S podrazy se musí počítat, říká Vystrčil

S podrazy se musí počítat, říká Vystrčil

Hejtman kraje Miloš Vystrčil

9.3.2008 |   Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil (ODS) se přestal dívat na zprávy televize Nova a přesedlal na televizi Prima. Důvody otevřeně vysvětluje v následujícím netradičním rozhovoru. Popisuje také, proč býval kdysi tlustý a z jakého důvodu chce vidět Jamese Bonda. Vysvětlí i svůj pohled na výměny manželek Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. A zavzpomíná na své předky: telčské továrníky.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Jak to bylo s rodem Vystrčilů a továrnou na hasičské stříkačky "vystrčilky" v Telči?

Jak jsem se stal hejtmanem, promítá se mi minulost našeho rodu stále víc do života. Potkávám úplně obyčejné lidi z vesnice, kteří opečovávají stříkačku vyrobenou mým pradědem nebo dědem. A považují ji za technický skvost. Říkají mi: to je přece úžasné! A já si říkám, jak širokou stopu zanechal náš rod na různých místech Vysočiny. Na to jsem pyšný, i když na tom nemám žádnou zásluhu.

Jaký velký požár v historii hasily stříkačky vystrčilky?

Nevím jestli stříkačky. V roce 1900 byl požár náměstí v Telči, kde byl můj praděd velitelem hasičů. On řídil zásah. Údajně měl při tom dostat infarkt. Můj táta říkal, že měl velké bolesti a lékař mu píchnul morfium, což není nejlepší způsob, jak léčit infarkt. Pak se uzdravil, ale nikdy už nebyl úplně zdráv. Můj tatínek vždycky říká: "Většina Vystrčilů, protože byli továrníci nebo živnostníci, hodně brzo umřela, protože byli na konci života hodně uhonění." A tatínek dodává: "Já třiaosmdesátiletý, jak jsem žil za socialismu, jsem tady pořád. To je takové divné." (hejtman ztiší hlas) Někdy si říkám, jak to třeba někdy bude se mnou.

Jak váš tatínek zvládl znárodnění Vystrčilovy továrny?

Měl obtížný život. Velmi brzo mu zemřela maminka. Poté, co přišel rok 1948 a umřel mu táta, padla otci na krk maličká továrna v Telči. A zároveň do toho přišlo znárodnění. Ještě měl mladší sestru, o kterou se musel postarat. Zvládl to úctyhodným způsobem. Nakonec se stal zaměstnancem firmy Motorpal, která vznikla z Vystrčilovy továrny. Pracoval v podniku, který patřil dříve dědovi. Komunisté v Telči údajně řekli: mladýho Vystrčila tady nechte pracovat, protože jeho tatínek byl hodný kapitalista. Tatínek tam pracoval celý život jako technický úředník. Mimochodem on zná historii Telče jako málokdo, ale nikdy to nepřizná.

Vrátili vaší rodině majetek po roce 1989?

Vrátili. Ale protože byla Vystrčilova továrna zgruntu přestavěná a nezůstaly tam stavební celky, tak tátovi se sestrou vrátili takovou - on tomu říkal garáž v Telči. Ještě mu dali nějaké akcie Motorpalu. Nebylo to na žádné velké zbohatnutí, prostě jak se píše v zákoně: částečná náprava křivd.

Čím chtěl být malý Miloš Vystrčil?

Fotbalový trenér. Říkal jsem si: to je ideální. Budu řídit hráče, vybereme šikovné a vyhrajeme mistrovství světa. Trenér je přece člověk, který to všechno dá dohromady a bude slavný. Obdivoval jsem trenéra Vytlačila, když jsme byli stříbrní v Chile. Hltal jsem knížky o našich fotbalistech i knížky od Oty Pavla o různých sportovcích. Poté, když jsem přišel k rozumu, jsem chtěl být učitel. Všichni mi dlouho vysvětlovali, že to vzhledem k mému původu nejde, abych za socialismu vyučoval děti. Pak se ukázalo, že to je možné.

