Podivná místa

29.4.2007 |  Kdo by neznal zalesněný vrchol vysoký 768 m nad mořem. Kdo by nepodnikl, alespoň jednou v životě, cestu na vrcholek a nenavštívil areál s chrámem Nejsvětější Trojice.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek | Autor: Leon Kazanski

25.1.2007 |  Na okraji obce Krahulčí a těsně za posledním domem je malý lesík. (*) Je po levé straně a před ním je louka s vysokou trávou. Brzy si ovšem všimnete zvláštních smrků, s dosti silným kmenem, jež se asi půl metru nad zemí rozvětvuje. Z jednoho kmene roste tak jakoby několik dalších stromů, které vypadají úplně normálně. Celkem je jich na místě kolem 30 - 40. Stromy se tak podobají jakýmsi svícnům. Někde z kmene rostle jen pár dalších větví a u jednoho lze napočítat dokonce 11 větví!

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

19.1.2007 |   Romantická zákoutí nám na své pouti nabízí řeka Jihlava. Na obou březích najdeme tichá místa pod starými olšemi, vodní tůně v nichž se ještě nedávno promenádila vydra a její stopy v blátě na břehu jen pomalu smýval déšť. Snad právě tady postává čas delší chvíli než kdekoliv jinde. Prostými slovy řečeno, je tady krásně.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek/ | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Ze skalnatého Vršku u Batelova vozil kdysi ďábel kamení na stavbu svého hradu na sever za Rohoznou, do míst, kde se nyní říká Čertův hrádek. Je to kopec (714 m) s vrcholovými skalnatými partiemi, připomínajícími rozvalinu hradu.


Podle pověsti pekelník svůj hrádek nedostavěl, neboť byl zaskočen ranním kohoutím zakokrháním. Jen roztroušené kameny od Batelova až ke Hrádku svědčí o jeho námaze. Jeden kámen upustil na Vršku u Batelova. V balvanu je otvor, jemuž se říká Čertův kočár. V něm se prý ďábel schovával před nepohodou. Často zde pobýval K.H.Borovský a má tu i svou pamětní desku.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Před dávnými časy sídlily na Skalce blízko Čeřínku víly ve svém kamenném dvoře, z něhož se dosud v těchto místech povaluje mnoho kamenů. V těchto pohádkových dobách panovala nad svými družkami štíhlá černovlasá Kraťa s hlubokým planoucím okem.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Přízrak zlého správce


V lichou noční hodinu se zde zjevoval přízrak svého správce panství Gaigera. Říkalo se, že nemá v hrobě pokoj, a proto musí řezat na stolici řezanku. Když se pověst příliš rozšířila, byli povolání kati, kteří mrtvole srýpli lebku. Hlava je pochována na hřbitově a tělo na hranicích batelovských pozemků, u lesa zvaného Holejna. Udává se, že Gaiger zemřel roku 1827.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Čerti tu stavěli zeď, aby měli pokoj od lidí


Nedaleko Bílého kamene je vidět kupu velkých i malých balvanů. Říká se jí Čertova zeď. Kdysi v těchto místech provozovali své reje pekelníci. Aby nebyli rušeni od lidí, umínili se postavit kolem místa svých srazů vysokou zeď. Stavbu však museli – podle neměnného magického rozvrhu – dokončit za jedinou noc. K ránu šla kolem místní hospodyně do Jihlavy na trh. Kohout, kterého nesla v tašce, v těchto místech zakokrhal. Čerti zanechali práce a zmizeli. Zeď se časem sesula a dnes jsou z ní vidět jen skrovné zbytky ve formě kupy balvanů.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Poklady na Královně


V Dolní Brtnici nad Horním rybníkem se zdvihá mírný pahorek zvaný Královna. Sestává z několik kupovitých pahrbků. Stávala zde prý později zničená zemanská tvrz. V jejich zasutých sklepích jsou údajně ukryty poklady. Podle jiné verze tu stával ženský klášter, spojený tajnou chodbou s kaplí, na jejímž místě stojí nyní kostel. Později zde bylo mnohokrát bezúspěšně kopáno.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Ďábel zde zaklel ovce


Skále zdvíhající se za obcí Čejovem se říká Čertovo kopyto. Podle pověsti tu kdysi pásl ovčák ovce a sedával na této skále. Jednou, když se mu ovce stále rozbíhaly, zaklel: "Čert vás vezmi!" V té chvíli ovce zkameněly, ze skály se ozval chechtot a silné dupnutí. Od té doby se na skále spatřuje otisk čertova kopyta a okolní roztroušené kameny jsou údajně zkamenělým stádem ovcí.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Poklady v Dědkovské hoře


Severně od Měřína je vrch Dědkovský hora (694 m). Kdysi zde bylo pohanské obětiště. Podle pověsti tu později stával hrad. Ukazují tu jeskyni, jejíž východ je zatarasen velkým kamenem. Býval to prý hradní sklep. Povídá se, že jsou v něm ukryty pohanské poklady, hlídané ďáblem.

viz. Hrady a tvrze - Měřín

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni
Archiv článků v kategorii Podivná místa »
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 15.7.2024,
svátek slaví Jindřich, zítra Luboš.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server