JIHLAVŠTÍ KROTITELÉ DUCHŮ

JIHLAVŠTÍ KROTITELÉ DUCHŮ

2.1.2007 |   V jihlavském podzemí působí jednak jeskyňáři, jednak místní podzemní sdružení. Občas tedy zákonitě musí docházet k situaci dvou kohoutů v jedněch katakombách. Problém je v tom, že se sice obě skupiny shodnou v tom, že v Jihlavě straší, ale členové jedné skupiny říkají, že v podzemí, zatímco ti druzí, že těm prvním v hlavě. Ale i zasloužilý podzemní pracovník J. L. tvrdí, že existence ducha je nepochybná, sám ho prý vídává, když si dá dvě láhve fernetu. V listopadu 1996 jsme obdrželi následující dopis, který předkládáme v mírně zkrácené formě:

V blíže neurčitou dobu letošního roku se v prostoře chodby v katakombách města Jihlavy pod správou občanského sdružení Jihlavský netopýr objevil světélkuji obraz lidského těla v obřadním rouše.Postava má rozpažené ruce, plášť sahá po pás, na hlavě druh obřadní čepice a od kolen se vytrácí. Na prsou má postava kříž. Výška postavy je asi 2 m, šířka 1,5 m.


Postava je na stěně poblíž tzv. svítící chodby. Fluoreskuje stejně jako postava. Rozdíly jsou však patrné. Luminiscence chodby je způsobena hmotou, která se v nezjištěných prostorách nad chodbou rozpouští a usazuje se na povrchu chodby. Hmotu lze setřít a svítí i mimo chodbu. Postava má stejné vlastnosti jako hmota z chodby, ale nelze ji jakkoli setřít nebo přenést.
Nyní to nejdůležitější Postava se po zdi volně pohybuje! Ohýbá paže, kývá hlavou, vztyčuje prsty apod. Pohyb je plynulý, zřídka trhaný, ale hlavně nevyzpytatelný Postava se objevuje stále na stejném místě a objevuje se vždy!


Další anomálií jsou dvě geometrické brány, které světélkují jako postava. Postava se navíc pohybuje jen mezi nimi! V levé části chodby se objevuje další malá postava (cca 120 cm).
Když před postavu dáte dlaně (asi 1 cm) pociťujete tahavé brnění v prstech, které postupuje dále do těla. V ojedinělých případech se vyskytují výboje podobné statické elektřině. U svetru s dlouhým vlasem se vlákna nasměrují k jevu. Další jevy (průvodní):1. Kroky - často se vyskytuje sluchový vjem kroků, kroky projdou kolem pozorovatelů (i v těsné blízkosti) a pokračují dále do chodby, Ve svítící chodbě je silueta postavy a po okamžitém rozsvícení na místě siluety nikdo není a ani následný bleskový průzkum výchozích chodeb (uzamčených) neprokáže přítomnost kohokoliv jiného.2. Siluety, postava v kápi a brána - když skupina pozorovatelů stojí po tmě v chodbě. Velice často se před vámi objeví silueta, První myšlenka je, že před vámi stojí jeden z přihlížejících, ale po rozsvícení zde nikdo není a svědci jsou za vámi. Při nasvěcování postavy bleskem se jeden svědek podíval na konec chodby a jeho vizuální vjem byl šokující! Popsal to jako postavu menšího vzrůstu, na hlavě těsnou černou kapuci. Místo obličeje krémově šedý ovál. Místo očí a úst prohlubně. Postava se od ramen ztrácela a od pasu již nebyla vidět. Po dalších záblescích se na vjemu shodli další svědci. Potom zmizela.Oznamujeme všem, kdo chtějí uplatnit svůj průzkum jevu, že budeme potěšeni návštěvou objektu z vaší strany, Čekáme na individuální názory. Poskytneme široký informativní výklad.
Těšíme se na spolupráci.


Petr Demčák, člen klubu Univerzum Jihlava.Tento dopis zařazujeme jednak z toho důvodu, že máme rádi bizarní podzemní zprávy, jednak jistě potěší duchaře i folkloristy. Skutečným problémem zůstává ona svítící hmota. Trávil jsem v Jihlavě rok vojenské služby a ve zdejším podzemí jsem býval poměrně často. Ona svítící látka skutečně existuje. Povrch chodby je pokryt něčím, co vypadá jako normální, starý vápenný nátěr. Když jej nasvítíte baterkou a pak zhasnete, tak chvíli vydává tolik světla, že můžete rozeznat siluety diváků, Ducha jsem bohužel žádného neviděl. Povlak je měkký, mladý (pokrývá cihly). Myslel jsem si tehdy, že chodbu někdo z legrace natřel fosforeskující barvou, ale J. Lang mne upozornil, že podobných lokalit našli již několik. Jako nejpravděpodobnější řešení vypadá existence nějaké světélkující plísně. O celé záležitosti se zřejmě ještě dočtete v Blesku nebo v podobných tiskovinách.


Před nedávnem mi dokonce volal Z. Dragoun, co vím o jihlavských duchách - Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu se údajně zabývá stížností nějakého občana, jemuž měla Státní bezpečnost bránit v průzkumu světélkujícího jihlavského podzemí, což bych za tak velký zločin nepovažoval. Nicméně racionální jádro celého tohoto popleteného sdělení je následující:
Všímejte si světélkujících jevů v podzemí! Ty mikroby je nutné dopadnout a usvědčit!


V. Cílek


Literatura:

P. Demčák (17 10. 1996): Zpráva o paranormálním jevu, 2 str. Archív ČSS.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Leon Kazanski
Zobrazeno: 3211x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server