Kostely, církevní stavby

Kostely

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Minoritský románsko-gotický kostel byl postaven krátce po roce 1250. Z nejstaršího období jsou obvodové zdi, klenby lodí a tři páry hmotných arkád. Jde o trojlodní baziliku s krátkou příčnou lodí, dlouhým kněžištěm a věží z poloviny 14. století, která nemá základy a stojí nad křížením lodí. V interiéru cenné výmalby a plastiky světic. Postupem doby byla pevnostní soustava neustále zdokonalována. V 15. století byla vybudována řada předsunutých stanovišť á opevnění. V roce 1755 byla jihlavská pevnost zrušena - díky vývoji techniky byla již tato koncepce opevnění překonána. V první polovině 19. století byly bourány brány, protože bránily narůstající dopravě. Z pěti bran zůstala zachována jen jediná - brána Matky Boží. Dnes zachovaný pás hradeb je rekonstruován podle barokní podoby ze 17. století včetně parkové úpravy parkánu.

Kostel svatého Ignáce

Barokní kostel z let 1680-89, jednolodní se třemi páry bočních kaplí a plochým závěrem, postaven italským stavitelem Jacopo Braschou. Rozměrná nástropní freska z roku 1717 od K. Töppera, barokní vyřezávaná kazatelna od Tobiáše Süssmayera z roku 1771. Pýchou kostela jsou dvě unikátní gotické plastiky – Pieta z konce 14. století a tzv. Přemyslovský kříž – socha Ukřižovaného z poloviny 14. století.

Kostel svatého Jakuba

Původně raně gotický farní kostel z roku 1257, přestavěný na přelomu 14. a 15. století. Jde o trojlodní halový kostel s dlouhým presbytářem a dvěmi nestejně vysokými věžemi v průčelí. Počátkem 14. století byla postavena severní – strážní – věž, vysoká 63 m. Asi o sto let později byla postavena jižní věž – zvonová, která byla postupně snížena, protože se začala vyklánět ze své osy. V ní je zavěšen zvon Zuzana z roku 1563, jeden z největších u nás (výška 1,82 m, průměr 2,3 m, hmotnost 7084 kg). V interiéru vrcholně gotické plastiky sv. Kateřiny a sousoší Piety z doby před rokem 1400 vedle několika dalších a zlacená renesanční křtitelnice z roku 1559.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Gotický kostel z roku 1247 s gotickým portálem jako součást dominikánského kláštera zrušeného za vlády Josefa II. Ve 13. století byly dokončeny obvodové zdi, vstupní portál a triumfální oblouk, zaklenutí kostela se uskutečnilo až v 80. letech 14. století pod vlivem stavební hutě Petra Parléře. V roce 1871 byl kostel zrušen a předán armádě k užívání až do roku 1947. Dnes slouží kostel Církvi československé husitské.

Kostel svatého Jana Křtitele

Kostel patří k nejstarším dochovaným kamenným stavbám na Jihlavsku. Byl postaven krátce před rokem 1200, což dokládá nález románských základů presbytáře. V druhé polovině 13. století získal raně gotickou podobu. V závěru 15. století bylo vybudováno nové kněžiště se síťovou klenbou, na počátku 17. století byla provedena renesanční přestavba – zdi lodi byly zvýšeny a ukončeny klenbou s lunetami. Dnešní podoba kostela je výsledkem barokní přestavby z konce 18. století. U západního vchodu je obraz spícího horníka, připomínající zašlou slávu jihlavského dolování stříbra.

Kostel svatého Pavla

Novogotický evangelický kostel byl postaven podle návrhu A. Netsche a byl pojmenován na počest protestantského kazatele Pavla Sperata, který působil v Jihlavě v letech 1522-23. 15. srpna 1875 byl položen základní kámen a k slavnostnímu vysvěcení došlo 18. října 1878. Kostel měl původně dva zvony, jeden z nich byl zabaven v roce 1916, druhý slouží dodnes. Roku 1903 bylo instalováno plynové osvětlení, v roce 1913 byl upraven do dnešní podoby. Po částečných opravách v letech 1928, 1949, 1975, byla v roce 1995 opravena fasáda a v roce 1999 instalovány nové věžní hodiny.

Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení

Dnes je 30.3.2020,
svátek slaví Arnošt, zítra Kvido.

Google
Komerční sdělení
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server