Trolejbusem po nové ulici? Možná za pár let

Trolejbusem po nové ulici? Možná za pár let

Vrchlického ulice - sloup trolejového vedení

5.10.2010 |   Desítky nových bytů a domů, obchodní zóna s několika supermarkety a možná i kancelářská budova. To jsou plány investorů v ulici Vrchlického, která křižuje městský obchvat. Do rozvíjející lokality by se měla přivést i další linka trolejbusů. Politici slibují, že bude do čtyř let.

Městská hromadná doprava totiž do lokality směřuje zatím jen po Jiráskově ulici a pak oklikou z druhé strany přes Horní Kosov. Prostřední varianta, spojnice MHD s centrem města právě po Vrchlického ulici, zatím chybí.

iDNES.cz Jihlava a Vysočina   Sdílet
Kdy lidi do nejrychleji rostoucích čtvrtí na západě Jihlavy přivezou trolejbusy také směrem od nemocnice, není ani tři roky po otevření dokončené ulice stále jasné.

Ačkoliv obyvatelé čtvrti Dolina a Horní Kosov od té doby volají po tom, aby se v ulici objevily trolejbusy, jihlavská radnice prozatím jejich přání nevyslyšela. V rozpočtech města každoročně dostaly přednost jiné investice.

Elektrifikace trasy by stála 15 milionů


Podle předvolebních slov lídrů politických stran by se ale lidé trolejbusů na prodloužené Vrchlického ulici měli dočkat téměř jistě v dalším volebním období, tedy v následujících čtyřech letech. Natažení drátů od kruhové křižovatky u Domu zdraví až na křižovatku ulic Vrchlického s S. K. Neumanna by vyšlo zhruba na patnáct milionů korun.

Na Dolinu a Horní Kosov z centra města zatím zajíždí pouze jediná trolejbusová linka C. A právě ta je nejvytíženější linkou ve městě - spojuje centrum s největšími bytovými aglomeracemi města. Vybudováním nové trolejbusové linky v krajském městě by se snížila její vytíženost.

"Ve špičce tuto linku jezdíme s devítiminutovými intervaly. Po otevření trolejbusové linky po Vrchlického ulici by pak bylo možné tyto intervaly o něco prodloužit," připustil ředitel dopravního podniku Josef Vilím.

Oblast Horního Kosova a Doliny je ale podle něj i nyní trolejbusovou linkou C po Jiráskově ulici dostatečně dostupná. "Bohužel jsou ale docházkové vzdálenosti na linky MHD v této lokalitě pro některé obyvatele delší," řekl Vilím.

"Stěžejní je nová trolejbusová linka na Horní Kosov po Vrchlického ulici především pro cestující, kteří v této lokalitě bydlí v blízkosti vybudovaných zastávek, ti nás neustále žádají, abychom tuto investiční akci dokončili," dodal Vilím.

Pro samotný dopravní podnik je podle Vilíma investice do zavedení trolejí nad rámec možností. "Sami nejsme schopni investici do nové trolejové linky zajistit. Jako dopravce bychom ji však přivítali, každý rok požadavek na vybudování této trasy předkládáme v okamžiku, kdy město připravuje investiční rozpočet. Bohužel jsou ale jiné investiční akce, které mají vyšší priority než zatrolejování Vrchlického ulice," podotkl Vilím.

Právě nová trolejbusová linka na Vrchlického ulici by podle Vilíma umožnila dopravnímu podniku upravit stávající trasy. "Díky této trati bychom mohli upravit některé stávající trolejbusové linky," potvrdil.

Podle lídrů kandidátek by se z pohledu investice do trolejí MHD na Vrchlického ulici mohlo blýskat na lepší časy. Alespoň to tvrdí před volbami. Peníze na natažení "drátů" by se podle nich měly v rozpočtu nalézt do čtyř let.

"V dalších čtyřech letech začne stavba nové čtvrti Buková v prostoru směrem k Zaječímu skoku, proto si tato lokalita zaslouží, abychom tam trolejovou dopravu po Vrchlického ulici přivedli," je přesvědčený jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Naopak za ne tolik důležitou investici ji považuje nováček na komunální scéně, strana TOP 09.

Investice se zpozdila kvůli jiné stavběPodle Vymazala se zprůjezdnění Vrchlického ulice pro trolejbusy zpozdilo kvůli přípravám parkovacího domu u nemocnice. Město by k němu po Vrchlického ulici natáhlo troleje tak, aby řidiči mohli parkoviště využívat jako záchytné a pro další dopravu po městě využili právě MHD. Tento projekt, který je dílem hejtmanství, oproti původním předpokladům zatím ale nepatří mezi priority a jeho spuštění je v nedohlednu.

"Protože se nevědělo, jestli kraj do této investice půjde, čekali jsme s investicí do nových trolejí. V rámci společného projektu by na ni byla možnost získat dotace," vysvětlil Vymazal.

Patnáctimilionovou investici by si také město mohlo odpustit, kdyby na ulici Vrchlického dopravní podnik vybudoval autobusovou linku hromadné dopravy. O tom ale podle Vilíma nemůže být ani řeč.

"To by byla tak ekonomicky tvrdá a nepříjemná věc, že to vůbec nepřipadá v úvahu. Autobusy by na lince byly velice drahé a znamenaly by náklady navíc," nelíbí se tato varianta Vilímovi.

Stožáry pro trolejové vedení i zálivy MHD byly vybudovány už dříve při dokončování prodloužení ulice. Tento průtah od nemocnice na Horní Kosov se slavnostně otevíral v listopadu roku 2007.
Zdroj: iDNES.cz Jihlava a Vysočina

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 8.8.2022,
svátek slaví Soběslav, zítra Roman.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server