Jihlava - hlavní město apatie

Jihlava - hlavní město apatie

MFDF

31.10.2007 |   Na našem malém městě se toho mnoho neděje. Není tu koncertní sál a když už přece jen do nějakého z jihlavských pubů přijede zahrát solidnější kapela, nikdo na ten koncert nepřijde.


My lidé z mého města Jihlavy jsme totiž pravděpodobně evropskými mistry v umění okázalé ignorance a nudy.

Jenom jednou za rok sem přijedou filmaři z celého světa, povídají si tady o dokumentárních filmech, zatančí si ve stanu v parku, rozdají si ceny, popijí a podumají a za šest dní zase odjedou.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Nazývá se to Mezinárodní festival dokumentárního filmu a mé město Jihlava jej ignoruje.

Ne že by radnice festivalu nedávala peníze a neumožňovala mu hrát v kinech, neužívat parky a veřejná prostranství vůbec, ale lidé z mého města se s festivalem po jedenácti letech jeho existence ještě stále jaksi nesmířili.

Setkáte se tady s japonským dokumentaristou, s osmdesátiletým režisérem z Argentiny, který sem cestoval tisíce kilometrů, s kultovními postavami světové filmové alternativy (s těmi, co "umí hýbat stolkem", jak pravil Louis Céline) ale Jihlaváka v kině nepotkáte. A když náhodou potkáte, máte chuť toho člověka objímat a na paměť šťastného setkání se mu v té pomyslné lidské pustině podepsat do deníčku plným jménem.

Snad se dokumentaristům opravdu v tomto studeném a nelidském městě líbí. Snad jim přijde jeho atmosféra bizarní a zajímavá.

Mě totiž taky, jen nevím jestli jsem tomu rád.

Pořádali jsme s přáteli letos během festivalu jakousi amatérskou výstavku ve jihlavské galerii. Když jsem jel v neděli v poslední festivalový den své výtvory ze stěny galerie odstraňovat, vetkly se mi do hlavy tři obrazy.

První: před hasičárnou jsem potkal známou, která mi pravila (zadumanému a melancholickému, jakým je člověk, kterému odjíždí přítel, se kterým se možná už nikdy neuvidí), jak říkám, pravila mi, tichá a melancholická, že Jihlava zase bude rok město spících bytostí, dokud (pokud?) se festival zase nevrátí.

Pak jsme se v tom šedivém odpoledni na zastávce u supermarketu Kaufland, kde se schází jihlavští bezdomovci, málem nenacpal do autobusu. Obsadili jej důchodci, obtížení nákupními taškami. Jejich jediné konverzační téma bylo nakupování, za kolik prací prášek tamhle a za kolik tady a kdy-se-a-proč-a-jaký- obchod a-kam bude stěhovat.

Ucítil jsem jakýsi odpor k této šedé generaci našich zasloužilých předků, kteří poznali, co je bezstarostnost v socialistickém zátiší. Odpor k armádě za nákupními vozíky. Není to nic ušlechtilého, ani snad přímo nadutého, jen přiznávám ten pocit.

A když jsem pak přece jen nastoupil a pak z autobusu vystoupil na náměstí, kterým už zase profukoval ten vlezlý podzimní vítr (ten ale Jihlavě nezazlívám, naopak) shledal jsem nepřekvapen, že se sice Jihlavákům podařilo na festivalu dokumentu jako každoročně ignorovat takřka všechno, jen ne jeho prosvětlené estetické poutače ve tvaru trychtýřů, které se staly na šest dnů dalšími grafickými prvky na tom nekonečně prázdném jihlavském náměstí, podobném poušti s obrovským protiraketovým krytem.

Ty poutače měly poctivě vymlácená, vykopaná skla.

Jihlava se prostě před nějakým festivalem jen tak nepodělá. My si tu z nějakých intelektuálů z Argentiny a Portugalska na zadek nesedneme. My je totiž odtud ještě poženeme svinským krokem!

(A já za sebe velmi smutně směrem k dokumentaristům dodávám: neberte to prosím tragicky, a zase za rok přijeďte. Nepotřebujete Jihlavu, to je asi jasné každému. Ale Jihlava vás - právě pro tu svou vykotlanou duši - potřebuje jako sůl.)
Zdroj: blog.respekt.cz» | Autor: Tomáš Blažek

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 23.4.2024,
svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server