ČERTOVO KOPYTO, ANEB O ČERTOVI Z KAMENNÉHO MLÝNA

ČERTOVO KOPYTO, ANEB O ČERTOVI Z KAMENNÉHO MLÝNA

30.12.2006 |   V údolí řeky Jihlavy, tam kde kdysi klapával Kamenný mlýn, stávala dříve papírna. Postavil ji veselý mlynářský chasník, jemuž to poručil neznámý myslivec. Stalo se to takto:

Mlynářský krajánek byl právě na vandru světem, když došel do údolí Jihlavy, kde se natáhl na trávu a cestou unaven, usnul hlubokým spánkem. Nevěděl ani, jak dlouho zde spal. Když se probudil, uviděl vedle sebe sedět myslivce v zelené kamizole, který vybaloval z brašny všelijaké dobré věci k snědku a nabízel je krajánkovi. Mlynářský se nedal k jídlu dvakrát pobízet a s chutí pojídal chutná sousta z myslivcovy brašny a připíjel velkými doušky z jeho lahve. Když pojedli, pravil neznámý v zeleném, mlynářskému v bílém: " Tak dobře se můžeš míti každý den, jen budeš-li chtít, ba co říkám, ještě lépe se budeš mít, nastoupíš-li ke mně do služby a pomůžeš-li mně zde postavit mlýn. Jako mzdu obdržíš ročně měřici tolarů." "Dojednáno", pravil mlynářský a plácli si.


Postavili mlýn do čtverhranu s kulatou věží směrem k lesu. Z této věže vedla vytesaná chodba do skály, kde myslivec přebýval a všelijaké šťávy a klihy vařil, které papíru ve výrobě velmi dobře prospívaly, takže ten byl prvotřídní jakosti. A mezi papírenskými stroji, poháněnými vodním kolem, pobíhal vesele mlynářský chasník a radoval se z dobře vykonané práce. Měl brzy peněz jako želez, jedl nejlepší jídla, pil nejlepší nápoje, leč ztratil svou dřívější veselost a kolem srdce mu bylo nevýslovně smutno a teskno.


Tu jednoho dne vyposlechl nepozorovaně rozhovor svého pána a seznal, že jeho chlebodárcem je sám ďábel. Leč vzdor tomu, rozhodl se ihned provést odvážný skutek, který také uskutečnil. Ve svém ranečku měl ještě lahvičku svěcené vody, kterou mu matička dala s sebou na cestu do světa. O půlnoci lahvičku vyňal a vykropil mlýn svěcenou vodou do tvaru kříže. Hned nato se zastavilo složení a kola se začala otáčet pozpátku. Točila se rychleji a rychleji, až se konečně se strašným hlomozem stroje rozletěly na kusy. Mlýn se jako výbuchem celý pobořil, takže nezůstal kámen na kameni, skála se s velkým rachotem rozestoupila, a řeka Jihlava se rozlila novým řečištěm. Ďábel pln vzteku vyletěl z trosek vysoko do vzduchu a zřítil se dolů s takovou zuřivostí, že se jeho kopyta zaryla hluboko do skály nad řekou. Ještě dodnes můžeme spatřit na skále otisky ďáblových kopyt. Ale od té doby ďábel kulhá.Z knihy: LIDOVÉ POVĚSTI Z JIHLAVY A OKOLÍ (Karel Polák, 1993)

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 3019x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 28.2.2024,
svátek slaví Lumír, zítra Horymír.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server