ŽENA PASÁKOVA

ŽENA PASÁKOVA

21.11.2008 |   Babička Šafářová, ze Sříteže, velkýho bohatce žena říkávala ....." Když babička a pasák pekli chléb a krmili s nim i prasata. Dvě do roka vykrmila. Teprve v starších letech počala, ale děcko i paska zemřeli. My seděli u okna, pasák s děvečkou u krbu. Najednou zarachotilo něco komínem, jako když otep slámy tady spadne a pak "cupy, cupy" vedle po lavici. - "Ježiš Marjá, nebožka Anka je tady!" rozkřík se pasák. Nido vsak nic neviděl, jen von.Na všechny padla hrůza, že utekli ze stavení. Vod tý doby každou noc přicházela, každou noc huř a hůř činila a veliký působila každýmu bolesti. Modlili se, svítili, na mše dávali, ke knězi šli. Kněz vykropil, po­modlil se, poradil, aby 12 sousedů chodilo tam na "noc — ale nic plátno.

Nebylo vod ní pomoci.

Přicházel-li kněz sám v noci, vohlašovala se velikým hlukem na půdě,. —


Dvanáct luceren na půdu. Kněz se ptal na tom místě, co žádá, jaký vysvobození. Vona nic — zas řádila na jiným místě. Šest neděl pořád hůř a hůř. Sestej tejden docházel konce. Byla noc tmavá a bouřlivá. Přišla kočka, sedla na vokno, hleděla do seknice, divoce svítila vočima. Najednou kočka skočila, chytila babičku za palec u nohy, babička hrozně křičela a naříkala. Pustila babičku, chytila dědouška za palec.

Dědeček na ni promluvil: "Víš, co sem už zkusil, co se namodlil a nasvítil, po celejch šest neděl čte za tě kněz mši svatou, a dyž ty přece nedáš pokoje — di na věčný zatracení!" Na ta slova strh se hroznej pláč a strašná rána. Sotva rána do­čekali. Ráno na tom místě, kde byla žena pasákova prokleta, našli kamen jako srdce. — Dědeček šel ke knězi. Ten se na něj zlobil, že toho neměl dělat. Přišel i učitel, kostelník a hrobař a s obřady to srdce vodnesli na hřbitov a pochovali. Než se vrátili, byl kamen zase na tom místě. Znova jej pochovali na křižovatky, ale kamen zase byl to dřív než voni. Farář už nechtěl ho jít pochovat. Dědeček dal jej teda vodnést do jezera v louce, jak tam kamen hodili, hrůza je vobešla a bídně pro strach se domů dostali. Babička říkávala, že otec vod tý doby žádný štěstí neměl.


—————————————————————————(Vypravovala 70 letá stařena Jelínková).

Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva
Zobrazeno: 5947x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 12.6.2024,
svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server