Jihlavské pralinky voní po višních

Jihlavské pralinky voní po višních

Čokoládové speciality Kamila

12.10.2007 |   Cukrárna MarCaffé pana Františka Hlavy na rohu ulic Benešovy a Palackého na pěší zóně v Jihlavě nabízela dorty, zákusky, kávu, zmrzlinu. O rok později otevřel druhou cukrárnu naproti Krystalu na Žižkově ulici. To byla léta 1994 - 1998.

Pan František Hlava z Vyskytné u Jihlavy komentuje: "Mým záměrem bylo podnikat ve výrobě a prodeji cukrářských výrobků. Byly to klasické zákusky se šlehačkou, s pravou šlehačkou. Šlo o české výrobky prvorepublikových receptur. Byla to vlastní výroba i prodej. Jako jediní jsme měli otevřeno v sobotu i v neděli."

zJIHLAVY.cz   Sdílet

Inspirace přišla z veletrhu


Velkou inspirací pro podnikatele v cukrářství bylo, když se na veletrhu v Praze r. 1996 seznámil se strojem na výrobu ručních pralinek.

"Byl to vlastně tzv. temperovací stroj. V takovém stroji spočívá alchymie tavení a chlazení materiálů čokoládové hmoty", vysvětluje. Tento stroj jej tak inspiroval, že hned ho chtěl koupit. Původně zamýšlel výrobou čokoládových bonbonů zásobovat své cukrárničky.
Zprvu vyráběl na tomto stroji cca pět - osm druhů čokolád, mezi něž patřily čtyři druhy bonbonů, plastiky pro děti - želvičky a tak podobně, anebo čokoládu tabulkovou.

Mezitím se jeho syn vyučil cukrářem. Jejich rodinný přítel ing. Bělík, který se osobně vyučil ve 30. letech minulého století v Praze u starých mistrů dezertářů a jenž kdysi pracoval mimo jiné v Orionu nebo v Dianě, zasvětil syna do tajů dezertářství.
"To byl vzácný člověk, " vzpomínají na ing. Bělíka, "kterému vděčíme mu za mnohé. Nyní už na nás hledí z nebe..."

Po čtyřech letech nebyly obnoveny nájemní smlouvy, které se vázaly k provozu obou cukráren rodiny Hlavových z Vyskytné. Cukrárny s dobrou domácí výrobou byly nahrazeny např. prodejnou oděvů...
Poté začala rodina s výrobou čokoládových specialit. Od r. 1998 nejprve v nebytové části rodinného domku, od r. 2007 už ve vlastní provozovně.

Otevřením této provozovny vlastně vytvořil pracovní místa pro místní obyvatele.
" Zaměstnáváme několik žen a jednoho muže. Většinou jsou to cukrářky nebo od příbuzného řemesla - kuchařky.," konstatuje a dodává:
"Jde nám hlavně o kvalitu. Materiál nakupujeme od italských, belgických, ale i českých firem. ". Během návštěvy této nové provozovny mne vlastník provázel výrobou i skladem materiálu. Měla jsem jedinečnou možnost nahlédnout, jak se vyrábí ... čokoládové speciality.

Vůně tmavých višní


Dostávám přičichnout k jedné ze surovin. Jsou to višně do bonbonů, jejichž vůně je skutečně pohádková. Nebo skořicová pasta - takovou jsem ještě nikdy neviděla.

"Kakaové boby pochází z různých zemí, zejména z Afriky. Odebíráme industriální hmoty, které používáme k naší výrobě", vysvětluje majitel.
"Mám tady i černé kakao. Černé jako bota a hořké jako pelyněk," ukazuje velký sáček.

Která chutná Čechům?


"Zvolili jsme ten typ čokolády, který chutná české klientele. Tato čokoláda obsahuje 60 % kakaa u hořké a 30-32 % u mléčné, 27 % u bílé čokolády.

Svými výrobky zásobujeme obchody, cukrárny a "speciálky" v České republice i na Slovensku. Naše výrobky odebírá Pelhřimov, Brno, Praha, Český Krumlov nebo Znojmo či Jaroměřice nad Rokytnou. Na Slovensku to je např. Prešov, Nové Mesto nad Váhom a Bratislava."

"U nás v republice neexistuje obor "dezertář". Děláme vše postupně, podle reakcí českého trhu.
Jsme sice malá firma, ale děláme vše pro to, abychom uspokojili naše odběratele. Ještě se nám nestalo, že by náš klient nebyl spokojen", ujišťuje majitel František Hlava.


Přicházíme k vitríně plné různých krabiček. Jsou to reklamní obaly na čokolády pro různé firmy. Jsou dostupné všem zákazníkům, kteří si do vybraného obalu mohou objednat čokolády podle chuti. Je to například krabička s motivem historického obrazu Jihlavy nebo vánoční motivy.

Kamila - prodejna čokoládových specialit


Po dlouhém hledání v historickém centru města se podařilo najít prostor pro malou firemní prodejnu. Po jistých peripetiích ji vybudovali ze dvou sklepů historického domu.

Tak vznikla podniková prodejna čokoládových specialit Kamila poblíž pěší zóny, v Husově ulici v Jihlavě naproti Hotelu Grand. Zde již po sedm let točí v létě výbornou zmrzlinu.

"Kdepak italskou! To je česká kvalita! Upřednostňujeme české výrobky", vysvětluje František Hlava.

V zimě si zde můžete dát pravou horkou čokoládu, nikoliv z prášku, jako leckde jinde, ale opět z kvalitní čokoládové hmoty. Je tak hustá, že v ní stojí lžička....

Dárek paní Lívii


Během nedávné návštěvy prezidentského páru v Jihlavě obdržela paní Lívia Klausová právě od firmy Kamila dárek jako památku a pozornost.

"Byla to více než dvoukilová dóza plná čokoládových bonbonů. Myslím, že paní Lívia bude mít z návštěvy Jihlavy nezapomenutelný dojem," doufá p.Hlava. Na můj dotaz vyjmenovává všechny druhy čokoládových bonbonů, které pocházejí z jejich rodinné výroby - jsou to např. nugát, pralinky, lanýže, gianduja, vše pravá ochucená čokoláda.

Chuť i vůně


"Ochutnejte tuto pralinku...A teď, když ji máte v puse," pokračuje pan Hlava, "natáhněte nosem zevnitř. Cítíte to? Cítíte tu vůni likéru?"

Skutečně. Je to nepopsatelný požitek chuti a i vůně zároveň.
Zdroj: Vel'ká Epocha» | Autor: Zdenka Danková

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 28.2.2024,
svátek slaví Lumír, zítra Horymír.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server