O ČÁPU NA PLANDRECH

O ČÁPU NA PLANDRECH

30.12.2006 |   V době křižáckých válek vytáhl mladý český šlechtic do boje do Svaté země. Byl posledním mužským potomkem slavného šlechtického rodu Dobřenských.

V boji s pohany byl těžce zraněn, a upadl do zajetí. Stal se otrokem. Jeho úděl byl tvrdý, neboť jeho pán, arabský šejk z krajiny za Jordánem, jej nutil vykonávat nejtěžší otrockou práci. Jednoho dne zmožen únavou a utrpením, klesl mladý šlechtic únavou do stínu pod strom. Zde jej přistihl šejk a vynadal mu líných křesťanských psů, kteří nemají cenu ani sta mizerných drachen. Ubohý otrok slyše to zeptal se šejka: "Pustíš mně za sto drachen na svobodu?" Šejk mu odvětil:

"Ano, zašlou-li mi tvoji příbuzní tuto částku, budeš svobodný. Leč s tou podmínkou, že nesmíš domů poslat žádné poselství."
Přísně střežen, strávil mladý Dobřenský další rok v arabském zajetí plném strastí a úmorné dřiny. Utrpením skoro zoufalý, vroucně vzýval Boha, aby jej vysvobodil z otroctví. Co se tak na zahradě modlil, zašuměly náhle v povětří černé perutě čápů. Jako bleskem projelo myslí mladého šlechtice, zda mezi čápy není náhodou čáp Honzík z jejich rodného zámku. Otrok zatleskal třikrát rukama jako to dělával doma, když Honzíka krmil, a vida, jeden z čápů se snesl ihned k zemi a kráčel vstříc svému pánu, tluče radostně křídly kolem sebe. Byl to opravdu Honzík, který hnízdil na střeše rodného domu tam daleko v české zemi. Rytíř opatrně odloupl tenkou kůru poblíž rostoucího stromu, a ostrým trnem na ni vyryl místo kde se nachází a výši výkupného. Modrou stužkou pak čápovi psaníčko přivázal na krk. Když se tak stalo, vznesl se čáp opět do povětří a odletěl. Zajatec jej s tlukoucím srdcem v duchu vyprovázel a hleděl za ním tak dlouho, dokud se jako malý černý bod v modři oblohy neztratil.


Za vlahého jarního dne seděl v lenošce na zahradě rodného zámku starý otec Dobřenský a pln bolu vzpomínal na ztraceného syna, který se stále nevracel. Jak tak seděl a přemýšlel, přijde k němu dlouhonohý Honzík navrátivší se přávě z teplých krajin. "Pane na nebi," zvolal starý pán rozechvěn, "vždyť to je přece modrá stuha, kterou jsme dali synáčkovi s sebou na cestu, když se s námi loučil!" I přivolal čápa blíže a sňal mu s krku stuhu a našel psaní na kousku kůry. Jakmile je přečetl, vyslal dva věrné služebníky se smluveným výkupným na východ za synem. Služebníci nalezše svého pána, vyplatili šejkovi 100 drachen a odvedli jej zpět do vlasti.


Na památku šťastného zachránění vzali si Dobřenští do znaku čápa. V zámeckém parku na Plandrech, které později zakoupili, postavili na ostrůvku v rybníce sošku čápa, který je zde obklopen kvákajícími žábami. Představuje krotkého Honzíka, který kdysi zámeckého pána na Plandřích vysvobodil z otroctví.Z knihy: LIDOVÉ POVĚSTI Z JIHLAVY A OKOLÍ (Karel Polák, 1993)

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2752x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server