Jihlava patří na pět dní dokumentům

Jihlava patří na pět dní dokumentům

Dokument Jihlava, zahájení

24.10.2008 |   Tradiční i nové sekce nabídne divákům soutěžní program Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který dnes 24. 10. večer podvanácté oficiálně začne v Jihlavě.

Vzhledem k časovému překryvu se státním svátkem je letos festival o dva dny delší - pětidenní, a to přesto, že vzhledem ke ztrátě některých partnerů musel poněkud omezit rozpočet. Do 29. října přesto nabídne v tradičním počtu desítky projekcí a řadu doprovodných akcí v DKO Jihlava, v kině Sokol, na Malé scéně Horáckého divadla, v aule grafické školy, v galeriích, ve stanu nad městským vlakovým nádražím a na dalších místech. Festival také prověří dva moderní sály v rekonstruovaném kině Dukla.

Jihlavské listy   Sdílet
Hlavní soutěž o nejlepší světový dokument dnes startujícího jihlavského festivalu nese název Opus Bonum a nabídne směs šokujících výpovědí a meditativně rozvolněných reflexí, portrétních projektů i konceptuálních snímků.

Např. sonda do světa japonské prostituce "Aka Ana" je celovečerním debutem uznávaného francouzského fotografa Antoina d`Agaty. "Krátké filmy z Iráku" Maura Andrizziho zase nabízejí drásavou koláž amatérských záběrů, často natočených na mobilní telefon, pořízených příslušníky všech znepřátelených stran.

Film "Standardní pracovní postup" Errola Morrise je skandálním popisem mučednických praktik ve věznici Abú Ghraib. Rozjímavý portrét staré ženy "Její léto" přináší jihokorejská režisérka Sun-Hee Ahn. Zajímavý experiment podnikl dánský filmař Michael Noer ve "Vesterbro", když dal svým mladým sousedům do ruky kameru, aby sami sebe natáčeli.

Dále budou soutěžit filmy: Accoster (Olivier Derousseau, Francie), Gonzo: Život a dílo Dr. Huntera S. Thompsona (Alex Gibney, USA), Dálniční svět (Martin Hans Schmidt, Německo), Kachačská královská cesta (Pedro Urano, Brazílie), Příběh naslouchajícího (Arghya Basu, Indie), Moderní život (Raymond Depardon, Francie), Otevřít po mé smrti (Morgan Dews, USA), Tak bys měl sklízet (Darryn de la Soul, Velká Británie), Agnesiny pláže (Agnes Vardová, Francie), Hrozba (Silvia Luzzi, Luca Bellino, Itálie), To by mělo být znamení (James T. Hong, USA).

Mezi moři

Pestrá soutěž filmů vzniklých v posledním roce ve střední a východní Evropě. Nabídne např. snímek "Květinový most" Thomase Ciuleie - intimní portrét rumunské rodiny, které odešla matka před několika lety do Itálie za prací a otec se stará docela sám o tři malé děti. Naproti tomu např. bulharský film "Koridor 8" Borise Despodova, nostalgický průzkum plánované trans-evropské dopravní trasy mezi Jaderským a Černým mořem.

Dále budou soutěžit filmy: A Prima Vista (Michael Pilz, Rakousko), Bez hranic (Nastia Tarasova, Rusko), Jsem von Höfler (Péter Forgács, Maďarsko), Létající draci (Beata Dzianowicz, Polsko), Optické vakuum (Dariusz Kowalski, Rakousko), Revoluce, která nebyla (Aliona Polunina, Estonsko), V půli života (Marko Doringer, Rakousko), Vixen Academy (Alina Rudnitskaya, Rusko), Fopíčko.Faux-pas (Jaroslava Bagdasarova, Slovensko).

