Kočičí invaze v jihlavské ZOO

Kočičí invaze v jihlavské ZOO

Kočka arabská - matka s mládětem

21.6.2007 |   Levharti perští (Panthera pardus syxicolor) v jihlavské ZOO mají po dvou letech opět důvod k radosti – mládě zatím neurčeného pohlaví se narodilo 13. dubna 2007. Otcem je desetiletý samec Arat, který pochází ze ZOO Dvůr Králové nad Labem, devítiletá matka Shiwa se narodila v německém Hanoveru. Oba rodiče jsou věkově i fyzicky ve skvělé formě a mají geneticky výtečnou úroveň.

Jihlavská ZOO sice chová levharty perské od roku 1982, ale perspektivní chovný pár se podařilo sestavit až před čtyřmi lety. První mláďata se narodila počátkem června 2005 – pravidelní návštěvníci si jistě pamatují 2 levhartí kočky – Simonu a Andreu, které přijeli před dvěma lety pokřtít herečky populárního seriálu Rodinná pouta.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Na podzim loňského roku odešly obě samičky do světa – Simona do slovinské Ljubljany a Andrea těší návštěvníky portugalské ZOO Lisboa.

Letošní mládě zatím pokřtěno nebylo, ale návštěvníci ho mohli poprvé spatřit při oslavách 50. výroční jihlavské ZOO (23. května), kde ho představila populární herečka Anna Polívková.

Březost u levhartů trvaá cca 100 dní a mláďata dospívají mezi 2 a 3 rokem života. Tento poddruh levharta žije v Asii (od Íránu po Pakistán) a v přírodě je velmi vzácný - v současné době přežívá jen několik stovek zvířat. Levharti perští jsou velmi mrštní, skvěle šplhají po stromech a plavou. Žijí samotářsky, loví kopytníky, v blízkosti osídlení i domácí skot.

Mezinárodní dohoda CITES dává levhartovi perskému nejvyšší stupeň ochrany, je zapsán také v Evropských záchovných programech EEP. V České republice chová tyto levharty 5 zoologických zahrad.

Mláďata irbisů po čtyřech letechV jihlavské ZOO se letos narodil také unikátní počet čtyř mláďat levhartů sněžných (Uncia Uncia). Nejedná se o neobvyklá čtyřčata, ale o téměř současný porod obou chovných samic. První dvojčata – dva samečci – se narodili 6. června jihlavské samici a odchovanci z francouzské ZOO Doue la Fontaine. Hned čtyři dny poté porodila i samice Kačenka, jež k nám byla deponována před 1,5 rokem ze ZOO Liberec a společně se samcem Tessem (ze ZOO Krefeld) vytvořili druhý perspektivní chovný pár.

Levhart sněžný je samotářký lovec obývající nejvyšší hory světa (vyskytuje se v hornatých částech Asie – od Afghánistánu po západní Čínu). Protože jsou v těchto nehostinných končinách skupinky kopytníků rozptýleny na velkém prostoru, potřebuje tato šelma rozsáhlé teritorium. Navzdory veškeré mezinárodní ochraně je tento druh levharta dosud pronásledován pro svou krásnou kožešinu. Člověk také snížil stavy živočišných druhů, které jsou jejich kořistí (horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata). V přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje pouze velmi nízká a zranitelná populace.

ZOO Jihlava má výsadní postavení v chovu levhartů sněžných – několikrát zde byla úspěšně odchována mláďata, která byla deponována do převážně zahraničních zoologických zahrad. Před několika lety bylo rozmnožování na doporučení koordinátora chovu pozastaveno, letos bylo opět doporučeno u obou chovných párů a díky zkušené péči chovatelů se podařilo.

Kromě Jihlavy chová levharty sněžné ještě ZOO Chomutov, Liberec, Ostrava, Plzeň a Ústí nad Labem.

Řadu kočičích mláďat rozšiřují také trojčata vzácné kočky arabské (Felix s. gordoni), která se narodila 4. června a v neposlední řade i čtyřčata koček divokých (Felis s. silvestris) – dva samečky a dvě samičky, jež spatřila světlo světa 30. května 2007.

Zdroj: ZOO Jihlava»

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 23.4.2024,
svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server