Významné osobnosti

Významné osobnosti

Gustav Mahler

* 07.07.1860 Kaliště na Vysočině - † 18.05.1911 Vídeň.
Byl významný hudební skladatel, narozený v židovské, německy hovořící rodině na Vysočině v obci na česko-moravském pomezí v tehdejším Rakousko-Uhersku. Byl rovněž vynikajícím dirigentem. Mahler je společně se svým učitelem Antonem Brucknerem považován za největšího rakouského symfonika. Do jisté míry lze Mahlera považovat též za českého skladatele, jak vzhledem k místu narození, tak pro jeho inspiraci českou lidovou hudbou. Je tak někdy charakterizován i v odborné cizojazyčné literatuře s výjimkou německé.

Zdroj: Wikipedia+ | Odkaz na původní článek+

Rabín Dr. Arnold Grünfeld

Byl bezpochyby výraznou osobností Židovské náboženské obce v Jihlavě a to ihned po svém nástupu dne 1. ledna 1928. Krátce se o něm zmiňuje i H. Gold ve svém pojednání Dějiny Židů v Jihlavě. Píše, že přišel z Chebu a pokouší se v Jihlavě obnovit dobré jméno náboženské obce. Není bez zajímavosti, že je to již druhý rabín, který přichází do Jihlavy právě z Chebu. Tím prvním byl Dr. Friedrich Weis, který přišel do Jihlavy v roce 1913 a odešel v roce 1920 do Teplic lázní v Čechách.

Autor: Ladislav Vilímek+ | Odkaz na původní článek+

Hans Canon

* 17.04.1883 Vídeň, † 15.10.1960 Estling, Německo.
Akademický malíř, absolvent pražské a Karlshuherské akademie. Od roku 1914 žil v Jihlavě. Proslul především jako malíř Vysočinské přírody.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Josef Hamerník

* 18.08.1810 Pacov, † 22.05.1887 Praha.
Universitní profesor, lékař, autor četných medicínských prací. V letech 1826 – 29 studuje na jihlavském gymnáziu.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Karel Havlíček Borovský

* 31.10.1821 Borová, † 29.07.1856 Praha.
Novinář, kritik, politik a spisovatel. V letech 1830-31 žákem Jihlavské hlavní školy v Brněnské ulici. Bydlel v bývalém Ditrichštejnském paláci, což je místo dnešní spořitelny – na rohu ulice Křížové a Masarykova nám.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Václav Kosmák

* 05.09.1843 Martínkov, † 15.03.1898 Prostoměřice
Kněz a spisovatel. Na jihlavském gymnáziu studoval v letech 1853 – 62. Ve svém díle čerpá často z jihlavského prostředí.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Václav Kovanda

* 10.07.1719 Praha, † 28.03.1788 Jihlava
Sochař a řezbář. V Jihlavě působil od r. 1746. Mezi jinými jmenujme jeho oltář v kostele sv. Jakuba, sochy na průčelí Minoritského kostel a hlavní oltář Minoritského. kostela.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Johann Heinrich Marzi

* 15.08.1722 Jihlava, † 04.01.1801 Jihlava
Mědirytec a historik. Nazýván Otcem jihlavské historiografie. Jako úředník Městského magistrátu uspořádal městský archív, který využil pro své historické práce. Původně r. 1789 stál u vzniku havířského průvodu, při domnělých oslavách 1000. let vzniku Jihlavy.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Bedřich Smetana

* 1824 Litomyšl, † 12.05.1884
Zakladatel české vážné hudby. V letech 1835 – 36 studoval neúspěšně na jihlavském gymnáziu. 8.6.1924 odhalena pamětní deska na domě Smetanova 2, kde bydlel v době svých středoškolských studií, u krejčího Svobody.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+

Jan Nepomuk Štajner

* 19.3.1725 Jihlava, † 20.11.1793 Vídeň
Psáno též STEINER, Jan Nepomuk. Místo působení: Vídeň. Dvorní malíř a portrétista Marie Terezie a malíř kostelních obrazů. V Jihlavě, tvůrce hlavního oltáře u sv. Jakuba. Ćlen Vídeňské akademie. Literatura: Nový slovník československých výtvarných umělců. Praha. R. Ryšavý 1936.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy+Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení

Dnes je 23.5.2017,
svátek slaví Vladimír, zítra Jana.

Google
Komerční sdělení
Foto postřehy

Desetileté partnerství Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Uk

Užhorod

Letos slaví spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny kulaté desáté výročí svého trvání. U této příležitosti se chystají pracovní cesty, výstava v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, fam trip do Zakarpatí s cílem podpořit cestovní ruch i firmy v Kraji Vysočina nebo mezinárodní setkání a vystoupení mládežnických dechových hudeb. Úzká spolupráce obou partnerských regionů navíc pokračuje stejně jako v minulých letech. "Pro rok 2017 jsme vybrali 22 projektů za více než 4,5 milionu korun," informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.Z rozpočtu fondu ViZa, na kterém se 50 % podílí Kraj Vysočina a zbylou polovinou Zakarpatská oblast Ukrajiny, půjdou peníze do nejpotřebnějších resortů, jako je školství nebo zdravotnictví, například na výměnu střechy a oken na budově ambulance v obci Bilasovice, na rekonstrukci dětské nemocnice v obci Velikyj Bereznyj nebo na vybudování sociálního zázemí pro sirotky a děti ze sociálně slabých rodin ve Strymbě. "Z tzv. měkkých projektů pokračujeme v realizaci táborů pro děti, podpoříme účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě, nákup učebnic českého jazyka do šesti základních škol v Zakarpatí, spolupráci hasičských záchranných sborů nebo výměnu zkušeností na úrovni policie a účast na mezinárodní soutěži v oblasti kynologie," doplnil hejtman Jiří Běhounek s tím, že finanční podporu vybraných aktivit začátkem března projednali členové Stálé konference a v závěru března je bude schvalovat Zastupitelstvo Kraje Vysočina.

Navíc Kraj Vysočina podstatně přispěl k významnému posunu pro studium českého jazyka na Ukrajině. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR na základě úsilí hejtmana Jiřího Běhounka oficiálně vyhlásilo výběrové řízení na obsazení pozice lektora/lektorky českého jazyka a literatury v zahraničí pro akademický rok 2017/2018 pro Užhorodskou univerzitu, pro studenty bohemistiky v partnerském regionu Vysočiny Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Kraj Vysočina desátým rokem velmi aktivně spolupracuje s partnerským regionem Zakarpatská oblast Ukrajiny. Od roku 2007 Kraj Vysočina spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny částku přesahující 45 miliónů korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu více než 90 miliony korun a realizovat téměř 150 společných investičních projektů.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server