Šumná Jihlava a místní architektura

Šumná Jihlava a místní architektura

Jihlava pohled na město

27.11.2007 |   Sedmadvacátého listopadu uvede ČT premiéru dokumentu Šumná Jihlava z cyklu autorů Davida Vávry a Radovana Lipuse Šumná města. Jihlava se nyní dostala mezi deset premiérových dílů, díky nimž se celkový počet filmů cyklu dostal už do šesté desítky.

"Fakt, že na Jihlavu došlo až teď, vypovídá něco o tom, jak si stojí ohledně architektury 20. století," uvažuje Marek Hovorka, ředitel festivalu dokumentů Jihlava, v jehož rámci byl díl Šumná Jihlava minulý týden odvysílán ve světové premiéře.

Jihlavské listy   Sdílet
Přesto v pouhých 23 minutách filmu průvodce Vávra na červenobílých chůdách (symbolizují hranice mezi Moravou a Čechami) s ježčími vlaječkami doslova pádí vysokým tempem mezi celou řadou staveb. Provází ho přitom letitá píseň od Viktora Sodomy Ježek se má.

Děti tentokrát žasnoucí architekt nechává v úvodu u ochránce přírody M. Hořáka v záchranné stanici dravců a sov v Dlouhé Brtnici. Cesta začíná v Pavlově, kde podle Vávrova komentáře "měřítka krajiny bez respektu proměňují lopatky obřích větrníků". V Brtnici se pak Vávra setká v Hoffmannově domě se samotným světovým architektem a zdejším rodákem Josefem Hoffmannem.

Jihlavský blok startuje u hraničního kamene v Bedřichově, odkud Vávra provede diváka kolem několika typických jihlavských domovních věžic a významných školních budov. U gymnázia potkává mladého skladatele Mahlera, který žil v Jihlavě do svých 15 let. Cesta pokračuje kolem honosné bankovní budovy někdejší filiálky rakousko-uherské banky z roku 1913 (dnes objekt KB). Vávra ocení slovy "všechna čest" i protější bankovní dům z roku 1926.

Film následně připomene rok 1924 a otevření župního jihlavského legiodomu s byty, kavárnou a kinem, které už ovšem vzalo zasvé. Následuje představení dvou rodinných vil z 20. let ve Fibichově ulici, chválu sklidí i Fuchsova sokolovna z let 1934-36.

Značný blok věnuje autor dílu R. Lipus romantické starogermánské architektuře někdejší internátní nacistické školy, tedy tzv. "Hrádku" na Heulose, postavenému údajně podle skici samotného Hitlera v roce 1941. Průvodce oceňuje citlivou rekonstrukci Hrádku v sídlo internátu policejní školy, ale také eleganci objektu polikliniky - "Domu zdraví". Šedesáté roky pak reprezentuje DKO autorů Vladimíra a Věry Machoninových s pozitivním komentářem: "Žádná soliterní krabice, zajímavě zalomené Z vytváří náměstíčko z rušné ulice..."

V nových dílech se už bohužel divák nesetká s postavou starého číšníka, jehož představitel zemřel. V Jihlavě architekt Vávra marně hledá někdejší slavnou kavárnu v dnešní prodejně masny na dolním náměstí. Jako ránu širočinou pro náměstí ale označuje zejména objekt Prioru z roku 1983: "Obludná katedrála normalizace..., arogantní zásobovací rampy..." Když se mu maketku obchoďáku nedaří vyndat ani z hlavolamu "ježka v kleci", pokládá architekt otázku: "Tak co zbourat? Nebo to je jen, nereálný sen?"

Nejnovější architekturu Jihlavy reprezentují budova Horáckého divadla a moderní sídlo kraje Vysočiny od architekta J. Huňáčka, stavba roku 2003, kde jen podle Vávry vestibul "evokuje barvou sloupů tak trochu některé pizzerie." Konec cesty patří zastávce v Jestřebí a velké pochvale zdejší odborníky oceňované prosté kapličce Panny Marie Královny z roku 1996. Na otázku, které místo jej v Jihlavě nejvíce oslovilo, ovšem autor Radovan Lipus odpovídá, že hrad Roštejn. Právě tady totiž už jako student řadu let prováděl návštěvníky.

Odborným poradcem pro jihlavský díl byl historik Muzea Vysočiny Zdeněk Jaroš. Z Vysočiny vznikl už dříve také díl "Pelhřimov a Humpolec" a z širšího okolí nově díl "Šumné Znojmo", který bude premiérován v ČT 11. prosince. Tento díl mj. zvítězil na festivalu filmů o kultuře v Telči.

Šumná města premiéruje ČT vždy v úterý ve 22.40 a reprízuje v neděli dopoledne.

Podrobnosti k dílům lze nalézt na www.sumnamesta.cz».
Zdroj: Jihlavské listy» | Autor: jv | Původní článek»

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server