Vaše manželka mi kdysi řekla, že když vás poprvé zaregistrovala na základní škole, tak jste byl tlustý. To se mi nechce věřit.

To je pravda. Mimochodem manželka je moje velká zpětná vazba, úžasná. Byl jsem tlustý, hrozně rád jsem jedl. Moje maminka výborně vaří. Přišel jsem domů a snědl jsem plech buchet. Jídlo bylo za socialismu velmi příjemná věc, bylo ho relativně dostatek, bylo laciné. Naše rodina docela jídlu přála. Nejenže jsem byl tlustý, také jsem hodně křičel. Když jsme byli venku, hráli jsme fotbal, tak jsem přímo řval. Postupně jsem absolvoval asi tři odtučňovací tábory. Od té doby nemám s nadváhou problémy, ale není to samozřejmé.

Říkáte, že manželka je vaše zpětná vazba. Jak to vypadá v praxi?

Dlouhé debaty máme výjimečně. Řekne, co si myslí.

Příklad?

Moje manželka byla s Čunkem hotová okamžitě. Za dvě minuty jí bylo jasné, že by neměl být ve vládě vzhledem k tomu, co se děje. Zatímco já si dodneška říkám - možná i proto co mě potkává: sakra, není to tak jednoduché! A ona oponuje: z hlediska toho, jak má politika vypadat a jaký má dávat vnější signál, tak bohužel! Ale není to tak, že bychom doma seděli a rozebírali politiku. My nejsme politická rodina.

Stane se vám, že nemůžete někdy spát kvůli hejtmanské odpovědnosti?

To se mi stává naprosto výjimečně.

A když budu zase chtít příklad?

Špatně se spí den před tím, než se vyhlašuje výsledek krajských voleb. Špatně se spí, když čekáte jak něco dopadne. Byl to jeden nebo dva dny, kdy jsme měli jednat o havlíčkobrodské nemocnici a věcech s tím souvisejících. Kdy najednou čelíte nějakému nesmyslnému obvinění.

Když jsem si nedávno četl zprávu na webu ODS, že jste se stal jihlavskou jedničkou pro krajské volby, tak u toho byly vaše fotky. Na nich jste působil smutně nebo unaveně. Zdálo se mi to?

Už nevím, co to bylo zrovna za období. Je pravda, že když jsem mezi svými, tak se nejméně ovládám z hlediska snahy vypadat neunaveně, nabitě, odhodlaně a statečně. To je většinou typické pro rodinu. Doma je člověk zpravidla nejméně příjemný a kolikrát nejvíc zamračený. Protože tam si může opravdu odpočinout, aby potom zase plnil úlohy hejtmana. Jedna z nich je nabíjet lidi, dodávat jim sebevědomí. To není o tom, že bych chtěl hrát divadlo. Lidi musí vědět, že vy víte, co se bude dít, jak se to bude dělat, čeho chceme dosáhnout. To je role lídrovství. Když si ji sem tam můžete odpustit, tak si to dovolíte. Obecně je moje vlastnost, že když se tvářím úplně normálně, tak na mé tváři není úsměv. Nevím, jestli s tím dokážu něco udělat. Snažím se.

To máme podobné. Jaký jste měl nejtěžší den ve funkci hejtmana?

Nejtěžší dny jsem zažíval v případě havlíčkobrodské nemocnice. Docela těžký den byl, když jsem měl jet k Václavu Moravcovi do České televize. Měli jsme tam mít konfrontaci, seděl tam pan Rath. Mohl mluvit kdykoliv, mě mohli kdykoliv zhasnout na obrazovce, byť jsem tam taky seděl. Byl tam i vyšetřovatel, policejní ředitel a pan ředitel nemocnice.

Podrazil vás někdo jako hejtmana?

(dlouho přemýšlí) Ano.

Z jakého okruhu lidí to bylo?

Ne. Podrazil, ale nebudu říkat kdo. Nebyl to jeden podraz. Podrazy existují, budou existovat a člověk se s tím musí vyrovnat. Trochu by s tím měl i počítat.

