CzechTek 2005 jako inspirace umění protestu

CzechTek 2005 jako inspirace umění protestu

Czechtek 2005

10.8.2005 |   Po zásahu policie proti účastníkům CzechTeku se začaly na internetu objevovat pokusy o reakci uměleckými prostředky. Výsledky jsou spíše rozpačité.
Vlna vzdoru místy přecházejícího v hysterii, která se vzedmula v důsledku policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku, prochází všemi patry české společnosti a štěpí ji na dvě nesmiřitelné skupiny zastánců a odpůrců postupu policie. Kromě jiného dala vzniknout mnohým bezpochyby pozoruhodným dílům lidové tvořivosti. Lze je nalézt na internetových stránkách a vyznačují se především tím, že jsou vlastně, na rozdíl od běžného a často dosti konformního českého umění, vyhroceně politická

Snad nejoblíbenějším žánrem pro výpady počítačově gramotných adeptů umění je fotomontáž, případně koláž s komiksovými prvky nebo animované sekvence.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Jde často o výtvory komentující dění se sarkastickým, ba cynickým humorem, jehož terčem jsou především postavy Jiřího Paroubka a Františka Bublana. Normalizační analogie se nabízejí, takže lze například narazit na fotografii z jakési schůze někdejší Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti, oněch agilních policejních brigádníků, na níž je za řečnickým pultem a v uniformě příslušníka VB zachycen ministr Bublan a za stolem zeširoka se usmívající Jiří Paroubek, od jehož úst se vznáší komiksová bublina se slovy: "Tady se prostě tancovat nebude." Případnějším terčem je jistě Paroubkův populismus, k čemuž míří jeho portrét doprovázený postupně se pod ním vyjevujícím souvětím: "Kdyby mi teď náhodou začaly klesat preference, dalo by se říct, že jsem v podstatě TECHNAŘ," načež se spustí razantní dunění elektronických rytmů, Paroubkovi v obličeji postupně naskakují piercingové ozdoby a polovina jeho hlavy je oholena do slušivého nekonformního sestřihu.

Značně oblíbená je také postava ústředního zloducha z Hvězdných válek George Lucase, Dartha Vadera, s jeho přízračnou černou helmou a maskou, který se překvapivě objevuje v zástupech na CzechTeku zasahujících obrněnců, nebo na plakátu, původně právě Hvězdných válek, s názvem CzechTek, episode 2005 – New Hope, na němž jihlavské grafické studio Trisign odmítá "lži ministerstva vnitra a brutalitu policie."

Výčet pokusů o uměleckou reflexi nemůže pominout několik blogových literárních děl a ironických mystifikačních novinových zpráv o pořádání zcela legální akce CzechDech nebo DechTek, v rámci níž zasahují policisté proti občanům, kteří se dopustili přílišného ticha, ani rozsahem a formální důsledností impozantní, leč myšlenkově poněkud plytká povídka Paroubkovy Plastikové Pendreky autora s pseudonymem D-Fens parodující okolnosti zásahu pouze slovy začínajícími na písmeno P: "Předvídaví předchůdci pořídili plastikové pendreky perfektních proporcí. Příslušníci pravidelně procvičují potírání protestů, prohlubují připravenost přetáhnout parchanty pendreky po prdeli."

Vrcholem tvorby tohoto druhu je komiks fotografických koláží autora pracujícího pod přezdívkou Krutek, v němž Paroubek jede sbírat zkušenosti s bojem proti hlučným feťákům do Číny, kde mu konečně prozradí velké tajemství. Číňané jsou tak tiší, protože čínské vládě pomáhají Vesmírní lidé a zejména bratr Aštara Šerana, Darth Vader.

"Ten to tu zklidnil," říká vrcholný čínský představitel. Český premiér neváhá a ihned volá Darthovi na Hvězdu smrti. A právě včas, neboť se Bublanovi na nově zakoupenou louku právě nastěhovali pankáči a zfetovaní vagabundi a dělají tam hluk. Do akce tedy nastupují spojené síly Vesmírných lidí a flotily Dartha Vadera, armáda klonů nápadně se podobající českým policistům, a se slovy: "Přinášíme mír vašim duším a klid vašim uším. Máme vás rádi a milujeme vás, veškerý odpor je marný," čistí louku ministra vnitra od neblahých sociálních živlů. V závěru je komiks opatřen ještě vizionářským orwelovským epitafem: "Tanec není svoboda! Elektronická hudba způsobuje rakovinu! Věřte vládě! Válka je mír! Velký bratr tě sleduje!"

Komani, socani, přejetí vlakem ptáci

Zatímco se některé výtvarné projevy vyznačují inteligentním jízlivým humorem a hravou nadsázkou, hudební výkony vyprovokované událostmi kolem CzechTeku většinou nadhled postrádají. Je pro ně naopak typická značná míra patetické jednostrannosti a svatě spravedlivého rozhořčení neseného na vlně těch nejomšelejších jazykových, myšlenkových, ba dokonce ideologických klišé. Ostatně se některá z těchto děl setkávají s nevěřícnými reakcemi i mezi příznivci CzechTeku.

Na mnohých výkonech je patrné, s jakou naivitou se jejich původci nechávají zneužít představiteli české pravice, snažících se demagogicky těžit ze sympatií veřejnosti s nespravedlivě zbitými technaři, jako by to nebyla právě pravicová opozice, kdo u příležitosti minulých ročníků CzechTeku vyzýval vládu k razantnějším policejním zásahům. Nicméně někteří policejními bagančaty pošlapaní příznivci techna si podle všeho opravdu myslí, že se zítra pod vládou ODS bude tančit všude.

