VZNIK NÁZVU OBCE SEDLEJOV

VZNIK NÁZVU OBCE SEDLEJOV

28.12.2006 |   V dávných dobách, kdy kraj kolem dokola byl neobydlen, všude jen hluboké lesy a divá zvěř, vedly obtížně průchodné stezky jen kolem říček a potoků.

V té době sem zabloudil houfec zbrojnošů na koních, který prchal před nepřátelskou skupinou jiných jezdců. Prchající jezdci se dostali až do končin, kde se dnes nachází obec Sedlejov. Domnívali se, že jsou v bezpečí hlubokých lesů, že zde je nepřítel nenajde. Rozhodli, že si zde odpočinou, svlaží se v potoce a nechají své koně volně napást. Uvolnili své kabátce, rozložili skromnou stravu a mnozí ulehli do trávy, aby na chvíli zapomněli na strastiplnou cestu a boj. Místečko v příjemné kotlince mezi kopci Homolkou a Májovcem se zdálo být tak bezpečné, že na nepřítele skoro zapomněli.

Avšak nepřítel, který nalezl jejich stopy, se blížil. Zvěd, kterého vyslali napřed, brzy hlásil veliteli, kde odpočívající zbrojnoši leží, a ten se rozhodl nic netušící vojáky napadnout. To byl zmatek! Když velitel odpočívajících zjistil, do jaké situace se dostali, volal: "Rychle, rychle sedlej a jeď pro pomoc!" Mnohým se sedlání v rychlosti nedařilo, mnozí již cítili nepřátelský meč v blízkosti těla a strach jim svazoval ruce, mnozí hledali záchranu v útěku. K těmto však nepatřil Matěj, jeden ze zbrojnošů. Naopak vyskočil co nejrychleji ke svému koni, bleskově ho osedlal a brzy přivedl pomoc. Strhla se sice nevelká, ale přece krvavá bitva, z níž nakonec, zásluhou rychlého Matěje, vyšli vítězně ti vojáci, kteří byli nečekaně napadeni. Podařilo se vrátit všem odhodlání a vůli zvítězit.

Matěj, který se zachoval tak hrdinně, dostal od velitele a pána zdejší ho kraje v užívání dolinku, ve které k bitvě došlo. Postavil si zde chalupu a osadu, která časem kolem ní vyrostla, nazval Sedlejovem podle rozkazu, který jeho velitel před bitvou vydal. Mnoho vody uplynulo od té doby, mnoho obyvatel se vystřídalo ve zdejších chalupách, ale pověst o tom, jak vznikl Sedlejov, si vyprávějí dodnes.

Zdroj: www.telc-etc.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2012x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 28.2.2024,
svátek slaví Lumír, zítra Horymír.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server