ZÁHADNÁ VRAŽDA V POLNÉ

ZÁHADNÁ VRAŽDA V POLNÉ

29.12.2006 |   Na Bílou sobotu roku 1899, 29.března, našli obyvatelé Polné na pokraji lesa Březiny brutálně zavražděnou 19 letou Anežku Hrůzovou. Nahé dívčí tělo leželo obličejem k zemi. Když jej obrátili, vyděsila všechny hluboká řezná rána na krku. "Ona je podkošerovaná !" ozvalo se z davu.

Skutečnost, že v okolí se nenašla téměř žádná krev, vedla k domněnce, že Anežka byla zabita stejným způsobem, jakým Židé rituálně zabíjeli zvířata - aby v těle zůstalo minimum tekuté krve, a maso bylo "košér". Podle pověr tak byla Anežčina panenská krev použita k tajemným židovským rituálům.


Honba za židovským vrahem vedla horlivce k potulnému Leopoldu Hilsnerovi, který byl vzápětí obviněn z vraždy. Pod tlakem veřejného mínění, jehož provázelo ničení a rabování židovských obchodů, byl Hilsner odsouzen.


Celá záležitost se dostala do širšího povědomí a stala se záminkou pro vybičování protižidovských nálad. Rozdělila českou společnost. Proti "hilsneriádě" se však postavil T. G. Masaryk a riskoval jak svoji pověst, tak osobní statečností ukázal nesmyslnost této hysterie.Skutečný vrah nebyl nikdy dopaden.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Leon Kazanski
Zobrazeno: 5197x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server