14.1.2008 |
Ani dvanáct let po pádu komunistického režimu se nepodařilo napravit všechny křivdy, které tento systém v minulosti napáchal. Na bedrech Krajského soudu v Brně nyní leží rozhodnutí, zda Eliška Fischmannová získá zpět rodový majetek, o který její předky připravili nejprve nacisté a po válce komunisté.
Čtyřiaosmdesátiletá žena se soudí o majetek - budovy, lesy, pozemky a pole - které nacisté zabavili jejímu otci, židovskému velkostatkáři Richardu Fischmannovi. Stalo se tak předtím, než ho pro jeho původ v roce 1942 poslali na smrt v koncentračním táboře.
Komunisté: Fischmann je Němec a zrádce. Po válce komunisté prohlásili Fischmanna za Němce a zrádce lidu a jeho majetek zkonfiskovali.
Nejvýznamnější část majetku - bývalý puklický zámek, v němž byl až do války Fischmannův dvůr - nyní využívá obec jako sídlo obecního úřadu.
Množství polí užívá puklická zemědělské družstvo, stát je správcem lesů. Přeživší potomci Richarda Fischmanna o majetek žádají opakovaně: v polovině devadesátých let jejich žádost jihlavský pozemkový úřad zamítl s odůvodněním, že nebyla splněna podmínka, aby velkostatkář opětně nenabyl státní občanství, kterého měl být po válce zbaven.
To se podle jeho potomků stalo základem pro dodnes nenapravenou křivdu. "Otec mé matky nepozbyl občanství - pochopitelně, když už byl mrtvý - a tak ho nemohl ani zpětně nabýt. Toho však pozemkový úřad využil. Nakonec ale konstatoval, že Richard Fischmann nebyl Němec, že Benešův dekret byl v tomto případě zneužit na základě tendenčních výpovědí, namířených proti němu," řekl syn Elišky Fischmannové Michal Fábry.
Soud: majetek má být vydán zpětLoni však jihlavský pozemkový úřad na základě nového zákona o zmírnění majetkových křivd způsobených holocaustem, který se na tento případ vztahuje, rozhodl, že majetek má být Fischmannovým dědicům vydán.
Obec Puklice se proti jeho rozhodnutí loni na podzim odvolala, a tak pozemkový úřad postoupil věc k rozhodnutí Krajskému soudu do Brna.
"Ať se vyjádří moudřejší. Já jsem v té době nežil, takže nemůžu rozhodovat, jestli je nárok paní Fischmannové na vrácení majetku oprávněný, nebo nikoli," řekl puklický starosta Ladislav Hos.
Úřad pro dokumentaci...Případem se loni také zabýval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. "Ta věc nás velmi zaujala," řekl dokumentarista ÚDV Vladimír Provazník.
Úřad dospěl k názoru, že majetek Fischmannů neměl být na základě Benešových dekretů po válce zkonfiskován, protože Fischmannovi nebyli Židé, ale Němci. "V dekretech není nic o tom, že měl být konfiskován majetek osobám židovské národnosti. Za Němce byl Fischmann úřady po válce neprávem prohlášen," řekl Provazník.
Pře trváFischmannová se nehodlá svých nároků zřeknout. "Naše pře trvá bezvýsledně už dvanáct let, ale rozhodně se nevzdávám."
(autor Tomáš Blažek - iDNES - 8. ledna 2002)
Dnes je 7.12.2024,
svátek slaví Ambrož/Benjamín, zítra Květoslava.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.