Čistý vzduch žádají už i firmy

Čistý vzduch žádají už i firmy

Kronospan Jihlava znečišťuje ovzduší

22.4.2007 |   Významné firmy, které působí v jihlavské průmyslové zóně Hruškové Dvory, si stěžují, že špatná kvalita zdejšího ovzduší dělá zdravotní problémy jejich zaměstnancům. Žádají úřady o nápravu. Firmy z průmyslové zóny Jihlava-Hruškové Dvory se spojují s jedním cílem: vyvinout tlak na úřady, aby provedly důkladnou a komplexní analýzu ovzduší v této části města. Taková dosud neexistuje.

Firmy obtěžuje zápach a prach z provozu zdejší společnosti Kronospan, výrobce dřevotřískových desek, který je největším průmyslovým znečišťovatelem ovzduší v kraji.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
"Nejsem bojovník za uzavření Kronospanu, sám jsem technik, ale to, co jim dovoluje legislativa a tento stát, to je druhý Černobyl," řekl Josef Malý, jednatel firmy Swotes, která stojí v čele rodící se iniciativy.

K podpoře myšlenky se zatím kromě firmy Swotes přihlásila také zdejší pobočka firmy Tesla Jihlava, Tchibo a Moravské kovárny. "Telefonicky jsme se kontaktovali, že bychom v této věci postupovali jako sdružení firem," řekla Iveta Friedlová z Moravských kováren.

Ani samotná firma Kronospan se měření kvality ovzduší podle slov svého jednatele Jana Rudolfa nebude bránit. "Určitě to také podpoříme, nemáme s tím problém. Každý chce vědět, co je v ovzduší," řekl Rudolf. Iniciativu povzbudil stav jihlavského ovzduší v posledních dnech, kdy se dým z Kronospanu držel v krajině. "Byla nepříznivá inverzní situace," řekl Rudolf. Firmám slíbil podporu i náměstek primátora Radek Vovsík. "V neděli se v Jihlavě skoro nedalo dýchat. Politická podpora tam může být a bude asi žádoucí," řekl.

Ačkoli na provoz Kronospanu už podávalo úřadům stížnosti mnoho jednotlivců, či drobných firem, nynější postup významných společností je průlomový. "Swotes je první významná firma, která napadla kvalitu ovzduší z pohledu znečišťování Kronospanem," řekl Jiří Kos z Krajské hygienické stanice.

Firmám působí kvalita ovzduší problém z hlediska pracovního práva - jsou povinny zajistit zaměstnancům nezávadné pracovní podmínky. "V případě nepříznivých povětrnostních podmínek se musí zavřít okna a nebo vzduch čistit klimatizací. V úterý to bylo otřesné, to tady bylo zle i stavebníkům, kteří sem přijeli z Brna: divili se, jak tady v tom smradu můžeme pracovat," řekl Malý, šéf Swotesu.

Kritika firem je spontánní a ostrá. "Je to katastrofa, co tady Kronospan dělá: zaměstnance pálí oči a je tu cítit zápach, prašnost je obrovská. Jsou dny, kdy je venku modrá mlha, otevřít okno nelze," řekl divizní ředitel Tesly Jihlava Hubert Ondra. "Smrdí to strašně. Musíme dodržovat všechny předpisy a zákony, tak ať je dodržuje i Kronospan," řekl šéf Moravských kováren Rudolf Penn.

Firma Tchibo Praha se také přidala. "Určitě podporujeme záměr monitorovat kvalitu ovzduší v pávovské průmyslové zóně. Také naši zaměstnanci si někdy stěžují na nepříjemný zápach, který je v okolí cítit," uvedla personální ředitelka firmy Hana Tvrdá. "Při otočení větru je některým z našich pracovníků špatně, mají otoky očí, pálí je sliznice," dodal Malý ze Swotesu. Ten chce iniciovat i kampaň v novinách ve Švýcarsku, odkud je mateřská firma Kronospanu. "Chci tam dát veřejný dotaz: dovolili by vám toto dělat ve Švýcarsku nebo v Rakousku? Naše snaha je, aby Kronospan reinvestoval v Jihlavě do ekologických zařízení tak, aby zde emisní zátěž byla únosná," řekl Malý.

Monitoring by měl zjistit i podíl, jaký mají na ovzduší v průmyslové zóně jednotliví znečišťovatelé - Kronospan je největší, ale ne jediný.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Tomáš Blažek

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 1.4.2023,
svátek slaví Hugo, zítra Erika.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server