30.4.2009 | Záhadné světélkování v jihlavském podzemí způsobuje willemit
21.11.2008 | Babička Šafářová, ze Sříteže, velkýho bohatce žena říkávala .....
21.11.2008 | Pamatujeme-li si, že 11. listopadu, kdy má svátek, přijíždí Martin na bílém koni, a že to znamená zimní den s prvním sněhem, víme možná také o martinském posvícení či alespoň o martinských husičkách, které se tou dobou pekly a ještě dnes někde pekou, aby provoněly celé stavení.
21.11.2008 | Prvním badatelem, který se věnoval dvěma křížovým kamenům stojícím v obci Cejle byl náš velmi dobrý známý, Vilém Richlý z Mirošova. Oba kameny popsal krátce ve svých rukopisných zápiscích datovaných do roku 1885. První kámen nazvaný "hrubou plotnou žulovou" zaznamenal při rozcestí z Cejle do Dvorců.
7.11.2008 | Pohled do historie
Boršov se v hlubinách staletí jmenoval Borzyssow, později Bořišov podle osobního jména Bořislava, Bořislavův dvůr. Později se nazývala zkráceně Boříše, někde se též uvádí Boryšov.
7.11.2008 |
Ať již starobylé město Polná, o němž máme zprávy už z první poloviny 13. věku, anebo polenský hrad zažily dosti smutnou historii plnou požárů a ničení, přece jen se zde najde i příběh úsměvnější, a to právě tam, kde bychom to čekali nejméně. Jde totiž o panského vrchního čili direktora Khauce.
7.11.2008 |
Když se tenkrát objevil na Vysočině dobytčí mor, nevyhnul se žádné vesnici, žádnému hospodářství. V Jiříně nedaleko Jihlavy, který dodnes čítá jenom pár stavení, měl jakýsi chudý sedláček jedinou krávu. Dbal, aby se k ní nákaza nedostala – nosil jí tu nejčistší vodu ze studánky, prohlížel každou hrstičku vojtěšky, kterou pro ni nasekal, ale všechno bylo málo platné. Jednoho večera našel svou živitelku v chlévě mrtvou. Jak by tedy nenaříkal, jak by nebědoval.
Dobře věděl, že jeho rodinu několik sáhů políčka s bramborami může uživit stěží, a že proto zanedlouho přijde chalupa na buben.
7.11.2008 |
Jen málo která obec se můžem pochlubit či lépe řečeno nabídnout návštěvníkovi hned pět křížových či pamětních kamenů. Proto neotálejme a pojďme k prvnímu kameni v katastru obce Mysliboř. A rovnou uveďme, že se do země propadl a nebo se stal před léty kořistí neznámého sběratele. Přitom nešlo o nic vyjímečného, ale o zcela běžný tzv. vodní cejch, který můžeme nalézt takřka u každého mlýnu, pokud také nezmizel. Bývá totiž umístěn na zdech, na mezích a mám takové kameny evidovany třeba ve sklepě pod mlýnicí a nebo rovnou na cestě ke mlýnu. Ten zdejší cejch byl opatřen jako obvykle malým trojúhelníkem, iniciálami mlynáře a letopočtem - v tomto případě F K 1890.
10.10.2008 |
Nedaleko Bílého Kamene je viděti kupu velikých i menších balvanu. Lidé jim říkají "Čertova zeď" Stará povést vypravuje, že za dávných a dávných časů vyváděli tam čerti svoje rejdy a tance.
10.10.2008 |
Starý Jozifek znal mnohé, o čem ostatní neměli ani potuchy. Zvláště o ďáblovi. Tak také věděl, že potoky jsou čertovým dílem. S divokými koňmi, zapraženými do obrovského pluhu, vyoral ďábel v lukách koryta potoků.
Dnes je 16.10.2024,
svátek slaví Havel, zítra Hedvika.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.