Není možné se na ně samozřejmě zlobit. Většina z nich si "úspěchy" české pravice v devadesátých letech a její tažení proti nekonformnímu umění i občanské společnosti nepamatuje. Ačkoli se snaží budit dojem, že jejich paměť sahá až k časům normalizace. Jsou to však jen fráze jakoby odposlouchané z nejpokleslejších debat politických lídrů. A tak je možné slyšet dravé rapování Roxora v písni Plnou parou back, v němž všechny "komany a socany", zkrátka soudruhy posílá do horoucích pekel s tím, že se mají dávno stydět za perzekuce a pendrekiády a že se v parlamentu jen opíjí a spí, a přeje jim, aby museli v pekle poslouchat "od rána do rána pekelné techno". Na závěr, nejspíš aby prokázal dostatečnou míru rebélie, připojí drobnou úvahu daňového poplatníka, kolikpak asi celý ten zásah policie stál. To vše samozřejmě v CzechTek atmosféře. Drsný a peprný provokativní slovník k rapu odjakživa patřil. Antikomunistický "pravicový" rap je však pro mě novinkou a nejspíš českým specifikem.

Zatímco v případě Roxora zaujme svou minimalistickou syrovostí alespoň hudba, u dalších spontánních tvůrců již nelze říci ani to. Je vůbec zvláštní, jak široké spektrum hudebních stylů se bere za věc tekna. Mladá písničkářka (dopátrat se jejího jména je na internetu nemožné) za doprovodu kytary pěje procítěně apelativní píseň Náš stát o mladých lidech, kteří chtěli jen tančit a hrát a užít si svobody a na něž zlý vládce poslal pány do nepohody, kteří nenaslouchali svému rozumu a nepolitovali svého činu, a že to všechno už tady jednou bylo.

Zpěvák bigbítové skupiny Skřehule se zase vyznává ze své touhy mít soundsystém, dodávku plnou drog, ale jen těch pozitivních, co po nich nejsou špatné sny, a vyrazit na CzechTek. Po lyrické anglicky zpívané mezihře, v níž neví, kam jede ("I don’t know where I´m going"), následuje razantní punkový závěr á la Sex pistols, v němž krásné holky tančí, protože jim to dělá dobře, Paroubek je poslán do… a je vznesena otázka-refrén se vskutku brilantním absolutním rýmem: "Kam ty auta jedou, co ty bedny vezou. Kam ty auta jedou, co na CzechTek jedou?"

A jak se říká, to nejlepší nakonec. K onomu panoptiku chaosu a naivity, kvůli nimž účastníkům letošního CzechTeku hrozí, že se stanou kořistí v rukou politických manipulátorů dolujících z jejich šrámů politické body, se nejspíš v návalu emocí připojil sám Jaromír Nohavica. S písní Už zase bijou děti, prodchnutou protřelým nohavicovským sentimentem, se stal vzorem všech plytkých snah o výklad celého incidentu. Na internetu za to sklidil vcelku obdiv. Nezapomněl přitom použít nejomšelejších poetických klišé ze svého repertoáru. A tak můžeme slyšet, že za obrněnci vzadu zas klopýtá nesvoboda, že stejně jako v Listopadu zase z nebe padá voda (že na Národní třídě v devětaosmdesátém vodní děla nebyla, géniovi angažovanosti samozřejmě nevadí), že má jen holé ruce a tluče na bubínek, s nímž v rytmu tepe srdce bolavé od vzpomínek, a že se mu zase vrací zarostlé lesní stezky, prázdné esmesky a přejetí vlakem ptáci. Nakonec přihodí ještě svou lásku, která netuší, že hrana zvoní především jí samé a dílo je dokonáno.

Ještěže se obratem našel někdo, kdo tento výplod přepracoval do výraznější podoby, Nohavicu nasamploval a nechal z jeho nevalného textu jen útržky, které doplnil o cosi na způsob rytmického broukání dítěte a mohutným rytmem perkusí.

Pánbůh ochraňuj CzechTekaře od podobných projevů solidarity a náklonnosti. Už se jim dostalo podivného zastání od Mirka Topolánka, jindy vyhlašujícího noc dlouhých nožů, a Václava Klause, jindy děkujícího národoveckým extrémistům. O reklamních kampaních pivovaru Bernard a šéfa ostravského Rádia Helax, kteří se na celé aféře také snaží přiživit, ani nemluvě. Mohl by totiž vzniknout dojem, že místo proklamované touhy po svobodě vede CzechTekaře snaha zkonzumovat kromě oblíbeného zboží také prostory soukromých luk a polí a klid netechnoidního občanstva. Konspirační metody utajování místa konání by se pak mohly začít jevit jako pouhá marketingová strategie navozující naivním teknařům tržně nedostatkovou chuť zakázaného ovoce ve světě, v němž je, pokud se příliš nepřemýšlí, vše dovoleno. Alternativa ke zdejšímu politickému i kulturnímu provozu je žádoucí. Skrze mumlání primitivních ideologických schémat či jiné projevy nedůstojné naivity k ní však cesta určitě nevede.
Zdroj: Literárky v síti» | Autor: Roman Sikora

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 28.2.2024,
svátek slaví Lumír, zítra Horymír.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server