Postaví luxusní medvědinec

Postaví luxusní medvědinec

Medvěd malajský v ZOO Jihlava

14.8.2007 |   Návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě se konečně dočkají nového medvědince.

Padesát let starý výběh pro medvědy patří v jihlavské zoo vůbec k nejstarším pavilonům a je již dlouhodobě v nevyhovujícím technickém stavu. Stavební práce by podle předpokladu měly začít v září.

A do nového luxusního příbytku by se medvědi měli nastěhovat už příští rok na podzim. Městští radní již také schválili dodavatele výstavby nového medvědince. Stala se jím firma PSJ Holding.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
"Zvítězila s nabídkou dvacet a půl milionu korun," potvrdil náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík. "Byla tam sice jedna firma která měla cenu ještě nižší, ale nesplnila zákonem dané podmínky, a byla proto ze soutěže vyřazena," dodal. Město bude výstavbu pavilonu medvědů hradit v plném rozsahu.

Stavební dělníci by měli začít v zoo "operovat" už od příštího měsíce. "Začne se s hrubými pracemi. Ale ta hlavní speciální řemesla a umělecké práce, jako je třeba modelování kamenů, kmenů, začnou na jaře, kdy už teploty neklesnou pod pět stupňů Celsia," říká Jaroslava Fajmonová, projektová manažerka firmy PSJ Holding.

Autorem projektu je architekt Jaroslav Huňáček. "Celý jsem to koncipoval jako velkou skalní expozici s proudící vodou, skalními průrvami, tak aby to vše evokovalo přirozené prostředí zvířat," přibližuje Huňáček.

Prostor pro pohyb medvědů bude pojat velkoryse. Rozšíří se totiž o celou jednu třetinu směrem do strany, k expozici malých koček.

Tropičtí medvědi potřebují specifické teplotní podmínky

Zásadní změnou bude přemístění ubikace medvědů do spodní části výběhu. A také jejich vnitřní příbytek bude větší než je ten současný. Bude i lépe technicky vybavený.

"Máme nadále v úmyslu chovat tropický druh medvědů, kteří vyžadují specifické teplotní podmínky," připomíná ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Zoo v současné době chová párek medvědů malajských. Tento druh se řadí k nejmenším medvědům. Pozorovat medvědy v jejich vnitřním příbytku umožní návštěvníkům velké průhledy, které budou přístupné venkovní průchozí chodbou, která bude na první pohled evokovat dutý kmen mohutné sekvoje. Změní se i výhledy do venkovního výběhu. "Jedno pozorovací místo bude v místech toho současného, ale dá se říct, že se návštěvníci budou pohybovat po střeše nové ubikace," popisuje ředitelka Kubíková. Pavilon medvědů budou mít možnost návštěvníci obejít a sledovat dění uvnitř i ze stran díky speciálním vhledům mezi skálami. Nejlepší pohled bude ale z vrchní části výběhu. "Tam vyroste vyhlídková terasa – taková galerie, která umožní rozhled i do zbytku areálu," připomíná architekt Huňáček.

Velikost medvědince?

Pro čtyři zvířata Ve výběhu nebudou chybět ani kmeny stromů. "Ty by měly sloužit jednak k broušení drápů medvědů, k jejich ‚tělocviku‘, ale také pro umístění sítí a improvizovaných lůžek, které se při chovu těchto zvířat používají," dodává Eliška Kubíková.

Medvědinec je koncipován pro čtyři zvířata - dospělý pár a jejich případná mláďata.

V době budování nového medvědince se jeho obyvatelé rozprchnou do jiných zoologických zahrad. Samec medvěda malajského Wang najde své dočasné útočiště v pražské zoologické zahradě, samička Lii bude putovat do Francie. Do Jihlavy by se ale už neměla vrátit. Vystřídá ji totiž nová medvědí slečna z olomoucké zoo.

Důvodem výměny je dlouhodobá neplodnost původní samice.

"Přijde k nám mladá samička, a tak se zřejmě nedočkáme mláďat okamžitě, ale zase je tam větší naděje, že by se nám novým medvědincem mohla batolit malá medvíďata," věří v přírůstek medvědů ředitelka Kubíková.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Ilona Muselová

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server