DŮVODY VYJMUTÍ

DŮVODY VYJMUTÍ

9.1.2007 |   Důvody vyjmutí z odsunu a zvláštní případy souvysející s odsunem.Odsun se nevztahoval na smíšená manželství a československé občany, kteří se v době zvýšeného ohrožení republiky přihlásili k německé národnosti pod nátlakem nebo i z nezbytných důvodů-29, ale také říšstí němci, kteří měli být odsunuti jednotlivě a vlakem. Těhotné ženy nesměli být do transportu zařazeny 6 týdnů před slehnutím a 6 po něm.

Nemocní nakažlivými chorobami byli vyjmuti až do pominutí nebezpečí. Choromyslní a opuštěné děti, pakliže nebyli přijati žádným ústavem, měli být přesunuti do Německa zvláštními transporty-30. Odsuny Němců Němci a čeští občané, kteří se přihlásili k němcům, si mohli podat žádost o vydání osvědčení a státní spolehlivosti a následně i povolení zůstat na území ČSR-31.

Zpočátku-to jest v roce 45- byla řízení o těchto případech veřejná a každý Čech mohl jít vyslovit na radnici svůj názor na žadatele, neboť jakékoli obvynění ze strany Čechů stačilko k zamítnutí žádosti. Později vyřizování těchto žádostí přešlo do pravomoci MNV a ONV-31. Na neurčito byly z transportů vyjmuty i rodiny těch, kteří byli nasazeni v zemědělství a na ostatní práce v jiných okresech. Tyto rodiny měly být před odsunem sloučeny poté, co jejich práce skončila, nebo když měli být odvoláni-33. Rovněž německý lékařský personál táborů byl zařazován do odsunů jako poslední, stejně jako výborní odborníci a lidé nepostradatelní pro pro naše národní hospodářství, ktří často směli zůstat i natrvalo.

Mezi ně patřili i horníci, pracující v revírech, a vynikající specialisté v určitých oborech, ale i ti museli splňovat přísná kritéria a museli vyhovět řízení o národní o národní spolehlivosti-34. Odsunuti byli také ti, se kterými již bylo ukončeno trestní řízení nebo si již odpykali výkon trestu. Jestliže se rozhodlo o jejich transportu, museli mít zvláštní dozor a předáni německým nebo americkým úřadům. Vyjmutí se mohlo povolit i na základě vyřízené žádosti příbuzných Čechů a jejich prohlášení, že se o příbuzného budou do smrti starat a ten nepřipadne na obtíž veřejné dobročinnosti-35. Naproti tomu si mnozí lidé podali vlastní žádost, která musela být nadepsána jako "prohlášení"


Zdroj: webhouse.cz | Autor: Leon
Zobrazeno: 2414x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 29.2.2024,
svátek slaví Horymír, zítra Bedřich.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server