Otevřen výběh pro jeřáby v jihlavské zoo

Otevřen výběh pro jeřáby v jihlavské zoo

6.4.2009 |   Druhý největší japonský ostrov Hokkaidó dal jméno novému výběhu pro jeřáby mandžuské a také přilehlému parčíku ve staré části jihlavské zoologické zahrady. V sobotu byl slavnostně otevřen a zoo tak symbolicky oslavila Den ptactva.

Území nové expozice je rozděleno na dvě části. Polovina je věnována jeřábům a druhá část, stejně veliká, patří návštěvníkům.

"Tato část má nádech japonského parku. Nemá charakter meditační, ale přiblížit má spíše náladu japonské přírody.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Sloužit by měla hlavně k relaxaci," vysvětlila Eliška Kubíková, ředitelka jihlavské zoologické zahrady, která byla při otevření nové expozice stylově oblečena do slavnostního japonského kimona. V parčíku nechybí lavičky, keře, protékající voda i kamenné prvky. "Byla to poslední, téměř neupravená a málo využívaná část zahrady proti starému vchodu do zoo," dodala ředitelka s tím, že by na tuto část měly v budoucnu navazovat další výběhy asijského charakteru.

A proč právě Hokkaidó? "Na tomto ostrově celoročně žijí a hnízdí jeřábi mandžuští, které jsme začali chovat," připomněla Kubíková.

Jeřáb mandžuský je druhý největší druh jeřába žijící ve východní Asii, kde je symbolem štěstí a věrnosti. "Jsou krásní, velcí amajestátní," dodává Kubíková.

Dospělí jedinci dosahují výšky až 140 centimetrů a nejtěžší zaznamenaný samec vážil 15 kilogramů. V zajetí se mohou dožít až 65 pěti let. Jihlavský pár jeřábů si na svůj nový areál zvykl tak, že už dokonce zahnízdil. V hnízdě z větviček a stébel těsně vedle jezírka, se jim tetelí dvě vejce, které jeden z páru pečlivě zahřívá, druhý střeží hnízdo.

Celý sobotní den v zoo byl tak trochu v japonském duchu. Návštěvníci mohli vidět čajový obřad, ukázky ta-či a ochutnat například i suši. "Jejda, nic takového jsem ještě nejedla. Chutná to zajímavě, ale já jsem spíš na tu klasiku," smála se paní, která přišla do zoo s vnoučaty.

Speciální program připravili manželé Hotovcovi. Vladimír Hotovec je odborník v oblasti japonské kultury a duchovní otec japonských bojových umění kendó a iaidó v naší republice. Diváci v jeho podání mohli vidět například působivou ukázku umění tasení ostrého japonského meče. Dámy si mohly vyzkoušet jak by jim slušelo slavnostní kimono a starší děti si ze zoo mohli odnést vlastního jeřába. Ovšem složeného z papíru tradiční japonskou technikou origami.

Sluníčko a teplé počasí vylákalo v sobotu do jihlavské zoologické zahrady velký počet návštěvníků. A protože se slavil Den ptactva, slevu na vstupném měli nositelé ptačích příjmeních. Branami prošlo rovných 170 lidí, kteří nosí ptačí příjmení. Nejvíce přišlo Kosů. O jednoho zástupce méně zaregistrovali organizátoři Jeřábků. Bohužel nepřišel nikdo s příjmením Skorec. Právě ten je letos ptákem roku 2009.

Návštěvníky zahrady zajímal i nový medvědinec, který bude otevřen již za tři týdny, na Den Země 25. dubna. V novém pavilonu pro medvědymalajské si již na sebe zvykají Adam a Ája. V sobotu však byli před zraky návštěvníků ukryti.

V Jihlavě jsou teprve několik dní. Adama přivezli ve středu z Berlína a Áju předminulý pátek z hodonínské zoo. "Zatím se stále aklimatizují, prozkoumávají ubikace. Nezaznamenali jsme žádné abnormální chování nebo známky nervozity," popsala Eliška Kubíková. "U toho samečka mám možná subjektivní dojem, že trochu teskní. V Berlíně byl poměrně hýčkaný. Měl přímý kontakt s ošetřovateli. Dotýkali se ho, hladili. Možná mu něco takového schází. Také tam žil s rodiči," dodala.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Ilona Zelníčková

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 31.3.2023,
svátek slaví Kvido, zítra Hugo.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server