Česká radost

Sekce nabídne to nejzajímavější, co se letos objevilo na domácí dokumentární scéně. Velký prostor zaujímají stylizované portréty jako "Film lež", který odráží autorův vztah k ženám, včetně vlastních dcer, v režii Tomáše Petráně. Reflexí terorismu v dějinách západní civilizace je "Das Konzept (Ulrike Meinhof)" Petra Hátleho.

Soutěžit bude např. i civilní portrét, časosběrný film "René" Heleny Třeštíkové, snímek "Gustáv Husák" Roberta Sedláčka nebo "Ivetka a hora" Víta Janečka. Film pojednává o životě ženy, která jako malá spatřila Panenku Marii.

Portrétem pozůstalých po obětech zemětřesení v jednom arménském městě je film Jany Ševčíkové "Gyumri". Martin Ryšavý se vydal na sibiřské pláně a sleduje nejen pozoruhodnou architekturu města Jakutsk. Film se jmenuje "Malupien, Olšový Spas".

Odlehčený ponor do české (sub)kultury nabídne film "Česká RAPublika" Pavla Abraháma o české rapové scéně. "Vánoce v Bosně" je pak film Filipa Remundy a Víta Klusáka, kteří se společně s hvězdami domácího showbyznysu vydali za českými vojáky v Bosně v roce 2001.

V sekci dále letos soutěží filmy: Černá srdce (režie Břetislav Rychlík, Monika Rychlíková), Domoff (Veronika Janečková), Hauser a Žižek, teoretikové postmarxistické filozofie (Helena Všetečková), Legie - Patria Nostra (Lucie Králová), Panda s rudýma ušima (Vladimír Voříšek), Plani di giardini ideali (Radek Tůma) a Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lavičky v devíti obrazech (Lukáš Kokeš).

Fascinace

Nová sekce, soustřeďující se na okrajovou až hybridní podobu dokumentárního filmu, nabídne experimentální dokumenty do třiceti minut délky. "Bude to takové vizuální zemětřesení pro spoustu z těch, kteří jsou zvyklí sledovat třeba jen filmy, které jim nabízejí televizní stanice," odhaduje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Festival nabídne přehlídku současného českého experimentu v kurátorském výběru Woodyho Vašulky a Mikea Hoolbooma a dvě retrospektivní přehlídky. Stěžejní částí Fascinací je právě soutěžní výběr experimentálních filmů z celého světa za poslední dva roky.

Filmy v této sekci např. přinášejí hru rámu záběru coby vizuální klece a poletujícího ptáka, zkoumání tvarů noci, jejích obrazů a strachů v ní skrytých, anebo budování optické iluze strachu z lesa za pomoci rychlé transfokace, jízd kamery a změn hloubky ostrosti.

Soutěž nabídne filmy Akrobat (Chris Kennedy), Číslo osm (Guido van der Werve), Čtyři torontské filmy (Nicky Hamlyn), Drežnica (Anna Azevedo), Filmová skica 4, 5 (Tomonari Nishikawa), Hakushu (Kawaguchi Hajime), Hluky (Telcosystems), Ken Dryden (Clive Holden), Lezzieflick (Nana Swiczinsky), Makro kresba (Jaehyung Ju), Nazpět (Margaret Bong), Noční ticho (Elke Groen), Objevy na lesní půdě (Charlotte Pryce), Parícutin (Erika Loic), Politický oběd (Julien Sulser), Průzračné snění (Jaehyung Ju), Příliv (Jang Eunju), Přitažlivost (Nicolas Provost), Skříňka (Vincent Grenier), Smetiště (David Dinnell), Snění_7 (Étienne de Massy), Spuštěné vlajky (Amanda Dawn Christie), Stavba povolena (Zhenschen Liu), Suginami - zelená (Kawaguchi Hajime), Tlumené světlo (Jeff Winch), V = d/t (Amanda Dawn Christie), Vertigo tam a zpět (Johann Lurf), Vzdálené dojmy (Luca Ferro), Ztopoření (Albert Sackl).
Zdroj: Jihlavské listy» | Autor: jv

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server