Školáci utíkali, řítil se strop

Školáci utíkali, řítil se strop

14.1.2008 |   V Jihlavě se málem stalo drama: ze stropu tělocvičny při tréninku spadlo obložení, děti stihly utéct. Druháci z fotbalového kroužku ve čtvrtek odpoledne klidně trénovali ve školní tělocvičně na Jarní ulici. Bylo jich tam i s trenérem patnáct. Najednou všichni instinktivně uskočili ke stěně. Jakýsi nezvyklý zvuk na druhé straně tělocvičny upoutal i trenéra, který zrovna stál k tomu místu zády. Otočil se. I on uskočil a pak už jen viděl, jak se na podlahu tělocvičny ze šestimetrové výšky řítí dřevotřískové desky z obložení stropu.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Naštěstí spadlo obložení jen z podélné střední třetiny stropu, takže se u stěn dětem nic nestalo. "Samozřejmě bylo štěstí, že to nespadlo úplně celé, nechci předpokládat, co by se pak stalo," řekl trenér malých fotbalistů Karel Fencl.

Tělocvična je součástí odloučeného pracoviště jihlavské základní školy Rošického.

Zbytek obložení – celkem přibližně sto čtverečních metrů obkladů z dřevotřísky – se pak zřítilo v noci na včerejšek.

Škola tělocvičnu uzavřela, havárii nechá prošetřit policií. Nehoda se stala právě v Den otevřených dveří školy, jehož cílem bylo zvýšit mezi rodiči budoucích prvňáčků důvěru v toto školské zařízení.

Tělocvična na Jarní ulici byla až do loňského roku součástí samostatné základní školy Jarní, která byla po odstoupení svého ředitele na konci loňského školního roku a pro vleklé problémy s nedostatkem žáků sloučena se základní školou Rošického. Obložení tělocvičny bylo zkolaudováno v srpnu 1999 s pětiletou zárukou. Generálním dodavatelem stavby tělocvičny byla jihlavská firma Horácká stavební.

Její jednatel i zástupci subdodavatelské firmy, která pro Horáckou strop obkládala, byli včera místo havárie obhlížet. "Přiznám se, že nevíme, proč to spadlo, nikdy jsem se s něčím takovým ještě nesetkal," pravil jednatel Horácké stavební Ludvík Novotný.

Uznal, že stavba tělocvičny byla problematická. "Zpočátku jsme tady problémy měli, zvedala se podlaha. Dávalo se to tehdy do provozu dost rychle," řekl Novotný.

Podle něj není zcela vyloučeno, že se obložení odtrhlo od stropu vlivem vlhkosti. "Samozřejmě, že když jsou v tělocvičně lidi a sportují, vznikají páry, jde to nahoru. Pak se to třeba nějakým pohybem mohlo uvolnit, ale to bych už spekuloval," krčil rameny Novotný.

Vedení magistrátu už včera vydalo doporučení všem jihlavským školám, aby překontrolovaly své tělocvičny, zda v nich nemůže dojít k něčemu podobnému.

Případ vyšetřuje policie, která už včera byla na místě. "Šetřit to budeme, ale trestní řízení zatím nebudeme zahajovat, to se uvidí až podle výsledků šetření," řekl policista Ctibor Čepička.

Proč se obložení zřítilo náhle a až po devíti letech užívání tělocvičny, to si včera nikdo netroufal říct. Bylo pouze zřejmé, že nejde o statickou poruchu budovy. "Než bude tělocvična opravena, mohou děti chodit sáňkovat, nebo bruslit, hledáme provizorní řešení," řekla zástupkyně ředitele školy Zuzana Tomková, podle níž byla tělocvična v provozu takřka denně do devíti hodin večer.

Magistrát si nechá na havárii vypracovat znalecký posudek.

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 1.4.2023,
svátek slaví Hugo, zítra Erika.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server