D1: Největší nehoda všech dob

D1: Největší nehoda všech dob

Hromadná havárie D1

21.3.2008 |   Na několika místech dálnice D1 do sebe nabouralo 116 aut. Lidé strávili mezi vraky celý den, mnozí o hladu a v zimě

Z letadla vypadala dálnice na Brno, jako by tu někdo rozsypal krabici angličáků. Převrácené kamiony vržené do sněhu za krajnici, mezi nimi osobní auta zaklesnutá do sebe.

Jenže zblízka byl pohled horší: změť, jejíž konec nešlo dohlédnout. "Všude kolem nás stály vraky a zranění se mezi nimi procházeli v obinadlech," líčil Jiří Dufek, který včera cestoval autobusem do Brna.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
První dvě auta do sebe narazila v deset hodin dopoledne ve směru na Prahu. Pak už to šlo samo. Na obzoru se objevil převrácený kamion, brzda prošlápnutá až na podlahu nic nezmohla. Náraz. A ještě jeden zezadu. A další a další. Během pár minut do sebe vrazilo několik desítek automobilů. V půl jedenácté už bylo jasné, že se na dálnici D1 odehrála nejhromadnější havárie v historii. Na několika místech do sebe nabouralo 116 vozidel. Do nemocnice odvezli třicet zraněných, šest těžce.

Ve vzduchu létaly vrtulníky se záchranáři, všude hasiči, policie. Změť aut, z nichž se někteří nemohli dostat, další nemohli projít a přelézali karoserie. Jiní čekali či seděli v autech mnoho hodin, než se odklidily vraky aut. Choulili se do dek a pili horký čaj, který roznášeli záchranáři. Dlouho nebylo jasné, zda je dálnice neuvězní i přes noc.

Letní gumy, sníh a dálnice D1 Havárii zavinila shoda několika nešťastných náhod: sněhová bouře a předčasně vyměněné letní pneumatiky. A také přecpaná dálnice: dětem začaly velikonoční prázdniny.

Nehoda by možná nebyla taková, kdyby se na dálnici D1 řešily letité problémy. V obou směrech jsou jen čtyři informační tabule, které řidiče varují, že se blíží k hromadné havárii. Hlavním tahem Praha - Brno navíc denně projede sto tisíc aut. A na to nejstarší dálnice nemá kapacitu.

Ministr dopravy Aleš Řebíček prohlásil, že včerejší problém "v zásadě neřešil". "Tak jako neřeším jiné problémy tohoto typu," napsal v SMS. Vzkázal však, že se na problému D1 pracuje. "Dohodli jsme razantní zvýšení počtu infotabulí," napsal. Také slíbil, že se brzy začne připravovat stavba dálnice R35, která by měla vést z východních Čech na severní Moravu. Podle odhadů by mohla "dé jedničce" ulevit až o polovinu.

Na Velikonoce bude sněžit Během večera se dálnice nakonec rozjela, v každém směru však jen jeden pruh. Situace, která včera úplně paralyzovala hlavní dálniční tepnu v Česku, se navíc může brzy opakovat. Možná už o velikonočním víkendu.

Meteorologové předpovídají, že sněhová metelice a nárazy větru o víkendu ještě zesílí, až do pondělka má sněžit. Právě na velikonoční pondělí, kdy se budou lidé vracet z prázdnin domů, by se podle předpovědí mohlo vrátit mrznoucí mrholení. Tedy nejhorší počasí, jaké může řidiče potkat.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Zuzana Kaiserová, Jan Gazdík

Komerční sdělení:

Aktuální články z Jihlavy

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

25.5.2014 |  Ambiciózní multižánrový festival Vysočina fest má za sebou teprve první ročník, ale hned se dokázal zařadit mezi velké letní festivaly České republiky.

Ukázalo se, že podobná akce přímo v centru Vysočiny fanouškům skvělé muziky dlouho chyběla.

V hlavách, a teď už i pod rukami pořadatelů se rodí ročník další. Opět se bude konat v jihlavském amfiteátru, a to ve dnech 10. – 12. července 2014.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

8.4.2014 |  Po zrušení poplatků za ošetření u lékaře čeká na pacienty jihlavské nemocnice nový "desátek" - za parkování. Na všech vjezdech i výjezdech z parkovišť či areálu nemocnice jsou již nainstalované turnikety. Ještě však chybějí závory.

Parkoviště před jihlavskou nemocnicí bývá ve všedních dnech hodně plné. Nemocnice na to v minulosti reagovala vytvořeních nových parkovacích stání.

Nyní přichází na řadu další opatření - zpoplatnění parkovišť. Část technologie je již na místě, závory by se měly instalovat během tohoto měsíce, kdy systém také bude uveden do zkušebního provozu. U nemocnice se rovněž objevily nové platební terminály.  | Celý článek ›

27.2.2014 |  V Jihlavě začínají úpravy veřejného prostranství v městské památkové rezervaci. "U kostela sv. Jakuba se budou opravovat části hradebních zdí a schody do lesoparku Heulos, na upraveném parkánu budou herní prvky pro děti, lavičky a další mobiliář," řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Další částí projektu je obnova nemovité kulturní památky kaple Olivetská hora na Jakubském náměstí.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Inzerce zdarma, bazar

Inzerce s rubrikami Autobazar, Motobazar, Inzerce práce a další.

Čištění umělých povrchů

Údržba povrchů sportovišť s pískovou výplní nebo gumovým granulátem.

Dnes je 25.10.2014,
svátek slaví Beáta, zítra Erik.

Google
Komerční sdělení
Malířské práce Jihlava
Foto postřehy

Čechomor na Vysočina Festu

Čehomor na Vysočina Fest 2014

Velmi slušný výkon předvedla oblíbená kapela Čechomor na festivalu v Jihlavě, kam se vrátila po dvou letech.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu
Logoshop.cz - Grafické studio a Webdesign
JIHLAVA: Nezávislý Info Server