KPUFO: Klub psychotroniky a UFO

30.4.2009 |  Záhadné světélkování v jihlavském podzemí způsobuje willemit

Zdroj: ctk.cz | Autor: Leon Kazanski

21.11.2008 |  Babička Šafářová, ze Sříteže, velkýho bohatce žena říkávala .....

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva

21.11.2008 |  Pamatujeme-li si, že 11. listopadu, kdy má svátek, přijíždí Martin na bílém koni, a že to znamená zimní den s prvním sněhem, víme možná také o martinském posvícení či alespoň o martinských husičkách, které se tou dobou pekly a ještě dnes někde pekou, aby provoněly celé stavení.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

21.11.2008 |  Prvním badatelem, který se věnoval dvěma křížovým kamenům stojícím v obci Cejle byl náš velmi dobrý známý, Vilém Richlý z Mirošova. Oba kameny popsal krátce ve svých rukopisných zápiscích datovaných do roku 1885. První kámen nazvaný "hrubou plotnou žulovou" zaznamenal při rozcestí z Cejle do Dvorců.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

7.11.2008 |  Pohled do historieBoršov se v hlubinách staletí jmenoval Borzyssow, později Bořišov podle osobního jména Bořislava, Bořislavův dvůr. Později se nazývala zkráceně Boříše, někde se též uvádí Boryšov.

Zdroj: www.dusejovsko.cz/borsov | Autor: Leon Kazanski

7.11.2008 |  

Ať již starobylé město Polná, o němž máme zprávy už z první poloviny 13. věku, anebo polenský hrad zažily dosti smutnou historii plnou požárů a ničení, přece jen se zde najde i příběh úsměvnější, a to právě tam, kde bychom to čekali nejméně. Jde totiž o panského vrchního čili direktora Khauce.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva

7.11.2008 |  

Když se tenkrát objevil na Vysočině dobytčí mor, nevyhnul se žádné vesnici, žádnému hospodářství. V Jiříně nedaleko Jihlavy, který dodnes čítá jenom pár stavení, měl jakýsi chudý sedláček jedinou krávu. Dbal, aby se k ní nákaza nedostala – nosil jí tu nejčistší vodu ze studánky, prohlížel každou hrstičku vojtěšky, kterou pro ni nasekal, ale všechno bylo málo platné. Jednoho večera našel svou živitelku v chlévě mrtvou. Jak by tedy nenaříkal, jak by nebědoval.
Dobře věděl, že jeho rodinu několik sáhů políčka s bramborami může uživit stěží, a že proto zanedlouho přijde chalupa na buben.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva

7.11.2008 |  
Jen málo která obec se můžem pochlubit či lépe řečeno nabídnout návštěvníkovi hned pět křížových či pamětních kamenů. Proto neotálejme a pojďme k prvnímu kameni v katastru obce Mysliboř. A rovnou uveďme, že se do země propadl a nebo se stal před léty kořistí neznámého sběratele. Přitom nešlo o nic vyjímečného, ale o zcela běžný tzv. vodní cejch, který můžeme nalézt takřka u každého mlýnu, pokud také nezmizel. Bývá totiž umístěn na zdech, na mezích a mám takové kameny evidovany třeba ve sklepě pod mlýnicí a nebo rovnou na cestě ke mlýnu. Ten zdejší cejch byl opatřen jako obvykle malým trojúhelníkem, iniciálami mlynáře a letopočtem - v tomto případě F K 1890.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski

10.10.2008 |  

Nedaleko Bílého Kamene je viděti kupu velikých i men­ších balvanu. Lidé jim říkají "Čertova zeď" Stará povést vypravuje, že za dávných a dávných časů vyváděli tam čerti svoje rejdy a tance.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva

10.10.2008 |  
Starý Jozifek znal mnohé, o čem ostatní neměli ani potuchy. Zvláště o ďáblo­vi. Tak také věděl, že potoky jsou čertovým dílem. S divokými koňmi, zapražený­mi do obrovského pluhu, vyoral ďábel v lukách koryta potoků.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva
Archiv článků v kategorii »
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 23.5.2017,
svátek slaví Vladimír, zítra Jana.

Google
Komerční sdělení
Malířské práce Jihlava
Foto postřehy

Desetileté partnerství Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Uk

Užhorod

Letos slaví spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny kulaté desáté výročí svého trvání. U této příležitosti se chystají pracovní cesty, výstava v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, fam trip do Zakarpatí s cílem podpořit cestovní ruch i firmy v Kraji Vysočina nebo mezinárodní setkání a vystoupení mládežnických dechových hudeb. Úzká spolupráce obou partnerských regionů navíc pokračuje stejně jako v minulých letech. "Pro rok 2017 jsme vybrali 22 projektů za více než 4,5 milionu korun," informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.Z rozpočtu fondu ViZa, na kterém se 50 % podílí Kraj Vysočina a zbylou polovinou Zakarpatská oblast Ukrajiny, půjdou peníze do nejpotřebnějších resortů, jako je školství nebo zdravotnictví, například na výměnu střechy a oken na budově ambulance v obci Bilasovice, na rekonstrukci dětské nemocnice v obci Velikyj Bereznyj nebo na vybudování sociálního zázemí pro sirotky a děti ze sociálně slabých rodin ve Strymbě. "Z tzv. měkkých projektů pokračujeme v realizaci táborů pro děti, podpoříme účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě, nákup učebnic českého jazyka do šesti základních škol v Zakarpatí, spolupráci hasičských záchranných sborů nebo výměnu zkušeností na úrovni policie a účast na mezinárodní soutěži v oblasti kynologie," doplnil hejtman Jiří Běhounek s tím, že finanční podporu vybraných aktivit začátkem března projednali členové Stálé konference a v závěru března je bude schvalovat Zastupitelstvo Kraje Vysočina.

Navíc Kraj Vysočina podstatně přispěl k významnému posunu pro studium českého jazyka na Ukrajině. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR na základě úsilí hejtmana Jiřího Běhounka oficiálně vyhlásilo výběrové řízení na obsazení pozice lektora/lektorky českého jazyka a literatury v zahraničí pro akademický rok 2017/2018 pro Užhorodskou univerzitu, pro studenty bohemistiky v partnerském regionu Vysočiny Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Kraj Vysočina desátým rokem velmi aktivně spolupracuje s partnerským regionem Zakarpatská oblast Ukrajiny. Od roku 2007 Kraj Vysočina spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny částku přesahující 45 miliónů korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu více než 90 miliony korun a realizovat téměř 150 společných investičních projektů.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server