D1: Největší nehoda všech dob

D1: Největší nehoda všech dob

Hromadná havárie D1

21.3.2008 |   Na několika místech dálnice D1 do sebe nabouralo 116 aut. Lidé strávili mezi vraky celý den, mnozí o hladu a v zimě

Z letadla vypadala dálnice na Brno, jako by tu někdo rozsypal krabici angličáků. Převrácené kamiony vržené do sněhu za krajnici, mezi nimi osobní auta zaklesnutá do sebe.

Jenže zblízka byl pohled horší: změť, jejíž konec nešlo dohlédnout. "Všude kolem nás stály vraky a zranění se mezi nimi procházeli v obinadlech," líčil Jiří Dufek, který včera cestoval autobusem do Brna.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
První dvě auta do sebe narazila v deset hodin dopoledne ve směru na Prahu. Pak už to šlo samo. Na obzoru se objevil převrácený kamion, brzda prošlápnutá až na podlahu nic nezmohla. Náraz. A ještě jeden zezadu. A další a další. Během pár minut do sebe vrazilo několik desítek automobilů. V půl jedenácté už bylo jasné, že se na dálnici D1 odehrála nejhromadnější havárie v historii. Na několika místech do sebe nabouralo 116 vozidel. Do nemocnice odvezli třicet zraněných, šest těžce.

Ve vzduchu létaly vrtulníky se záchranáři, všude hasiči, policie. Změť aut, z nichž se někteří nemohli dostat, další nemohli projít a přelézali karoserie. Jiní čekali či seděli v autech mnoho hodin, než se odklidily vraky aut. Choulili se do dek a pili horký čaj, který roznášeli záchranáři. Dlouho nebylo jasné, zda je dálnice neuvězní i přes noc.

Letní gumy, sníh a dálnice D1 Havárii zavinila shoda několika nešťastných náhod: sněhová bouře a předčasně vyměněné letní pneumatiky. A také přecpaná dálnice: dětem začaly velikonoční prázdniny.

Nehoda by možná nebyla taková, kdyby se na dálnici D1 řešily letité problémy. V obou směrech jsou jen čtyři informační tabule, které řidiče varují, že se blíží k hromadné havárii. Hlavním tahem Praha - Brno navíc denně projede sto tisíc aut. A na to nejstarší dálnice nemá kapacitu.

Ministr dopravy Aleš Řebíček prohlásil, že včerejší problém "v zásadě neřešil". "Tak jako neřeším jiné problémy tohoto typu," napsal v SMS. Vzkázal však, že se na problému D1 pracuje. "Dohodli jsme razantní zvýšení počtu infotabulí," napsal. Také slíbil, že se brzy začne připravovat stavba dálnice R35, která by měla vést z východních Čech na severní Moravu. Podle odhadů by mohla "dé jedničce" ulevit až o polovinu.

Na Velikonoce bude sněžit Během večera se dálnice nakonec rozjela, v každém směru však jen jeden pruh. Situace, která včera úplně paralyzovala hlavní dálniční tepnu v Česku, se navíc může brzy opakovat. Možná už o velikonočním víkendu.

Meteorologové předpovídají, že sněhová metelice a nárazy větru o víkendu ještě zesílí, až do pondělka má sněžit. Právě na velikonoční pondělí, kdy se budou lidé vracet z prázdnin domů, by se podle předpovědí mohlo vrátit mrznoucí mrholení. Tedy nejhorší počasí, jaké může řidiče potkat.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Zuzana Kaiserová, Jan Gazdík

Komerční sdělení:

Aktuální články z Jihlavy

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

1.4.2016 |  Vzácná návštěva dorazila do malé obce pod Javořicí, kde se z křišťálově čisté vody, že křišťálově čistější být nemůže, vaří již několik let vynikající podjavořický ležák.

V rámci česko-čínské spolupráce a díky miliardové investici čínského investora se nyní bude vařit toto vysočinské pivo až v Asii a výhledově možná i po celém světě. Formou franšízy vzniknou i rodinné pivovarské hospůdky a restaurace.

PR oddělení tohoto malého pivovaru nyní řeší zásadní problém a to jak převést do čínských znaků pohledného kozla z loga této expandující firmy.
 | Celý článek ›

Zdroj: Apríl | Autor: Apríl

Komerční sdělení:

8.1.2015 |  Dům dětí a mládeže Jihlava (DDM) vyhlásil anketu Sportovec roku 2015 na Jihlavsku do patnácti let, zájemci mohou nominovat své kandidáty do 20. února.

Nominovaný nesmí v roce 2014 přesáhnout věkovou hranici patnácti let, kolektivy by měly mít tři a více členů. Stejně jako v uplynulých letech ocení pořadatelé sportovce bez ohledu na druh sportovního odvětví i členství ve sportovním klubu.  | Celý článek ›

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

Komerční sdělení:

Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení

Dnes je 19.3.2018,
svátek slaví Josef, zítra Světlana.

Google
Komerční sdělení
Foto postřehy

HISCUBE ReView

Mapa HISCUBE ReView

Aplikace HISCUBE ReView - reportáže a zprávy Heulos TV

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server