Nejlépe placené profese na Vysočině

Nejlépe placené profese na Vysočině

Kancelář, pracoviště

25.8.2009 |   Elektrotechnici, programátoři a projektanti. To jsou podle průzkumu garantovaným ministerstvem práce a sociálních věcí lidé, kteří na Vysočině pobírají velmi pěkné mzdy. Výdělky nejlépe placených programátorů například přesahují 63 tisíc korun hrubého měsíčně. Nejlépe odměňovaní elektrotechnici si přicházejí na částky přes 53 tisíc.

Naopak na chvostu letošních platových tabulek jsou vedle uklízeček i švadlenky a krejčí, lesní a zemědělští dělníci či kuchaři.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Naopak na chvostu letošních platových tabulek jsou vedle uklízeček i švadlenky a krejčí, lesní a zemědělští dělníci či kuchaři.

V kraji pracují například švadleny, jejichž hrubý měsíční plat nepřevýší 8 750 korun. A vaří zde kuchaři s výdělky pod 9 800 Kč hrubého.

"U povolání kuchař je velká fluktuace – lidé kolují po restauracích. Najdete mezi nimi takové, kteří jsou placeni dobře, ale i takové, kteří mají hrozné výdělky," vyjádřil se Josef Kuchař, ředitel pelhřimovské hotelové školy. Jen o něco lépe jsou na tom číšníci. Ti si navíc přilepšují díky spropitnému.

Radovat se nemohou lidé zaměstnaní v zemědělství. "Největší pracnost a nejnižší mzdy," poznamenal na konto výdělků ředitel jihlavské agrární komory Vlastimil Vaněk. "Kvalifikovaní lidé ze zemědělského sektoru odcházejí," dodal.

Data pro ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává společnost Trexima. Průzkum má široký záběr. Na Vysočině byly třeba do statistik za první čtvrtletí zahrnuty platy celkem 310 programátorů, 659 elektrotechniků a 2 321 prodavačů.

Stranou zájmu statistiků nezůstávají ani ředitelé velkých firem na Vysočině. Jejich výdělky šplhají až do výšin přes 258 tisíc korun hrubého měsíčně.

"Průzkum výdělků za první čtvrtletí letošního roku se týká jen podnikatelské sféry. Povinně je do něj zahrnuta každá firma s 250 a více zaměstnanci. U menších podniků se postupovalo výběrem," přiblížil vedoucí úseku statistiky společnosti Trexima Vladimír Smolka.

Výdělky úředníků, lékařů či učitelů jsou podle něj také pravidelně "pod lupou". "Nepodnikatelskému sektoru se ovšem věnujeme jednou za půl roku," dodal Smolka. První letošní údaje tak teprve čekají na zveřejnění. Koncem loňského roku dosahoval například průměrný plat lékaře 45 tisíc korun měsíčně. Průměr učitelů základních škol nepřevýšil 25 tisíc korun hrubého.

"Ještě před rokem si lidé na trhu práce mohli vybírat zaměstnání podle toho, jak která firma platí. Teď jde o to, kde získat uplatnění," řekl k problematice shánění zaměstnání Ivan Mužík, analytik třebíčského úřadu práce.

O výši platů na rok 2010 se teprve ve firmách začne jednat. Odboráři ze svazu OS KOVO například plánují, že první jednání o případném navýšení mezd začnou v září nebo říjnu. Instrukce ohledně kolektivního vyjednávání dostanou na školení na začátku září.

Na diktát platů mohou asi zapomenout absolventi ekonomických škol. Zejména ti teď podle analytika třebíčského úřadu práce Ivana Mužíka obtížně hledají uplatnění. "Uvidíme, jak se bude do budoucna vyvíjet uplatnění vystudovaných informatiků nebo například právníků," přemítal o současných povoláních s relativně vyššími platy Mužík.

A co mají dělat zaměstnanci, kteří zrovna teď nejsou spokojeni s výší svého platu? "Pokud budou chtít přidat, musí nadřízené přesvědčit, že si to zaslouží. Je například dobré sestavit si seznam všech úspěchů, kterých jste za poslední období dosáhli," doporučil Mikuláš Procházka ze společnosti Grafton Recruitment, která se věnuje personálnímu poradenství. "Rozhodně nedoporučuji výhrůžky jakéhokoli typu, třeba odchodem ke konkurenci," dodal Procházka.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Jaroslav Paclík

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 20.3.2023,
svátek slaví Světlana, zítra Radek.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server