Zoo plánuje velkolepý rozvoj

Zoo plánuje velkolepý rozvoj

ZOO Jihlava, vesnice Matongo

26.6.2008 |   Smělé plány na další rozvoj má jihlavská zoologická zahrada. Dělníci nyní budují nový luxusní medvědinec, v pátek bude slavnostně otevřen dětský koutek s novými atrakcemi, připravuje se projekt na vybudování vzdělávacího centra a planetária, rozšíří se výběhy pro kopytníky a zoo usiluje také o to, aby expozice drápkatých opiček byla umístěna do nově vznikajícího obchodního centra City park. Do pěti let by zoologická zahrada chtěla chovat žirafy a vybudovat pro ně důstojný pavilon

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Luxusní ubytování pro medvědy Asi nejviditelnější pro návštěvníky jsou momentálně práce na vzniku nového medvědince. Ten původní, starý padesát let, již dělníci zbourali. Na jeho místě se staví nový, velkoryse pojatý. Stavbu za dvacet a půl milionu korun, kterou financuje magistrát, buduje společnost PSJ.

Autorem projektu je architekt Jaroslav Huňáček "Celý projekt jsem koncipoval jako velkou skalní expozici s proudící vodou, skalními průrvami, tak aby to vše evokovalo přirozené prostředí zvířat," přiblížil Huňáček.

Prostor pro pohyb medvědů bude pojat velkoryse. Rozšíří se totiž o celou jednu třetinu směrem do strany, k expozici malých koček. Kapacitně je medvědinec řešen pro čtyři zvířata - dospělý pár a případně pro dvě jejich mláďata.

Zásadní změnou bude přemístění ubikace medvědů do spodní části výběhu. A také jejich vnitřní příbytek bude větší než je ten současný. Bude i lépe technicky vybavený.

Pozorovat medvědy v jejich ubikaci umožní velké průhledy, které budou přístupné venkovní chodbou, která bude na první pohled připomínat dutý kmen mohutné sekvoje. Změní se i výhledy do venkovního výběhu. Pozorovací galerie, ze které bude rozhled i do zbytku zahrady, vznikne v horní části výběhu.

Dělníci začnou modelovat skály a dřeviny V současné době dělníci dokončují hrubou stavbu ubikace medvědů a v nebližších měsících chtějí začít pracovat na modelování umělých skal, dřevin a kašírovaného kmene připomínajícího na tři kusy rozlomenou sekvoje.

"Nepříjemné zdržení díla jsme zaznamenali v průběhu bouracích prací ve výběhu medvědů. Zjistili jsme staticky nevyhovující stav kamenného podloží. Museli jsme přistoupit k odstranění těchto balvanů a vytvořit betonová lůžka a opět je usadit dle požadavků projektanta," popsala komplikaci prací projektová manažerka PSJ Jaroslava Fajmonová. Stavba by měla být hotova do konce tohoto roku.

Další novinkou, kterou uvítali především dětští návštěvníci zahrady, je úplně nový dětský koutek. Vyrostl na místě toho původního, který musel být zbourán, protože nevyhovoval současným normám Evropské unie. "Dnes jsou nároky na dětské koutky hodně přísné. Přistoupili jsme k přestavbě hlavně kvůli bezpečnostním důvodům. Z původního koutku zůstal jenom tobogán," připomenula ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Základní stavební materiál je dřevo. "Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je lanovka, zvířata v podobě například zebry, na které se mohou děti posadit, obsazené jsou i různé prolézačky a lanové konstrukce," řekla Kubíková.

Výstavba dětského koutku stála jeden a půl milionu korun.

Zoo by chtěla mít drápkaté opičky v City parku Zoologická zahrada by také ráda expandovala mimo své území v lesoparku Heulos. Svou jednu expozici by chtěla zoo umístit v centru města.

A to přímo do chrámu konzumu -do nově budovaného obchodního centra City park. Cílem tohoto kroku je podle vedení zoo upozornit turisty na možnost návštěvy zahrady a přilákat další návštěvníky.

"Jednání zatím vypadají velmi nadějně. Ještě ale není vše schváleno na potřebných místech. Byla by to velmi malá expozice drápkatých opiček. Samozřejmě se také uvidí, jak se vše osvědčí," potvrdila Kubíková. Zástupci City parku včera odmítli záležitost jakkoli komentovat. "Bez komentáře," nechtěl jednání se zástupci zoologické zahrady potvrdit ředitel PSJ Invest Martin Jaroš. Téměř na spadnutí je vybudování další stavby v areálu zoologické zahrady. V těsném sousedství nového vstupu do zoo by měla stát budova vzdělávacího střediska, takzvané Enviromentální centrum. Projektová dokumentace na toto vzdělávací středisko je podle ředitelky Kubíkové téměř hotová. "Stavební povolení je vyřízeno, nyní se připravuje prováděcí projekt," uvedla.

Vzdělávací centrum bude jako keltská svatyně Projekt enviromentálního centra navrhoval rovněž architekt Jaroslav Huňáček. "Chtěli jsme, aby stavba vypadala velmi nenápadně a přírodně, aby nebyla příliš viditelná a měla neobvyklý charakter s použitím přírodních materiálů. Architekt Huňáček nám v tom všem vyhověl," vysvětlila ředitelka zoologické zahrady.

Budova má mít podobu mohyly. Její plášť bude porostlý divokou trávou. "Námět jsem čerpal z keltské mytologie a období mladšího paleolitu. Chtěl jsem, aby toto centrum korespondovalo se vstupním areálem zoo, který je laděn v duchu přírodních národů," popsal návrh Huňáček. Uvnitř bude umístěn hlavní sál, dále dvě učebny a laboratoře. "Takovéto centrum je podmínkou pro fungování moderní zoologické zahrady," připomenula nutnost stavby Kubíková. Částka, za kterou by mělo být centrum postaveno, bude podle primátora Jaroslava Vymazala do dvaceti milionů korun. "Na podzim chceme zažádat o financování tohoto projektu z fondů Evropské unie, a to z operačního projektu životní prostředí. Předpokládáme, že bychom mohli získat až devadesát dva procent financí," připomenul s tím, že stavět by se mohlo začít v březnu příštího roku.

Zavržená není ani myšlenka na vybudování planetária, které bude stát rovněž poblíž nového vstupu. V tomto případě chce magistrát žádat Evropskou unii o spolufinancování v příštím roce.

I projekt planetária navrhoval architekt Huňáček. Stavba bude mít kulovitý charakter z části zapuštěným do země, ze které bude vystupovat jedno rameno. "Je to velmi významná stavba, která nemá obdoby nejenom v kraji, ale má nadregionální význam," zdůraznil Vymazal.

Jihlavská zoologická zahrada patří na Vysočině mezi nejvíce navštěvované objekty. V loňském roce ji navštívilo rekordních 265 063 návštěvníků. Přitom magickou hranici čtvrt milionu návštěvníků se zoo podařilo překonat poprvé.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Ilona Muselová

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 1.4.2023,
svátek slaví Hugo, zítra Erika.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server