JAK HEJKAL VYSTRAŠIL ŠEVCE – HORNÍ MYSLOVÁ

JAK HEJKAL VYSTRAŠIL ŠEVCE – HORNÍ MYSLOVÁ

28.12.2006 |   Kdysi dávno se do vsi přistěhoval švec. Našel si zchátralou chaloupku uprostřed ovocného sadu. Vesničané byli rádi, že mají v obci ševce a tak mu pomohli chaloupku opravit a upravit.

Švec byl veselá kopa, uměl vyprávět mnoho veselých historek, proto se u něj za dlouhých zimních večerů scházeli, aby mu naslouchali. Když se v některé chalupě dralo peří nebo předl len, nesměl tam švec se svým ševcovským nářadím chybět. Protože švec prošel velký kus světa, znal mnoho příhod, rád vyprávěl o strašidlech, bubácích, hastrmanech, vílách a jiných nadpřirozených bytostech. Jednou si vzpomněl na historku, kterou mu prý vyprávěl jeho dědeček. Byla o hejkalovi, který měl spadeno na noční opozdilce a různé "kamarády z mokré čtvrti". Aby nerušili noční klid, často proti nim vyběhl, křičel, škrábal, kousal nebo opozdilci vyskočil za krk a kloval ho do týla, takže on se už nikdy neodvážil jít stejnou cestou v noci.

Když švec historku dovyprávěl a besedníci se rozešli domů do svých chalup, zůstal v nočním tichu na zápraží stát. přemýšlel o tom, jestli je na té povídačce něco pravda. Stoupl na špičky, ruce přiložil k ústům a z plných plic zvolal: "Ho héj! Ho héj! Hejkale, ho héj!" Krajem se nesla ozvěna, ale na tu už neměl švec čas pomyslet. Ještě štěstí, že stál jen na zápraží a tak stihl vběhnout do domu, zavřít dveře a zastrčit na petlici. Už slyšel funění, dupot, pískot, rány na dveře a meluzínu v komíně. Vyděšený vběhl do světnice a zaryl hlavu pod peřinu do postele. Strachy se celý třásl, stěží se dočkal rána. Když konečně vyšel ven, našel na prahu u dveří ležící lidský hnát. Tuto příhodu sice o další příležitosti sousedům vyprávěl, ale stále se celý třásl, jen na hejkala vzpomněl. K dalšímu vyprávění o hejkalovi se už přemluvit nedal.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2785x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 27.7.2021,
svátek slaví Věroslav, zítra Viktor.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server