Jihlava letos klame turisty

Jihlava letos klame turisty

Jihlavská Brána Matky Boží

18.4.2007 |   Turistická sezona v Jihlavě začíná špatnou zprávou: za miliony zrekonstruovaná brána Matky Boží bude až do podzimu většinou uzamčena. Návštěvníci budou marně lomcovat klikou hlavně o víkendech.

Lidé, kteří se starají o propagaci Jihlavy, nehrají s turisty fér hru. V luxusně vyvedených letácích na křídovém papíře lákají, že symbol krajského města, brána Matky Boží, je otevřena celoročně dopoledne i odpoledne. A návštěvníky městských internetových stránek vábí informacemi, že táž památka je přístupna i o víkendech.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Obojí je ale lež. Skutečnost je horší. Pokud turisté uvěří oficiálním informacím a vydají se k bráně v sobotu nebo v neděli, najdou jen zamčené dveře. A můžou si nechat zajít chuť na pěknou vyhlídku z vršku památky. Brána je totiž otevřena jen od pondělí do čtvrtka pouhé tři hodiny denně - od 14 do 17 hodin. A tak to zřejmě bude celé léto.

"Jsem tím roztrpčen a zároveň je mi to nesmírně líto. Vždyť co to dalo práce, bránu zrekonstruovat, co to bylo bojů s památkáři. Brána padala, nakláněla se a záměr rekonstrukce byl právě ten, aby byla zpřístupněna veřejnosti. Stálo to spoustu peněz," připomíná Vratislav Výborný, bývalý primátor a současný zastupitel za SNK-ED.

Pokud bude opravdu symbol města přes sezonu většinou uzamčen, je to podle něj manažerské selhání. "Rada města by měla zapracovat a dohodnout další podmínky," doporučuje exprimátor.

Bránu Matky Boží teď provozuje Astronomická společnost. Podle vedení města je to jen přechodný stav do doby, než bude v bráně umístěno letos na podzim nové turistické informační centrum. To už ale bude po sezoně roku 2007. "Centrum bude pravděpodobně provozovat město. Nemělo by smysl na tak krátkou dobu dělat výběrové řízení a hledat jiného provozovatele," míní mluvčí magistrátu Radek Tulis.

A uznává, že program v chloubě Jihlavy není příliš bohatý. "Astronomové se určitě snaží, ale nejsou natolik silnou organizací a asi to ani není smyslem jejich existence, aby na bráně mohli mít lidi i přes den a dělat bohatší program," dodává mluvčí.

Sedlák: Radní, otevřete bránu!

Stejně jako Výborný i další zastupitel, Tomáš Sedlák (KDU-ČSL), vybízí vedení města, aby zasáhlo a vyjednalo ještě na jaře otevření památky o víkendech . "Já, coby jihlavský patriot, jsem měl radost, že se ta brána po desítkách let otevřela. Mrzí mě, že je teď většinou zavřená," řekl Sedlák.

Náměstek primátora Radek Vovsík (ODS) včera nechtěl situaci týkající se brány a letošní sezony komentovat. "To je otázka na paní Wagnerovou," odkázal na svoji kolegyni - náměstkyni ze Strany zelených. IrenaWagnerová, která dohlíží na odbor kultury, ale včera nezvedala mobilní telefon.

Astronomická společnost označuje současné dění ohledně brány za nouzový stav, který měl původně skončit koncem března, ale potrvá až do října. "Přistoupili jsme na to, že budeme v rámci volného času bránu otevírat. Nejde to ale dělat tak, že tam bude sedět někdo z Astronomické společnosti prakticky zadarmo jen pro pocit, že dělá dobře městu," říká Miloš Podařil z Astronomické společnosti.

Ta pořádá na bráně ještě každé pondělí po setmění pozorování oblohy astronomickým dalekohledem. Celý problém by možná vyřešil dobrovolník, který by byl na bráně ochoten sedět za velmi špatných finančních podmínek a vybírat vstupné. Takového člověka ale magistrát nehledá. Astronomové se budou dle vyjádření Podařila snažit v rámci svých omezených možností, aby bylo otevřeno co nejvíce.

Příliš živo letos nebude ani na sousedním hradebním parkánu v ulici Matky Boží, kam radnice koupila jeviště za 800 tisíc korun.

"Město letos nepřipravuje na parkánu žádnou akci," oznámil Tulis. Důvodem je jeden z místních obyvatel, který si stěžuje na hluk. Městu tak hrozí placení pokut. Koncerty tam ale podle Tulise pořádají jiné organizace.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Radek Laudin

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 20.3.2023,
svátek slaví Světlana, zítra Radek.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server