | Autor: Leon Kazanski

29.3.2008 |  
Osad tohoto jména je na Moravě několik. Osobní jméno Bohuslav v Diplomatáři Moravském uvádí se k r. 1174, o kterýchsi Bohuslavicích ponejprv r. 1207 se píše.

Zdroj: mesta.obce.cz/bohuslavice | Autor: Leon Kazanski

22.2.2008 |  Již ve 13. století městečko, leží při samých hranicích českých v příjemném údolí horském, 556 m nad mořem, na pravém břehu řeky Jihlavy, která rozhojnivši se tu odtoky několika rybníků, tvoří delší část hranic zemských. Jest tu stanice dráhy transversální. Domů má 298 čísel s 1991 obyv., mezi nimiž 126 židův, 5 evang. helv. vyzn., a ostatní jsou katolíci. R. 1678 bylo tu 80 domův osedlých a 15 pustých; při nich 2656/8 m. polí pustých.

Zdroj: batelov.eu | Autor: Sláva

1.3.2007 |   Bylo po válce. Porůznu ještě voněla smrt. Byl jsem malý kluk a přijel jsem za babičkou a tetou do Brtnice. Bude pouť, to něco uvidíš! Krásný průvod, muziku, stánky s tureckým medem. Všechno se splnilo. Sliny se mi sbíhaly, davy lidí a hejna vos bzučely nad náměstím. Pojednou se ozvala rána a zazněly bubny. Pevně jsem uchopil tatínkovu ruku. Ty zvuky jsem znal, bývaly zlé, nevěstily nic dobrého. Už jdou, už jdou, ozývalo se od mostu přes říčku. Stál jsem na okraji silnice a podobal se sochám na mostě. Trčely nehnutě, tiše jako putičky. Rachot bubnů se blížil, dav se tišil. Pojednou se vynořila vysokánská černá postava. Šla klátivě, dlouhým krokem se dotýkala dlažby. Oněměl jsem. Takhle vypadala smrt?! Znal jsem ji z pohádek a teď se "docela živá" blíží ke mně. Nedalo se to vydržet. Vytrhl jsem se tatínkovi z náruče a jako šílený běžel přes celé městečko domů k babičce. Od té doby mám obraz brtnické pouti spojen jen a jen s tímto obrazem.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek | Autor: Zanoni

11.1.2007 |  Historie obce Petrovic je úzce spjata s historií obce Puklice. První zápis o existenci obce Petrovice pochází z roku 1318. Předpoklad vzniku je datován o 100 i více let dřive. Petrovická tvrz hlídala stezku procházející údolím řeky Jihlavy.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

2.1.2007 |  VYSKYTENSKO



Vyskytensko se rozkládá 8 km severozápadně od krajského města Jihlavy. Jeho centrem je obec Vyskytná nad Jihlavou, jedna z nejstarších písemně doložených vsí na Jihlavsku. Už v roce 1226 se objevila na listině papeže Honoria III. Tehdy patřila do majetku želivského kláštera. V jejím sousedství vznikly později další menší vsi - Jiřín a Hlávkov a osada Rounek. Tím byla ve 13. století kolonizace tohoto území dokončena.


Zdroj: archiv kpufo | Autor: Sláva

2.1.2007 |  Vstupní brána z roku 1578 je zhotovena italskými kameníky ve stejném stylu, jako budova luteránské akademie. Synové pana Heldta z Kementu zemřeli dříve než matka. Dědičkou se stala dcera Zuzana, provdaná za Jindřicha Brtnického z Valdštejna. Po svém ovdovění se znovu provdala za Zdeňka Berku z Dubé a Lipého.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Sláva

2.1.2007 |  PRVNÍ ZMÍNKY O MĚSTĚ



V roce 1998 uplynulo 590 let od udělení plných městských práv poddanskému městu Meziříčí. Jak asi vypadalo město v této době? Co zajímalo "opatrné" měšťany? Nedokážeme jistě odpovědět na všechny otázky tohoto druhu, ale něco o minulosti přece jen víme. Dokonce se můžeme vrátit ještě hlouběji do historie.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Sláva

2.1.2007 |  V srdci Českomoravské vrchoviny, poblíž poloviny cesty mezi Prahou a Vídní, v soutěsce ohraničené vrchy Špičákem (734 m), Čeřínkem (761 m) a ve vzdálenějším jižním horizontu i nejvyšším vrcholem celého regionu Vysočiny Javořicí (837 m) se nalézá město Třešť.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Sláva

2.1.2007 |  Farní kostel sv. Martina


Nejstarší architektonickou památkou ve městě je farní kostel sv. Martina. Byl založen ve 13. století, dostavěn ve druhé polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý. Zajímavým prvkem je gotický náhrobek Jana z Hodic, renesanční náhrobek Kryštofa Vencelíka a pozdně gotická kamenná kazatelna.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Sláva
Archiv článků v kategorii Historie a zajímavosti »
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 27.4.2024,
svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server