D1: Největší nehoda všech dob

D1: Největší nehoda všech dob

Hromadná havárie D1

21.3.2008 |   Na několika místech dálnice D1 do sebe nabouralo 116 aut. Lidé strávili mezi vraky celý den, mnozí o hladu a v zimě

Z letadla vypadala dálnice na Brno, jako by tu někdo rozsypal krabici angličáků. Převrácené kamiony vržené do sněhu za krajnici, mezi nimi osobní auta zaklesnutá do sebe.

Jenže zblízka byl pohled horší: změť, jejíž konec nešlo dohlédnout. "Všude kolem nás stály vraky a zranění se mezi nimi procházeli v obinadlech," líčil Jiří Dufek, který včera cestoval autobusem do Brna.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
První dvě auta do sebe narazila v deset hodin dopoledne ve směru na Prahu. Pak už to šlo samo. Na obzoru se objevil převrácený kamion, brzda prošlápnutá až na podlahu nic nezmohla. Náraz. A ještě jeden zezadu. A další a další. Během pár minut do sebe vrazilo několik desítek automobilů. V půl jedenácté už bylo jasné, že se na dálnici D1 odehrála nejhromadnější havárie v historii. Na několika místech do sebe nabouralo 116 vozidel. Do nemocnice odvezli třicet zraněných, šest těžce.

Ve vzduchu létaly vrtulníky se záchranáři, všude hasiči, policie. Změť aut, z nichž se někteří nemohli dostat, další nemohli projít a přelézali karoserie. Jiní čekali či seděli v autech mnoho hodin, než se odklidily vraky aut. Choulili se do dek a pili horký čaj, který roznášeli záchranáři. Dlouho nebylo jasné, zda je dálnice neuvězní i přes noc.

Letní gumy, sníh a dálnice D1 Havárii zavinila shoda několika nešťastných náhod: sněhová bouře a předčasně vyměněné letní pneumatiky. A také přecpaná dálnice: dětem začaly velikonoční prázdniny.

Nehoda by možná nebyla taková, kdyby se na dálnici D1 řešily letité problémy. V obou směrech jsou jen čtyři informační tabule, které řidiče varují, že se blíží k hromadné havárii. Hlavním tahem Praha - Brno navíc denně projede sto tisíc aut. A na to nejstarší dálnice nemá kapacitu.

Ministr dopravy Aleš Řebíček prohlásil, že včerejší problém "v zásadě neřešil". "Tak jako neřeším jiné problémy tohoto typu," napsal v SMS. Vzkázal však, že se na problému D1 pracuje. "Dohodli jsme razantní zvýšení počtu infotabulí," napsal. Také slíbil, že se brzy začne připravovat stavba dálnice R35, která by měla vést z východních Čech na severní Moravu. Podle odhadů by mohla "dé jedničce" ulevit až o polovinu.

Na Velikonoce bude sněžit Během večera se dálnice nakonec rozjela, v každém směru však jen jeden pruh. Situace, která včera úplně paralyzovala hlavní dálniční tepnu v Česku, se navíc může brzy opakovat. Možná už o velikonočním víkendu.

Meteorologové předpovídají, že sněhová metelice a nárazy větru o víkendu ještě zesílí, až do pondělka má sněžit. Právě na velikonoční pondělí, kdy se budou lidé vracet z prázdnin domů, by se podle předpovědí mohlo vrátit mrznoucí mrholení. Tedy nejhorší počasí, jaké může řidiče potkat.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Zuzana Kaiserová, Jan Gazdík

Komerční sdělení:

Originální dárek

Aktuální články z Jihlavy

8.4.2014 |  Po zrušení poplatků za ošetření u lékaře čeká na pacienty jihlavské nemocnice nový "desátek" - za parkování. Na všech vjezdech i výjezdech z parkovišť či areálu nemocnice jsou již nainstalované turnikety. Ještě však chybějí závory.

Parkoviště před jihlavskou nemocnicí bývá ve všedních dnech hodně plné. Nemocnice na to v minulosti reagovala vytvořeních nových parkovacích stání.

Nyní přichází na řadu další opatření - zpoplatnění parkovišť. Část technologie je již na místě, závory by se měly instalovat během tohoto měsíce, kdy systém také bude uveden do zkušebního provozu. U nemocnice se rovněž objevily nové platební terminály.  | Celý článek ›

27.2.2014 |  V Jihlavě začínají úpravy veřejného prostranství v městské památkové rezervaci. "U kostela sv. Jakuba se budou opravovat části hradebních zdí a schody do lesoparku Heulos, na upraveném parkánu budou herní prvky pro děti, lavičky a další mobiliář," řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Další částí projektu je obnova nemovité kulturní památky kaple Olivetská hora na Jakubském náměstí.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

24.2.2014 |  Úsilí Jihlavy získat zpět svůj majetek ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) zaznamenalo další úspěch. Prostřednictvím exekutora se městu podařilo získat částku přesahující 54 milionů korun. "V podstatě obratem peníze použijeme na rekonstrukci vodovodů, kanalizace a povrchů v Brněnské a Křižíkově ulici, která začne letos v dubnu. Hodláme také opravit Sráznou ulici," uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.  | Celý článek ›

13.1.2014 |  Od Tří králů má krajská metropole v provozu novou autobusovou linku MHD. Má číslo 6 a zajišťuje spojení Masarykova náměstí s městským nádražím. Kromě výše uvedených cílových stanic zastavuje ještě u Billy v Havlíčkově ulici.

