Potvrzeno: V Jihlavském podzemí svítí Willemit

Potvrzeno: V Jihlavském podzemí svítí Willemit

Svítící chodba v jihlavském podzemí

13.5.2009 |   Odborníci už vědí, co světélkuje ve dvou chodbách jihlavského podzemního labyrintu. Je to nerostná látka willemit. Vyplynulo to z chemické analýzy vzorků látky ze stěn svítících chodeb. Stále se ale neví, jak se willemit na dva souvislé úseky stěn dostal.

"Končí hypotézy odborníků i různých chytráků, kteří vysvětlovali světélkování chodby nadpřirozenými jevy. Záhadou ale zůstává, jak se tam látka obsahující willemit dostala," řekl Jan Šustr ze správy jihlavského podzemí.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Svítící chodba byla objevena v roce 1978, o rok později z jejích stěn jihlavští jeskyňáři poprvé odebrali vzorky ke zkoumání. Výsledky analýz však známy nejsou. Další vzorky odebrali v 80. letech, kdy si je jeskyňáři nechali analyzovat v tehdy kvalitně vybavených laboratořích JZD Práče.

"Už tyto analýzy zjistily, že v chodbách je willemit, který po ozáření UV světlem žlutozeleně svítí," řekl Šustr.

Willemit se na stěnách chodby nachází jako součást zatím neznámé hmoty, kterou tvoří převážně baryt a wurtzit. Willemitu je tam asi jedno procento. "Ve všech vzorcích je willemitu toto nepatrné množství, ale dokáže způsobovat i svícení stěn," uvedl Šustr.

Jeskyňáři zatím nevědí, zda je willemit součástí nátěrové, či spárovací hmoty. "Místy je to kašovitá hmota, jinde je to jako nátěr a zase jinde to vypadá jako jílovitá výplň," vysvětlil Šustr.

Značení pro vojáky?


Svítící chodba je zhruba v desetimetrové hloubce pod povrchem. Za války byla nad tou částí podzemí kasárna wehrmachtu.

"Ti tam stoprocentně měli kryt, takže si možná značili cestu do něj nějakými fosforeskujícími šipkami. To vysvětluje, proč tam svítí i beton z roku 1968: voda látku vyplavuje ze stěn a ta se pak vstřebává do betonu, kde jsou svítící skvrny," řekl Šustr.

"Nevíme, co se s touto částí podzemí dělo po válce, protože po odsunu Němců v podzemí dlouhé roky nikdo nebyl. Pak byla v těch místech i Velká kasárna naší armády, nátěr tam mohl vzniknout za té éry," nevylučuje Šustr.

V jihlavském podzemí je ještě jedno podobně světélkující místo, a to v chodbě přístupné zamřížovaným vstupem od Brněnské ulice poblíž křižovatky se Znojemskou. Tuto část podzemí zatím správci neplánují zpřístupnit turistům.

"Toto druhé místo se zdá, že světélkuje víc, možná je to tím, že v první svítící chodbě návštěvníci nátěr osaháváním postupně stírají. Ale nezdá se, že by tam ta hmota ze stěn mizela," míní Šustr.

Další vzorek látky ze svítící chodby ještě nyní analyzují odborníci z Masarykovy univerzity v Brně.

Dvanáctimetrový úsek svítící chodby jihlavského podzemí vzbuzuje zájem už po desetiletí. V roce 1995 tajemně zářící stěny zkoumal záhadolog Ivan Mackerle. Už podle jeho tehdejšího zjištění stěny chodby září jen po předchozím nasvícení, jde tedy o fotoluminiscenci způsobenou luminoforem umělého původu.

Mackerle soudil, že jím byl baryt, přidávaný za 2. světové války do svítivé chemikálie Lichtgelb, vyráběné továrnou IG Farben Leverkusen. Užívala se jako nátěr coby nouzové osvětlení protiletadlových krytů.

Jihlava spravuje 25 kilometrů chodeb


Magistrát spravuje 25 kilometrů podzemních chodeb, šachet a staré kanalizace, podzemí celkem zaujímá plochu 50 tisíc čtverečních metrů. "Rozsahem podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je jihlavské podzemí druhým největším na území republiky," řekl mluvčí radnice Radek Tulis.

Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra. Sklepní prostory, které se nacházejí dva až čtyři metry pod povrchem, tvoří první podzemní podlaží, z něhož lze sestoupit do podlaží druhého, do hloubky čtyř až šesti metrů.

Pod některými objekty bylo v hloubce osmi až čtrnácti metrů vybudováno i třetí podlaží. První podlaží bylo raženo v průběhu 14. století, druhé a třetí pak o dvě století později. V 17. století byly některé chodby zpevněny cihlovou podezdívkou a část labyrintu propojena krátkými spojovacími chodbami.

Podzemní chodby jsou široké 0,8 až 2,5 metru, vysoké 1,2 až 3,5 metru. Další významnější úpravy byly udělány v 60. letech, kdy byla část chodeb opět vyzděna a zpevněna betonem. V 90. letech byly upraveny všechny vstupy do chodeb, do té doby zčásti poměrně volně přístupných.

Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Tomáš Blažek

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 8.8.2022,
svátek slaví Soběslav, zítra Roman.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server