ZLÝ VRCHNÍ

ZLÝ VRCHNÍ

10.10.2008 |  

Ve Větrném Jeníkově naproti zámeckému parku nedaleko hřbitova, v nynější truhlářově chalupě, bydlela chudá vdova Krupová se svou dcerou. Domek patřil vrchnosti a proto musela vdova vrchnosti z domku platiti.Kdysi neměla peněz. Šla na zá­mek prositi pana vrchního, aby jí nějaký čas posečkal a že potom ráda zaplatí. Vrchní Lábor byl zlý člověk, bez smilování. Ihned poručil, aby vdova" zaplatila a protože neměla peněz, kázal vzíti vdově poslední krávu z chléva i zbylé potraviny.


Stalo se, jak poručil. Přišla čeleď že zámku a krávu odvá­děla. Ženy, jež všechno to viděly, přály vrchnímu všecko nejhorší. "Kéž by s ním po smrti čerti orali!" ulevila si mnohá.Lábor trápil lid ještě dlouho, avšak také umřel. Asi za týden po jeho smrti šel sedlák z Kalhova do Jihlavy. Bylo na jaře, ale země byla ještě zmrzlá. Když přišel na pole "Na rychtě", bylo již po půlnoci. Měsíček chvílemi vyšel z mraků a krajinu jasně osvětloval. Blíže se panským polím spatřil sedlák podivné divadlo. Dva statní čerti orali panské pole, pluh však netáhl dobytek, nýbrž nějaký člověk.Sedlák se zachvěl a ustrašeně hleděl na celý výjev. Čerti" nedbali a pobízeli člověka ranami i slovy. Od pluhu jen jiskry' chvílemi lítaly.


Pojednou sedlák slyší: "Přetáhni víc toho Lábora!" Leč druhý čert odsekl: "Popožeň ho ty, mne už ruka bolí! Pře­táhl jsem ho, až má kůži sedřenou".Více sedlák neslyšel. Vzpamatoval se a jak nejvíce mohl, utíkal domů. Přiběhl skoro polomrtvý a téhož dne ještě skonal. Z jeho vypravování seznali lidé, jaký trest stihl zlého a nenávi­děného vrchního Lábora.(Z Větr. Jeníkova)

B.Beneš.


Zdroj: kpufo.zjihlavy.cz | Autor: Sláva
Zobrazeno: 3192x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server