Máte duchovní zdroj ze kterého čerpáte sílu?

Myslím si, že ano.

Chcete to nějak přiblížit?

Je správné, pokud se v životě chováte slušně. Když tak nečiníte, tak to není dobře, neboť se to někomu vrátí. A nemusíte to být vždycky přímo vy. Může to být v rámci vaší rodiny, nebo mimo rodinu. To je princip, kterým se snažím řídit.

Jakou máte rád muziku?

Nejradši folkovou, vyrostl jsem na Prázdninách v Telči. Beru Druhou trávu, Roberta Křesťana, Nezmary. Mám rád Bobka a Spáleného.

Co říkáte nedávnému sporu Hutka versus Nohavica?

(dlouho přemýšlí) Rozumím oběma. Ale kdybych byl Hutka, tak bych s tím asi nešel takhle otevřeně ven. A že teda opravdu to tam někdy od Nohavici nemuselo být úplně fér. A že si to Hutka třeba nezasloužil, může být pravda. Ale řekl bych, že se někde sakra hoši při svém stylu života mohli zhádat a vyříkat si to jiným způsobem.

Jaké máte rád filmy?

Nejsem moc na filmy. Je to hrozné, přiznám se k tomu. Dneska, když si pouštím film, chci vědět, jestli dobře dopadne. Jestli vyhraje dobro nad zlem, to je pro mě důležité. A chci, aby tam nebyly žádné scény, které mě šíleně nervují. Já se třeba přestal dívat na Novu a začal jsem se dívat na Primu potom, co na Nově odvysílali drastický záběr, jak opilou kočku rdousil bulteriér. Když něco takového vidím, tak je mi úplně šíleně. To já nemůžu. A nechci takové zprávy. Souvisí to asi s tím, co dělám. Už to znovu nechci, když přijdu domů. Chci dobré filmy, které dobře dopadnou. Chci Jamese Bonda. Mimochodem manželce se tyto filmy nelíbí. Vyhovují mi filmy, kde všichni vyhrají a když je někdo mrtvej, tak já stejně vím, že mrtvej není, protože je to film. A je tam specifický styl humoru, který miluju.

Máme za sebou sezonu výměny manželek premiéra a expremiéra. Nebojíte se vy sám druhé mízy?

Člověk nikdy neví, co se s ním stane a co se stane s jeho hormony. Zatím mám pocit, že se v této věci nemusím obávat. Obecně jsem v tomto směru hodně konzervativní. Výměny manželek, prováděné tímto způsobem, mi nevyhovují. Vzhledem k tomu, že politici nastavují způsoby chování a jednání pro obyvatelstvo této země, tak to není dobrý vzor. To je špatně. Tím to nechci vyčítat. Ale že se to zrovna stane lidem v těchto pozicích fakt není dobré.

Kdybyste měl možnost jednoho přání, které by se splnilo do dvou dnů, jak by znělo?

Já bych si strašně přál, aby na Vysočině většina lidí uměla anglicky. Kdyby se to ale najednou stalo, tak je to úplně úžasné, ale není to dobře. Protože oni by měli projít procesem učení se angličtiny. Pak získají kromě znalosti angličtiny i životní zkušenost, co je za tím. Přání by se vám měla plnit poté, když předtím něco odpracujete. Potom uskutečnění přání splní svůj účel.

Miloš Vystrčil

Současný hejtman kraje Vysočina se narodil v roce 1960. Vystudoval Masarykovu Univerzitu v Brně, přírodovědeckou fakultu, obor matematika - fyzika. S manželkou a dvěma dcerami žije v Telči. Jeho zájmy jsou sport, folková, trampská hudba a přírodovědná literatura. Domluví se anglicky, německy a rusky. Má oblíbený citát: Kdo chce, hledá možnost, kdo nechce, hledá příčinu.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Radek Laudin

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 24.2.2024,
svátek slaví Matěj, zítra Liliana.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server