Zimu na Šacberku vyrábí technika

Zimu na Šacberku vyrábí technika

18.2.2008 |   Přestože v letošní zimě některé sjezdovky v okolí Jihlavy nespustily provoz, jiné sloužily lyžařům pouze omezeně, ta nejbližší krajskému městu má za sebou více než šedesát dní plného provozu.

Provozovatele vleku na Šacberku Pavla Havlíčka jsme požádali, aby čtenářům JL tento "zázrak" přírody objasnil.

Jihlavské listy   Sdílet
Jaký byl dosavadní průběh zimy ve Zborné?

"Letošní zima se sněhem přišla poměrně brzy, v listopadu, a všichni se těšili, jaká to bude dobrá sezona. My jsme jako první na Vysočině spustili vlek již 16. listopadu a s několika krátkodobými přerušeními provozu jedeme doposud a i přes nepříznivé klimatické podmínky se nám daří udržovat svah stále kvalitně zasněžený a upravený."

Zachovat provoz i v nedávných poměrně teplých dnech stojí jistě dost úsilí.

"Klíčovým momentem pro letošní zimu bylo několik mrazivých dní v prosinci, kdy jsme nasněžili dostatečné množství technického sněhu."

Co znamená dostatečné množství?

"Nejprve odbočím, na Vysočině je lyžování o technickém sněhu. Po několik předchozích zim, tak i o té letošní spadlo přírodního sněhu minimálně, takže jsme pro letošek dokoupili další sněhová děla a jdeme cestou technického sněhu.
Zatím jsme vyrobili 18 tisíc kubíků sněhu, což znamená, že na plochu sjezdovky 15 tisíc čtverečních metrů je to více než metr výšky."

Jaké máte technické vybavení? Vždyť v letošní sezoně jste začínali zasněžovat, v podstatě na zelenou louku, asi třikrát.

"Bohužel, s tím se nedá nic dělat, je pravdou, že zasněžování je finančně a energeticky velmi náročné, a nás již stálo pouze v energiích statisíce. Pro letošní rok máme k dispozici pět děl a jednu sněhovou tyč, což je na danou délku sjezdovky zcela ojedinělé."

A jaká je návštěvnost? Vidím, že se na svahu prohání maximálně třicet lyžařů. (v úterý 12. února pozn. redakce)

"Velký problém vidím v počasí.
V předcházejících teplejších dnech bylo v Jihlavě v podstatě jaro a málokdo by věřil, že tři kilometry za městem se dá lyžovat. Uvěří až ten, kdo opravdu přijde. Ve všední den jezdí desítky, o víkendech maximálně stovka lyžařů, přestože na svahu je půl metru kvalitního technického sněhu."

Nestojí za nižší návštěvností cena jízdného?

"Myslím si, že ne. Do ceny jsme bohužel museli zakalkulovat dramatické zvýšení cen energií, pohonných hmot i vyšší sazbu DPH. Návštěvníci mohou ale veškerý čas strávený na sjezdovce věnovat lyžování na dobře upraveném svahu a bez čekání u vleku. Důležitý je taky fakt, že lyžování mají v podstatě za "barákem" v dosahu MHD."

Využívají dopoledního lyžování také jihlavské školy?

"Školy jsme oslovili a v předchozích letech též rozeslali letáky s nabídkou režijní ceny, ale ani za tuto cenu nabídku na lyžařské výcviky v našem areálu nevyužívají."
Zdroj: Jihlavské listy» | Autor: Vladimír Šťastný

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server