Jihlavští prozkoumali vrak křižníku

Jihlavští prozkoumali vrak křižníku

Křižník Kaiser Franz Joseph

1.2.2008 |   Čekali rok. Museli získat povolení z devíti chorvatských ministerstev, ale nakonec se jim to podařilo.

Jihlavští potápěči z klubu Autogar - Diving SSI a jejich přátelé se jako jediní a první nevojenští potápěči dostali vloni v listopadu k potopenému rakousko-uherskému křižníku Kaiser Franz Joseph I.

Cílem jejich expedice bylo zjistit, proč se loď, na které se před první světovou válkou plavilo i čtyřicet českých námořníků, potopila. Z hlubin dovezli členové výpravy i zajímavé fotografie a filmový materiál, který pomohl zdokumentovat současný stav potopeného křižníku. Vrak lodi se nachází na pomezí chorvatských a černohorských vod, v ústí Kotorské zátoky.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
"Kromě vojáků se tam nikdo před námi nepotápěl. Rekreační či soukromí potápěči se do těchto míst před námi vůbec nedostali," říká Richard Gardlo, instruktor, trenér a vedoucí jihlavského klubu potápěčů Autogar - Diving SSI.

Částečně to bylo prý i z důvodu, že vrak se nachází přesně na hranicích Černé Hory a Chorvatska. Před převratem na Balkáně byl zase na tomto území nařízen zákaz potápění. "Pořád tam hrozí výbuch munice, i když ta loď je již téměř vybraná," připomíná.

Po rozdělení Jugoslávie se situace částečně uklidnila, ale začaly tahanice o to, komu vrak patří a na jakém území leží. "Po deseti letech se obě strany dohodly, že se vrak lodi nachází na chorvatské straně. Pak jsme mohli začít vyjednávat o možnosti se k vraku vypravit," vysvětluje.

Povolení putovalo přes devět chorvatských ministerstev Začal rok trvající kolotoč vyřizování nejrůznějších povolení a neúnavného psaní žádostí. K tomu, aby se mohli potápěči vydat na dno k vraku křižníku Kaiser Franz Joseph I., se muselo vyjádřit celkem devět chorvatských ministerstev. "Kromě ministerstva námořnictví, obrany, turistiky se k povolení vyjadřovali i ministerští úředníci z ministerstva lesnictví a letectví," podivuje Richard Gardlo.

Bylo to martýrium. "Některé žádosti se nám vracely, museli jsme je upravovat, přepisovat, další ministerstvo nechtělo udělat krok bez stanoviska druhého... Na všechno se hrozně dlouho čekalo, platili jsme celou řadu finančních poplatků. Na Balkánu je pořád obrovská byrokracie. Hodně nám s tím vším pomohli naši chorvatští přátelé. Pro ně jako místní to bylo jednodušší i vzhledem ke znalosti jazyka," poznamenal.

Jedná se o první výpravu, které se nakonec podařilo uspět. Oficiální povolení k ponoru přišlo v říjnu a Chorvati jej vydali na jeden měsíc, od 1. listopadu. "Měli jsme jeden měsíc na přípravu," připomíná. V listopadu se tam tedy celá expedice, která čítala sedmnáct potápěčů, vypravila. Potápělo se dva dny po dvou ponorech.

Ve skupině potápěčů byl jeden Černohorec, dva Slovinci, dva Chorvati a dvanáct Čechů. Z toho jich osm bylo z jihlavského klubu Autogar - Diving SSI, dva z pardubického klubu Triton a dva hosté, kteří měli nad potápěči dozor a jejich působení v chorvatských vodách monitorovali. "Kontrolovali, jestli je všechno v pořádku, zda dodržujeme všechny předpisy a z lodi třeba něco nevynášíme," vysvětluje Richard Gardlo.

Mezi potápěče z Jihlavy, kteří se expedice zúčastnili, patřil Richard Gardlo, Ivan Gardlo, Pavel Kocmánek, Jan Bukvaj, Josef Landsman a také Jan Dolejší, Petr Horký a Vladislav Půlkrábek.

Rakousko - uherský křižník Kaiser Franz Joseph I. má zajímavou historii spojenou s Českem. Na lodi se před první světovou válkou plavilo čtyřicet českých námořníků. "Také děla a výzbroj, které měl křižník ve výzbroji, byla vyrobena v plzeňské zbrojovce. Jejich ráže byla 150 milimetrů a takové se na straně spojenců v té době nepoužívaly," připomíná zajímavou historii křižníku Richard Gardlo.

Loď byla aktivní před a během první světové války. Před válkou křižník sloužil jako staniční hlídková loď v jihočínském moři. Po vypuknutí války ji odveleli do Boky Kotorské, kde měla funkci hlídkové a ubytovací lodi. Bojů se neúčastnila, protože v té době byla již její výzbroj zastaralá.

Po válce ji Francouzi zkonfiskovali jako válečnou kořist a chtěli převést do Francie. Jenomže ji naložili přetížili munící, zastihla je bouře a loď se potopila.

Následovaly spekulace, co se ve skutečnosti stalo. Zda tam loď parkovala a vojáci ji potopili nějakou diverzní akcí, aby francouzům válečnou kořist zničili, a nebo parník plul, byl přetížený a začal se zaplavovat.

Loď se potopila při plavbě, soudí Češi Rozřešení dal až ponor českých potápěčů. "Cílem naší expedice bylo zjistit, proč se loď potopila. Podařilo se nám vypátrat, že obě kotvy jsou zatažené. To znamená, že loď, než se potopila, plula. Z toho usuzujeme, že příčinou, proč loď klesla ke dnu, bylo právě přetížení nákladem," přináší konečné závěry z expedice vedoucí výpravy.

Zajímavé jsou i pozdější osudy potopeného křižníku. "Potápěči z vojenské lodi Brodospas se na této lodi vyřádili hned po konci války. Odřezali a vyzdvihli vše, co mělo nějakou cenu: děla, pancíř, munici, rozřezali i bok lodi. Poté, co vybrali jednu stranu, otočili za pomoci lan a remorkérů křižník na druhou stranu a pokračovali z té druhé. Loď teď leží na druhém boku než původně," popisuje nálezy Richard Gardlo.

Přesto našli potápěči na dně ve čtyřicetimetrové hloubce spoustu lisovaného střelného prachu, náboje, ucpávky do děl a také jeden dělostřelecký granát na palubě. "Díky dírám po Brodospasu jsme se dostali až do lodní strojovny k samotným kotlům a vše jsme zdokumentovali," dodává.

V současné době připravuje Richard Gardlo dokumentární film o lodi Kaiser Franz Joseph I. U vraku točili na dvě kamery a pořídili spoustu fotografických záběrů.

Již v těchto dnech zvažují jihlavští potápěči další výpravy. V Chorvatsku by se chtěli potopit například do šedesátimetrové hloubky k vraku lodi Szent István.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Ilona Muselová

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 24.2.2024,
svátek slaví Matěj, zítra Liliana.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server