Kašna a morový sloup mají svítit

Kašna a morový sloup mají svítit

Kašna na Masarykově náměstí

31.7.2007 |   V jiném světle uvidí lidé o letošních Vánocích centrum krajského města.

A platí to doslova. Jihlava by se totiž měla do 24. prosince dočkat nového slavnostního nočního osvětlení dvou památek na náměstí: morového sloupu a horní kašny se sochou vodního boha Neptuna. "Když se neprotáhne projednání povolení k osvětlení, tak by mohlo být do konce prosince hotovo a stát se součástí vánoční výzdoby," řekl náměstek primátora Radek Vovsík. "Těším se, konečně bude vidět na náměstí něco jiného než Prior," řekla jihlavská studentka Eva Malečková.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Morový sloup byl v horní části nynějšího Masarykova náměstí postaven v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií z roku 1679 až 1680, která se městu vyhnula. Předtím byl na místě pranýř. Na vrcholu morového sloupu je kopie sochy Immaculaty, jejíž originál se nachází v historické radnici. Immaculata znamená latinsky Neposkvrněná, jde o v baroku oblíbené zpodobnění PannyMarie coby prosebnice, prostovlasé, stojící na půlměsíci a zeměkouli obtočené hadem.

Kamenné kašny získaly dnešní podobu v roce 1797, nahradily středověké dřevěné kašny. Zdobí je pískovcové sochy antických bohů vod Neptuna a Amfitrité od sochaře Jana Václava Prchala.

Okolo obou kašen je zachován pás kočičích hlav – původní dlažby z 19. století. Kašna Amfitrité zatím osvětlena nebude. "V Jihlavě v osvětlování dalších památkových objektů nebudeme pokračovat, tohle pro teď stačí," řekl Vovsík.

Výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace vyhrála firma SPA Jihlava, město s ní už podepsalo smlouvu. Projekční příprava bude stát 85 000 korun, celková realizace asi 200 000 Kč. Kašna Neptuna bude osvětlena reflektory, které budou na dně pod vodou kašny.

Ovšem památkáři nejsou z tohoto typu osvětlování památek nadšeni. Žádají, aby bylo provedeno citlivě a co nejméně zvyšovalo světlený smog. "Ten už je teď ve městech tak veliký, že je zbytečné ho dále zesilovat. Pravda ale je, že dobrým nočním nasvícením získá architektonická dominanta optickou přitažlivost," řekl památkář Petr Gryc, který se osvětlením morového sloupu a kašny v minulých týdnech zabýval. "Světla totiž vrhají nové stíny, mohou zploštit fasády staveb, takže se to musí udělat opatrně, aby pod osvětlením památka neztratila svůj ráz," dodal.

Zatímco před deseti lety se mezi odborníky vedly diskuse, zda je osvětlení památek pro města dobré či nikoli, nyní už nejde o ‚horké‘ téma. Většina měst a obcí se k osvětlování památek přiklonila – činí je atraktivnějšími pro místní i turisty. "Kolem nasvícení hlavního chrámu v Polné byly diskuse, že by mohlo někoho rušit, ale nakonec to myslím lidé přijali dobře," řekl polenský starosta Jindřich Skočdopole.

I když nyní už většina měst své dominantní památky má osvětleny a jen občas k nim přibývají další, menší obce se připojují.

Během příštích tří let by se měl dočkat nasvícení i kostel Nejsvětější Trojice na starém hřbitově v Třebíči. "Rada města to má na toto volební období ve svém programovém prohlášení, ale letos to určitě ještě nebude," řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík. "Postupně osvětlení rozšiřujeme na budovy spravované městem - radnici, školu umění či dům dětí," řekl telčská místostarostka Hana Müllerová. V Ledči nad Sázavou by zase někdy v budoucnu chtěli nasvítit skálu Šeptouchov.

K osvětlování památek zatím nejsou stanoveny přesné regule. "Naše ústřední pracoviště by k tomu mělo brzy vydat metodiku. Například v Třešti jsme s osvětlením dost bojovali, protože tam nasvítili kostel bez našeho vědomí," řekla jiná památkářka Pavla Zvolánková.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Tomáš Blažek

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server