JIHLAVSKÉ PODZEMÍ

JIHLAVSKÉ PODZEMÍ

2.1.2007 |   Královské horní město Jihlava vzniklo v polovině 13. století díky velikému množství stříbra, které se zde nacházelo a těžilo.

Město se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, mezi nimiž je i historické podzemí
Podzemní chodby jsou dlouhé 25 km a mají celkovou rozlohu 50 000 m2. Chodby jsou raženy ve skalním rulovém ostrohu téměř pod celým městem a to v hloubce 2 - 4 m první patro, v hloubce 4 - 6 m druhé patro a pod některými významnými domy v hloubce 10 - 14 m i patro třetí. Nejhlubší místo je 22 m pod povrchem.

Chodby jsou široké povětšinou 2 - 2,5 m a vysoké 1,8 - 2 m, dá se tedy jimi pohodlně procházet. Na některých místech v podzemí jsou vyhloubeny podzemní studny.


Existují tři verze původu těchto chodeb.Mohly by to být zbytky starých dolů na stříbro, ovšem geologický průzkum v 60. letech zde nezjistil ani zlomek stříbrné rudy.Vojenské účely chodeb zase nejsou potvrzeny žádnými starými záznamy, kromě doby třicetileté války, kdy jich za obležení švédským vojskem využívalo obyvatelstvo.Třetí verze mluví o hospodářských důvodech ražení chodeb a jejich využití jako skladů. Z tohoto důvodu byl ovšem rozsah podzemí přísně tajen a proto nikdy neexistoval jeho přesný plán.SOUČASNOST PODZEMÍSpousta chodeb je dnes zasypána. Stejně tak i ty, které vedou pod jakubské náměstí. Podle vyprávění očitého svědka by se zde 22 m pod povrchem mělo nacházet podzemní jezero. Byla to vlastně místnost o tvaru nepravidelného pětiúhelníku o stranách 16, 14, 8,7 a 4 m a o výšce asi 3 metry, z níž vedly čtyři chodby. Kolem zdi byl asi 2 m široký chodníček, zbytek byl zatopen vodou. Hloubku se nikomu nepodařilo zjistit. Nejpozoruhodnější ovšem byl řetěz zavěšený na stropě uprostřed místnosti a spuštěný do vody. Z chodníku se na něj nedalo dosáhnout. Co bylo na jeho konci? K čemu sloužil? Byl to rezervoár pitné vody s výpustí? To se můžeme jen dohadovat.


To však ještě není všechno ! Jedna z chodeb od tohoto jezera vedla směrem pod kostel sv. Jakuba.


Zde na tehdejší průzkumníky (odehrálo se to asi před již před dvaceti lety) čekal opravdu podivuhodný nález - v místnosti se nacházelo dvanáct rakví s půlmetrovými zlatými kříži! (viz vyprávění svědků).


Opatrnosti však není nikdy nazbyt, o nálezu se dozvěděla StB a v roce 1977 byly zavaleny všechny přístupové cesty k jezeru a domy v okolí, v nichž byly vchody do této části podzemí, byly zbořeny. Co se stalo s rakvemi a zlatými kříži dnes už asi nikdo neví (a kdo ví, ten mlčí).
Nutno dodat, že Jakubské náměstí bylo původně hřbitov, který byl za Josefa II. zrušen. V současné době se členové klubu Netopýr snaží opět prokopat chodbu, která by měla vést i k onomu záhadnému jezeru.


Svítící hmota již není záhadou. Jedná se o syntetickou látku, složenou především ze síry, zinku a barya se stopovým množstvím nějakého těžkého kovu (snad arsenu). Tato látka se pravděpodobně používala jako luminiscenční nátěr, např. k značkování.


Ovšem kdo a proč označil právě tuto chodbu? Je zajímavé, že postup výroby takovéto látky byl znám již v 16. století.SVÍTÍCÍ CHODBASvítící chodba je v jihlavském podzemí asi největší turistickou atrakcí. Málokdo však ví, že takové chodby (či vlastně jen vždy úseky chodeb) jsou zde vlastně dvě.


Bílá látka pokrývající stěny i strop několikametrového úseku chodby vydává slabé nazelenalé světlo. Když zhasneme baterky, zelené světlo stále svítí! Nádherný pohled!


Položíte-li ruku na stěnu a osvítíte ji baterkou, po zhasnutí a opětném stažení ruky je na zdi zřetelně vidět její "stín".


Co je to za podivnou hmotu? Je to ta samá hmota, která je popisována ve známém případu Johna Spencera či v legendách o podzemní říši Agharti?


Rozborem se zjistilo, že hmota neobsahuje fosfor, ani žádné bakterie, houby či plísně.

Světélkování není způsobeno ani elektro-, termo- nebo radioluminiscencí.

Zdroj: archiv kpufo | Autor: Leon Kazanski
Zobrazeno: 5663x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server