KOZEL DOBRODĚJ - JIŘÍN

KOZEL DOBRODĚJ - JIŘÍN

7.11.2008 |  

Když se tenkrát objevil na Vysočině dobytčí mor, nevyhnul se žádné vesnici, žádnému hospodářství. V Jiříně nedaleko Jihlavy, který dodnes čítá jenom pár stavení, měl jakýsi chudý sedláček jedinou krávu. Dbal, aby se k ní nákaza nedostala – nosil jí tu nejčistší vodu ze studánky, prohlížel každou hrstičku vojtěšky, kterou pro ni nasekal, ale všechno bylo málo platné. Jednoho večera našel svou živitelku v chlévě mrtvou. Jak by tedy nenaříkal, jak by nebědoval.
Dobře věděl, že jeho rodinu několik sáhů políčka s bramborami může uživit stěží, a že proto zanedlouho přijde chalupa na buben."Panebože, proč jsi na nás seslal takový zlý osud?" stěžoval si v zešeřelém chlévě. "Co si teď jenom počneme, kam se vrtnem?"

Tak a podobně pokračoval ve svých lamentacích, nikdo mu však neodpověděl. Posléze zlostně vykřikl:


"Copak si to zasloužím? Vždyť ani toho bradatého kozla v chlívci nemám!" Bůh ví, proč si vzpomněl zrovna na takové zvíře, jenže co se v té chvíli nestalo : Chlévem se rozlehlo hlasité zamečení, a když se sedláček ohlédl, spatřil u žlabu tak velkého kozlího rohatce, že z něho šel strach.


Byl celý černý, oči mu žhnuly nejinak než čertisku a rohy špičaté a ostré jako dýky na první pohled odradily každého, kdo by se snad s ním chtěl potýkat. Zvíře šak stálo docela klidně u žlabu a pochutnávalo si na zeleném krmení.
Zprvu měl sedláček strach, že se sem v podobě kozla přistěhoval sám ďábel za jeho stížnosti, ale brzy ho ten strach přešel. Začalo se mu totiž dařit – úroda brambor byla taková, že si mohl koupit novou krávu, a za několik let se z chuďasa chalupníka stal zámožný statkář.

V blahobytu také umřel, když nadešel čas. Kozel však pobýval v chlévě dál, a dokonce přežil jeho syna, vnuka i pravnuka.

Teprve prapravnuk, který už dávno nevěděl, za jakých okolností se kozel do stavení dostal, a neměl ho nikterak v lásce, poručil jednoho dne čeledínovi:
"Odveď toho starého darmožrouta na porážku. Nebudu ho přece živit pro nic za nic!"


I šel čeledín do chléva, aby splnil statkářův příkaz. Uvázal však pouze kozla na řetěz, když se to stalo: Rohatec zamečel tak divoce, až se okna v clém statku rozdrnčela, pak vyrazil ze stáje, a než se kdo nadál, přeskočil střechu a byl tentam.


Od té chvílé to však šlo s hospodářstvím z kopce. Jeden rok se neurodilo, druhým rokem statek vyhořel a třetího léta musel odejí chalupníkův prapavnuk z vesnice o žebrácké holi.


A tak jenom pověst o bájném kozlu dobroději se v Jiříně dochovala do našich dnů.

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva
Zobrazeno: 4890x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 28.2.2024,
svátek slaví Lumír, zítra Horymír.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server