Našli nejstarší jihlavský autobus

Našli nejstarší jihlavský autobus

Historický autobus Škoda z roku 1942

11.6.2007 |   Povedl se husarský kousek. Nadšenci vypátrali a zachránili vůbec první jihlavský městský autobus, který poprvé vyjel v roce 1942 z tehdejšího náměstí Adolfa Hitlera do Bedřichova. S unikátní škodovkou mají velký plán, jehož vyvrcholení má přijít za dva roky na oslavách stoletého výročí městské hromadné dopravy.

"Objevil se i v pořadu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času: jak odvážel po válce Němce z jihlavského náměstí," popisuje Luděk Bohuňovský, předseda občanského sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
První autobus přijel do města v době, kdy zde fungovaly pouze tramvaje. Zpočátku byl vybaven dvěma systémy pohonu - naftovým a dřevoplynovým. Po generální opravě v roce 1951 jezdil již jen na naftu. Z ulic města definitivně zmizel v roce 1966.

Každý vyrobený kus byl vlastně originálPodobných autobusů se vyrobilo v Mladé Boleslavi okolo stovky. Každý kus byl ale ve své podstatě originál, protože zákazníci měli různé požadavky na tvar karosérie.

"Proto je tak vzácný. Z tohoto typu se zatím nedochoval žádný, aspoň o něm nevíme," objasnil Luděk Bohuňovský.

Členové sdružení zmapovali historii prvního autobusu. Potom, co přestal v šedesátých letech vozit cestující, koupili ho jako vrak bez motoru družstevníci z jedné vísky na Vysočině. A udělali si z něj sklad.

Pak si ho vzal za stejným účelem soukromý majitel a odtáhl unikát do lesa. Později zůstal stát veterán bez využití. V té době se o něm dozvědělo jihlavské sdružení. Jeho členové vyrazili do lesa a našli na rezavém plášti výrobní štítek psaný v češtině i němčině.

Vše si ještě ověřili v archivu a konečně si mohli říct: Máme ho. A odtáhli vrak na tyči.

Sdružení už kontaktovali zájemci z Německa. Nabízeli za torzo autobusu milion korun s tím, že si ho sami odvezou.

"Oni považují to, co bylo u nás vyrobeno za války během protektorátu, za své. My jsme ale jasně jejich nabídku odmítli," řekl Bohuňovský.

K prvnímu jihlavskému autobusu byl ještě v roce 1943 zakoupen vlek, aby se svezlo více cestujících. Členové sdružení mají informace, že i tento vlek - samozřejmě také ve stavu vraku - je na světě. Chystají i jeho záchranu.

Oprava si vyžádá stovky tisíc korunSdružení se snaží, aby se první jihlavský autobus podařilo zrekonstruovat do roku 2009, kdy propuknou oslavy stého výročí trvání městské hromadné dopravy v Jihlavě. Oprava autobusu si však vyžádá stovky tisíc korun.

"Plánujeme požádat o finanční pomoc vedení magistrátu a jihlavské firmy. Je totiž nejvyšší čas, aby se vše stihlo," vysvětluje Luděk Bohuňovský. "To je pěkná myšlenka. Ať se členové sdružení s námi spojí. Mohlo by to být vítaným zpestřením Jihlavy, kdyby takový autobus občas projel nějakou linku," míní náměstek primátora Radek Vovsík.

Pokud má někdo zájem pomoci, může volat Luďka Bohuňovského na číslo 723 517 288.

Zrenovované historické stroje jsou dnes již běžnou součástí vozových parků dopravních podniků. Například pardubický dopravní podnik jich vlastní pět a jejich využití je opravdu široké. Vozy jezdí na den dětí a spoustě dalších letních akcí.

Druhý jihlavský autobus je v brněnském muzeuV pořadí druhý jihlavský autobus z roku 1947 je na rozdíl od prvního v dobrém stavu.

K vidění však není paradoxně na Vysočině, ale v brněnském technickém muzeu. Na bocích má stále jihlavský znak. "Už proto bychom rádi první autobus zachránili a opravili, aby zůstal jezdit tam, kde opravdu jezdil a abychom při jakýchkoliv oslavách a výročích nemuseli žádat Brno o zapůjčení jihlavského autobusu," říká Bohuňovský. Jihlavské občanské sdružení existuje od roku 1999, kdy se slavily devadesátiny MHD. Vlastní celkem 43 vozů. V současnosti dokončujeme generální opravu trolejbusu Škoda 9 Tr. Tento typ přestal jezdit v Jihlavě přesně před deseti lety. Byl to úplně poslední kousek tohoto typu v republice, který jezdil. "Rádi bychom, aby i tento vůz vyjel s plnou parádou za dva roky na stoleté oslavy," dodává předseda sdružení.

Problémem, se kterým se musí sdružení potýkat, jsou chybějící krytá stání pro historická vozidla. Sdružení by přivítalo, kdyby mu někdo nabídl místa na parkování vozů.

Potíže způsobují i zloději. "Už dvakrát náš hangár vykradli. Pro nás je to o to horší, že jsme neziskové sdružení, vše si hradíme z členských příspěvku a darů. Ze svého platíme i pronájem prostor hangáru. A pak si někdo přijde a ukradne nám hevery na zvedání autobusu, bednu nářadí, kanystry s naftou a kola. Přes to všechno věříme, že se nám vozy podaří zrenovovat a vyjet s nimi na oslavy v roce 2009," uzavřel Bohuňovský.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Radek Laudin

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 1.4.2023,
svátek slaví Hugo, zítra Erika.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server