Srpnová přehlídka oblohy - Perseidy a Štír

Srpnová přehlídka oblohy - Perseidy a Štír

Meteorický roj Perseid

14.8.2007 |   Nejznámějším astronomickým jevem na srpnové obloze je bezesporu meteorický roj Perseid. Padající hvězdy, též známé jako slzy svatého Vavřince (to kvůli časové blízkosti svátku tohoto svatého) se s železnou pravidelností objevují vždy kolem 12. srpna.

Letošní maximum roje Perseid nastane v pondělí 13. srpna. V tento den sice Měsíc svou září oblohu zjasňovat nebude, nicméně největší intenzita roje bohužel připadá na dopolední hodiny. Perseidy tedy letos budou nejvíce patrné 13. srpna ráno krátce před rozedněním, o něco málo méně pak večer po setmění.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Při meteorických rojích, obzvláště pak při Perseidách, se v žádném případě nemusíme obávat, že by nám mohlo některé z padajících kosmických těles způsobit škodu na zdraví, nebo na majetku. Rčení o padajících hvězdách není totiž zcela správné. Ve skutečnosti tento jev nemá s hvězdami nic společného. Pouze do zemské atmosféry vstupují velmi malá kosmická tělíska, která se následně při průletu atmosférou rozžhaví natolik, že se vysoko nad zemským povrchem roztaví. Původní materiál posléze po velmi dlouhé době dopadá ne zem v podobě neškodných mikroskopických zrnek kosmického prachu.

V případě Perseid kosmická tělíska do zemské atmosféry vstupují relativně rychle. Jejich průměrná rychlost se pohybuje kolem 61 km/s. Z hlediska kosmické mechaniky se ty vůbec nejrychleji vstupující tělesa do zemské atmosféry mohou prodírat maximální rychlostí 72 km/s. Nejpomalejší pak rychlostí pouhých 11 km/s.

Mateřskou kometou k Perseidám je Swift-Tuttle. Tato kometa v minulosti prolétávala právě tou částí sluneční soustavy, kde se nyní nachází Země při svém oběhu kolem Slunce vždy v období maxima Perseidy, tedy na konci první poloviny srpna. Z každé komety se totiž při jejím průletu uvolňuje velmi mnoho různě velkých pevných částic, které pak mohou vnikat vždy ve stejnou roční dobu do zemské atmosféry. Astronomové pak hovoří o meteorických rojích.

V dnešní přehlídce oblohy se ještě na skok vydáme do nepříliš známého zvířetníkového souhvězdí Štíra. Během srpna jej nalezneme velmi nízko nad jižním obzorem, přímo pod velmi jasnou planetou Jupiter. Ačkoliv je Štír zvířetníkovým souhvězdím, z našich zeměpisných šířek jej nikdy neuvidíme celé. Nad náš obzor vychází pouze jeho ocas.

Řecká mytologie má hned několik příběhů, které popisují, jak tento kosmický obrazec vzniknul. Téměř v každém případě bohyně Héra vyslala velkého štíra, aby zabil legendárního Oriona. Dále se báje již rozcházejí. Podle některé z verzí se to štírovi povedlo, podle jiné byl štír Orionem rozšlápnut. Zajímavé je, že Štíra a Oriona nelze vidět pospolu na obloze. V okamžiku, kde jedno z nich vychází, to druhé právě zapadá. Legendy dokonce i hovoří o bázni samotného Slunce, které ze strachu v tomto souhvězdí pobývá jen krátce.

Nejjasnější hvězdou souhvězdí je Antares, což je přibližně 600 světelných let vzdálený rudý veleobr. Jedná se o jednu z vůbec největších známých hvězd. Vždyť jeho průměr je přibližně 1 000krát větší, než je průměr Slunce, zároveň záři asi 10 000krát jasněji, než Slunce.

Souhvězdí štíra patří mezi velmi zajímavé kousky oblohy. Již malým dalekohledem, nebo i triedrem, zde nalezneme obrovské množství hvězdokup, ale i mlhovin. Za všechny jmenujme alespoň kulovou hvězdokupu M4, která se nachází těsně západně od Antarese, nebo otevřenou mlhovinu M6, která svým tvarem mnohým připomíná letícího motýla.

Na závěr tradičně zavítejme do světa planet. Merkur lze na obloze spatřit jen během prvních dnů srpna, kdy se ráno, těsně před východem Slunce, promítá nad severovýchodní obzor. Venuše, která je nyní v souhvězdí Lva se pozvolna vynořuje taktéž ráno, před východem Slunce nad východním obzorem. Načervenalý Mars je k vidění v souhvězdí Býka, na obloze je tedy většinu noci krom večera. Jupiter, vůbec největší planetu naší sluneční soustavy, nalezneme již jen na večerní obloze v souhvězdí Štíra. Stále svým vysokým jasem dominuje této části oblohy. Saturn je během srpna nepozorovatelný. Uran se promítá do souhvězdí Vodnáře, je tedy na obloze po většinu noc krom večera. Neptun v souhvězdí Vodnáře je k vidění celou noc. K nalezení Uranu a Neptunu však již potřebujeme alespoň malý dalekohled a vyhledávací mapku.

Každý zájemce o astronomii může navštívit veřejná pozorování pomocí astronomických dalekohledů, které pravidelně pořádá Jihlavská astronomická společnost. Pozorování probíhají na vyhlídkové terase brány Matky Boží v Jihlavě (Věžní 1) vždy v pondělí za jasného počasí po setmění – během srpna po 22:00 hod. Podrobnosti na www.jiast.cz.

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 23.4.2024,
svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server