Na lince 6 jezdí malé třicetimístné autobusy. K jejímu zavedení došlo z důvodu ukončení první etapy přípravy dopravního terminálu.  | Celý článek ›

6.12.2013 |  Na serveru aktualne.cz bylo zveřejněno hodnocení měst, které poukazuje na to jak průhledně a podle jakých pravidel se rozdělují peníze na sport, kulturu, vzdělávání, prevenci a další činnosti. Příjemci městských dotací jsou zpravidla občanská sdružení, humanitární organizace a další fyzické a právnické osoby.

Nejlépe z třinácti hodnocených měst dopadly České Budějovice, nejhůře naopak Jihlava. Dohledání jakýchkoliv informací o dotacích z městského rozpočtu v Jihlavě je velmi obtížné a v mnoha případech spíše nemožné.  | Celý článek ›

Zdroj: aktualne.cz» | Autor: Tomáš Kunc, Štěpán Plaček

Komerční sdělení:

Originální dárek

21.11.2013 |  Před třemi roky na tomto místě vydražil zbor od města, od soboty tu je tržnice. "Původně jsme tu chtěli postavit dům ve stylu Tančícího domu v Praze," říká Miroslav Partl, majitel tržnice, "ale zájem o pronájmy byl malý." A jak dodává, k tomuto záměru by také potřebovali mnohem víc parkovacích míst.

Když uviděl farmářské trhy na náměstí, řekl si, že tu chybí každodenní možnost nakoupit sezonní nebo domácí výrobky. "A v těchto místech bývala tržnice již od roku 1952."  | Celý článek ›

24.10.2013 |  Filmy o české minulosti i přítomnosti budou provázet jihlavský festival jeho slavnostními večery. Zatímco světová premiéra filmu Dál nic režiséra Iva Bystřičana o stavbě kontroverzní dálnice Českým středohořím festival tento čtvrtek 24. října slavnostně zahájí, portrét polské režisérky Agnieszky Holland v pondělí 28. října svou mezinárodní premiérou MFDF Ji.hlava slavnostně zakončí. Pomyslně tak uzavře režisérčin "český rok" spojený s Janem Palachem a filmem Hořící keř.

V časosběrném snímku Dál nic sleduje režisér Ivo Bystřičan peripetie kolem stavby nejkontroverznější české dálnice D8, která má vést Českým středohořím.  | Celý článek ›

23.10.2013 |  Připomínkujte návrh územního plánu. Obyvatelé Jihlavy se opět mohou zapojit do připomínkování rozvoje města. Na webu je umístěn návrh územního plánu, ke kterému je možné se vyjadřovat prostřednictvím internetové aplikace PUPík - Připomínkování územního.

Návrh územního plánu je zpracován ve dvou variantách. "Severní varianta" navrhuje rozvojovou plochu pro bydlení v lokalitě Reindlerov, "jižní varianta" pak směřuje rozvoj bydlení na jih Jihlavy mezi ulice Pístovskou a Kosovskou.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

2.10.2013 |  Akce "Pístovské mokřady" je akce pro terénní auta ze všech koutů České republiky. Probíhat bude 2x ročně v období leden-únor a září-říjen v Pístově u Jihlavy.

Nejbližší datum konání této události je sobota 5.října 2013.

Zajímavostí akce je, že se jedná o offroad akci na pomoc přírodě. Koly terénních aut totiž budeme suplovat stáda zubrů, která v dávných dobách chodívala pít k potokům a udržovala tak v jejich okolí podmáčenou a bahnitou strukturu povrchu.  | Celý článek ›

1.10.2013 |  Cestu z Jihlavy do Pelhřimova má už příští rok rozdělovat dvouproudá kruhová křižovatka. Brzy pro ni padne i dominanta lokality na Brádle – vzrostlá lípa.

Jihlavsko bude mít, co se dopravních staveb týká, unikát. Na silnici mezi Jihlavou a Pelhřimovem, s odbočkou na Kostelec, vzniká dvouproudá kruhová křižovatka. Žádná jiná shodně navržená ve v našem kraji nenachází.

S jejími přípravami se začalo už na začátku letních prázdnin, kdy na místo křížení silnic II/602 a II/406 v lokalitě na Brádle začaly najíždět těžké stavební stroje. Vznikla provizorní objízdná komunikace mezi větví "pelhřimovskou" a "kosteleckou".  | Celý článek ›

Zdroj: Jihlavské listy» | Autor: Ladislava Brabencová

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Inzerce zdarma, bazar

Inzerce s rubrikami Autobazar, Motobazar, Inzerce práce a další.

Čištění umělých povrchů

Údržba povrchů sportovišť s pískovou výplní nebo gumovým granulátem.

Dnes je 16.4.2014,
svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Google
Komerční sdělení
Foto postřehy

Zimu nám příroda letos vynechala

Rozcestí u Lhotky (Javořice)

Nezvyklé zimní počasí pod Javořicí mělo i tak své kouzlo, i když spíše podzimně-jarní.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu
Logoshop.cz - Grafické studio a Webdesign
JIHLAVA: Nezávislý Info Server