Další vřed na tváři Jihlavy

Další vřed na tváři Jihlavy

City Park Jihlava - pespektiva

4.7.2008 |   Jiří Pykal ze Strany zelených sdělil Deníku svůj názor na City Park.

Jak se mohlo stát, že před očima vyrostlo v Jihlavě další monstrum? Jak se to mohlo stát ve městě, které již za minulého režimu zbouralo kouzelné domečky "Kreclu" a místo nich na hlavní malebné historické náměstí implantovalo odpornou budovu Prioru? Jak je možné, že se historie opakuje, lidé jsou nepoučitelní a zkušenost nepřenosná?

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Ne, že bych patřil k těm škarohlídům, kteří lidem nedopřejí zažít trochu toho štěstí při pobývání v dalším "chrámu konzumu a ušlechtilé zábavy" - to je svobodná volba každého z nás. Moc mě však mrzí, že když už to celé muselo být, proč to nešlo udělat elegantněji a pro tvář města citlivěji. Proč zcela ustoupila architektonická a urbanistická empatie diktátu zisku a proto budova City Parku nakynula do obludných rozměrů, zřejmě jen kvůli zvětšení celkové prodejní plochy? Proč stavba nerespektuje reliéf krajiny ani blízkost historického centra města? Proč současný dojem ze stavby nenavozuje pocit příjemné promenády v zeleni téměř na úrovni terénu, jak jsme očekávali na základě vizualizací? A proč obchodní centrum působí tak masivně a zcela zakrývá hradby středověkého jádra města?

Proč se developer CEI Building, a.s., za kterou stojí PSJ Invest, nepoučil jinde? Mohl vidět jak si v Berouně a dalších městech váží zbytků svých hradeb, kdy kolem nich nechávají prostor. Mohl se inspirovat pražským nákupním centrem Palladium, které je sice unikátně nevkusné, ale ponechává alespoň skelet původní budovy. Ale hlavně, a to není tak daleko – mohl zajet do Brna a prohlédnout si nákupní galerii Vaňkovka, kde ponechali části původní továrny, jejíž prvky byly vkusně zakomponovány do celkové podoby budovy. Pokud se však developer rozhodl pro úplnou novostavbu, rozhodně měla být nižší celková výška a autoři neměli zcela rezignovat na pohledové členění objektu. To, že je městská památková rezervace vzdálená jen pár kroků od "megacentra" rozhodně není obvyklé a mělo to být zohledněno! Bohužel, takto žádoucí symbiózy mezi starým a novým dosaženo nebylo.

To že došlo k masivnímu kácení dřevin a likvidaci zeleně je dnes již bohužel u takovýchto staveb běžné. Nevím však, proč bylo nutné ustoupit požadavkům developera a nebyla zohledněna minimální šíře lokálního biokoridoru 15 až 20 m, daná platnou metodikou pro vytváření Územního systému ekologické stability (ÚSES). V západní části je v projektu biokoridor s potokem zúžen na pouhých 8 metrů, a to včetně cyklostezky!

A nejde jen o estetiku a ekologii, neustále jsou zlehčovány návazné problémy se zvýšeným dopravním zatížením. Obrovské prostory se musí naskladnit a následně musí zákazníci i vše odvézt. Umístění obchodního centra na takovémto místě je s ohledem na kvanta zboží proti zdravému rozumu. Proč Jihlava zvolila atypické řešení, když jinde se tato centra staví zpravidla v blízkosti městských obchvatů či vnějších okruhů? I laik žasne, když vidí, že se staví obchvat na Znojmo, aby se kamiony z jedné strany vytlačily z centra, a přitom je tam z druhé strany bude město posílat s paletami zboží. Ulice Hradební, Brněnská, Znojemská jsou už teď jedním z nejkritičtějších míst dopravy v Jihlavě a když se k tomu přidají další osobní automobily i kamiony do City Parku, tak je výsledek jasný. Budoucí zákazníky rozhodně také nepotěší zpráva, že za parkování by měli návštěvníci platit.

Nastane také velký zásah do sociálních vztahů ve městě. Očekávané zhoršení ekonomické situace obchodů a obchůdků v centru je neoddiskutovatelným faktem, se kterým se město bude muset také vyrovnat. A poslední zpráva, že Policie ČR řešila, že na stavbě pracovali dělníci na černo, jen celkový obraz završuje.

Bohužel, odpovědět na většinu otázek si může snadno každý sám. Pokud jde o developera, jeho hlavním cílem je především maximalizace zisku v co nejkratším čase a za všech okolností. Pokud jde o zastupitele města Jihlavy, kteří pro tuto podobu projektu zvedli ruce – v tom lepším případě mohl být důvodem malý rozhled a ukvapenost při snaze najít snadné a rychlé řešení. V každém případě s City Parkem v jeho výsledné podobě krajské město Jihlava nevystupuje ze stínu provinčního města a zanechává našim potomkům nepřehlédnutelný pomník naší krátkozrakosti.

S City Parkem se už teď nedá dělat nic jiného, než čekat, zda budou splněny veškeré podmínky dané stavebním povolením, např. v rozsahu výsadby zeleně či vybudování biokoridoru a jeho šíře. Je také nezbytné, aby se budoucími problémy s dopravou začala neprodleně a koncepčně zabývat komise pro dopravu a připravila návrhy řešení ve prospěch obyvatel a nikoliv provozovatele. Třeba tak, že renomovaná firma udělá studii a navrhne opatření k ochraně obyvatel Jihlavy z hlediska dopravní zátěže. Zachraňme co se dá!

City Park Jihlava: Přehled všech článků


Zdroj: Strana zelených» | Autor: Jiří Pykal

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 31.3.2023,
svátek slaví Kvido, zítra Hugo.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server