Město na horké hranici a jeho divy

Město na horké hranici a jeho divy

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě

2.4.2007 |   Kdybych měl někoho nalákat do Jihlavy, čím bych ho omráčil, aby mu stálo za to přijet do toho města a vidět, co jinde neuvidí?
Uvažoval jsem a vyšlo mi nakonec sedm jihlavských divů.
Začnu nejviditelnějším. Jihlavské náměstí je absurdně rozlehlé, na současnou velikost města načisto zbytečně velké.
Uvážíme-li však, že před 150 lety byla Jihlava po Praze a Brnu třetím největším městem království a uvědomíme si k tomu, že pražský Václavák je sice velký, ale je to spíš novodobý zbohatlický výstřelek, než historický skvost, můžeme zvolat: naši jihlavští předkové mysleli velkoryse, plánovali v řádech tisíciletí.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Ve světle tohoto pojetí se jeví už jasnější, proč brněnským komunistům před poslední revolucí jihlavské náměstí leželo v žaludku a tak ho nařídili ozdobit betonovým Priorem a rozkrájet zásobovacími rampami. Brno totiž žádné skutečně velké náměstí nemá.

Tož tu tedy máme první jihlavský originál, i s legendou.

Dříve se tradovalo, že Jihlava je zvláštní tím, že tam stojí tyran Gottwald (jeho socha) před soudem, pacienti infekčního pavilónu nemocnice koukají na hřbitov, a krematorium je zde mezi sjezdovkou a domovem důchodců. Mě to ale nepřipadá vtipné, takové věci mají v každém druhém městě.

Jsou zde však dvě zajímavosti, související nehezky s érou nacistů: proslulá svítící chodba v jihlavských katakombách a novodobý kamenný hrad v lesoparku Heulos, který zde coby elitní nacistické učiliště nechal vybudovat Hitler.

Je jediné svého typu, které nebylo postaveno na historicky německých územích.

Stavba tato je pozoruhodná architektonickou zvrhlostí a tím, že podobnou v Čechách nenajdete. Jinak už snad není pozoruhodná ničím.

Svítící chodba podle zlých jazyků ve tmě svítí proto, že sloužila za války jako kryt a tak byla natřena speciální světélkující barvou.

Já se však přikláním k druhé teorii, podle níž svítí chodba proto, že tam straší duch; přijde mi to rozumnější. Pozoruhodné jsou též jihlavské hraniční kameny, které se z dob Marie Terezie zachovaly v severní části Jihlavy čtyři. Byly vsazeny do země, aby bylo jasné, do čí správy vlastně patří přilehlá císařská silnice z Jihlavy na Prahu.

O silnici se tenkrát v pohraničním českomoravském městě Jihlava nikdo nechtěl starat. Tyhle čtyři hraničníky, to je čtvrtá vzácnost.

Dokud byli Jihlavané v dávných dobách ještě chudí, bydleli v malé osadě v údolí u řeky kolem kostelíčku sv. Jana. Kolem byl prales, ale oni se nebáli. Pak ale našli kousek od kostelíčka v zemi stříbro a tak se hned od sv. Jana odstěhovali na strmý kopec za řekou. Nové město hrdě nazvali Velkou Jihlavou a kolem postavili hradby; začali se bát, aby jim stříbro nikdo neukradl. To je za páté.

Šestou zajímavostí pak je, že jihlavská radnice je dodnes bohatá díky tomu, že městu připadly domy původních německých obyvatel Jihlavy. Ti se, jak známo, v rámci trestu za světovou válku a jiné ošemetné věci museli ze země vystěhovat.

Také je známo, že pro Čechy se to z ekonomického hlediska záhy ukázalo jako velmi dobrý tah.

A když pak město zkolonizovali noví obyvatelé, chtěli ukázat, že nechtějí mít nic společného s tou podezřelou jihlavskou minulostí a tak na znamení vítězství nad Germánem před kostelíčkem sv. Jana udatně ulámali kamennému Kristovi ruce.

Po drahných letech se pak přijeli staří Němci do Jihlavy podívat.

I nechali Krista opravit a dali na něj desku s nápisem, že socha je opravena. Desku pak někdo ukradl.

A na kostelíček někdo čmárá hákové kříže.

To je ta sedmá jihlavská zvláštnost, která je otazníkem: jak to bude dál s tímhle městem? Historie to neví, neboť je to věda mnohobarevná, plastická a sklerotická.

Ještě zde zmiňuji, že za svatojakubským kostelem (který má ze svých dvou věží jednu kratší, protože ji nedostavěli) je nejkrásnější červený buk, jaký Česko nosí.

Na ten se však, vážení návštěvníci královského města Jihlavy, přijeďte podívat doopravdy.

Je to strom, je přímočarý a velkolepý. Na dějiny kašle.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Tomáš Blažek

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 23.4.2024,
svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server