Vrátí se trolejbusy na Benešovu ulici?

Vrátí se trolejbusy na Benešovu ulici?

Historický trolejbus U pošty

4.7.2008 |   V krajském městě se vážně rozmýšlí o návratu trolejbusů na pěší zónu v Benešově ulici. Plán má minimálně dva vlivné zastánce: primátora Jaroslava Vymazala a ředitele dopravního podniku Josefa Vilíma. O velké dopravní změně v centru města se rozhodne na podzim. Očekává se velká debata, protože po této ulici chodí v centru mnoho lidí. Hromadná doprava přestala využívat Benešovu začátkem devadesátých let.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
"Jsem jednoznačně pro vrátit tam trolejbusy. Dnes jezdíme po některých trasách, které nejsou optimální. A to z důvodu, že jsme Benešovu vynechali. Dnes je standard, že jezdí MHD po pěších zónách. To není nic mimořádného," řekl Josef Vilím.

Diskusi o návratu trolejbusů odstartoval květnový mezinárodní seminář, na němž se vysokoškolští studenti zabývali jihlavskou dopravou.

Návrh na vrácení MHD do Benešovy ulice byl jedním z výstupů semináře. "Studenti měli obrázek z Německa, kde jezdí trolejbusy přes pěší zónu," sdělil Josef Kodet, náměstek primátora.

Trolejbusy na pěší zóně by nepřekážely jihlavskému primátorovi. "Autobusy by mi tam určitě vadily, ale trolejbusy vůbec ne. To je klidná a ekologická doprava. Nebráním se tomu," řekl Vymazal.

Naopak ředitel městské policie Jan Frenc, který na radnici zasedá v dopravní komisi, je proti. "Vidím tam spíše více zeleně, lavičky a klidovou zónu," popsal Frenc.

Některé Jihlavany záměr překvapil. "To je nějaká hloupost, ne? Jsem určitě proti, to není dobrý nápad," divila se Monika Hoffmanová, která se včera procházela po "Benešce" s kočárkem. Podle ředitele Vilíma by stál návrat trolejbusů více než deset milionů korun. Bylo by třeba vybudovat nové vedení.

A radnice by si musela zajistit souhlas všech majitelů nemovitostí v ulici. Všechno se podle Vilíma musí vyřešit komplexně spolu se zavedením trolejbusové dopravy na prodlouženou Vrchlického ulici.

Dopravní komise probere změny po prázdninách. "Připravíme návrh. Komise následně vydá doporučení co dál. My dnes po Benešově ulici nejezdíme, ale stejně je tam pohyb aut všeho druhu. Nedošlo tam ke zklidnění, které bylo plánováno," domnívá se Vilím.

Dříve ulicí jezdily linky B a BI. Zastávky byly před dnešní drogerií Rossman a u bývalého tržiště, další pak na náměstí před poštou. "Byly to velice frekventované zastávky," dodal ředitel, který je rád, že studenti myšlenku na návrat oživili.

Trolejbusy skončily v Benešově ulici kvůli havárii vodovodu a velké rekonstrukci celé třídy. Pak se provizorně změnila trasa a provizorní řešení nakonec zůstalo dodnes.

"Bude to zásadní rozhodnutí, jestli se tam znovu odvážíme nebo neodvážíme pustit MHD. Jsou na to vyhraněné názory," sdělil primátorův náměstek Kodet.

Pro návrat je už patnáct let i Luděk Bohuňovský, který na toto téma napsal i diplomovou práci. Trolejbusy by podle něj mohly jezdit dvacetikilometrovou rychlostí.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Radek Laudin

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 20.3.2023,
svátek slaví Světlana, zítra Radek.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server