Co bude z bývalé Modety ve Starých Horách?

Co bude z bývalé Modety ve Starých Horách?

Býválá textilní továrna ve Starých Horách

1.9.2010 |   Ve Starých Horách u Jihlavy bývaly stříbrné doly, později tam vyrostla první papírna v Česku. Tu vystřídala textilka a následně zbrojovka. Co bude s areálem u řeky dál? Možná tam vznikne rekreační centrum.

Vzor je ve Skotsku - New Lanark. Ze staré textilky se stal areál s hotelem, konferenčními sály, muzeem či byty. Podobný komplex, bývalá továrna, stojí i v Jihlavě ve čtvrti Staré Hory. A majitel by staré firemní objekty také rád oživil a zpřístupnil lidem. Teď je tam průmyslová zóna naplněná asi z poloviny.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
"Radní někdy říkají, že do Jihlavy nejezdí tolik turistů, kolik by si představovali. Přitom bychom tady pro turisty mohli připravit další velice zajímavou lokalitu. Hledáme investory," vzkázal Petr Chytka, zástupce společnosti Business Park Staré Hory/Altenberg.

"Staré Hory jsou lokalita, která byla v minulosti klíčová pro rozvoj Jihlavy. Zástupci města ji ale dlouhodobě přehlížejí," řekl Chytka.

Když v prosinci 2007 požádal o to, aby byl projekt revitalizace továrních hal zařazen do seznamu klíčových akcí, u kterých se bude žádat o evropskou dotaci, odmítli ho.

A od té doby se na tom nic nezměnilo. Vzorová stavba - skotský areál New Lanark - byla přitom oživena pomocí dotací Evropské unie.

"Na projektu ve Starých Horách teď odbor rozvoje města nepracuje. Řešíme revitalizaci jiné lokality. Jde o Český mlýn," uvedla Alena Kottová z jihlavské radnice. Revitalizace průmyslového areálu ve Starých Horách podle Kottové by vyžadovala investice vyšší než čtvrt miliardy korun.

"Projekt řešil danou lokalitu od koncertního sálu přes polyfunkční dům, muzeum, domov pro seniory, studentské koleje až po rodinné domy. Některé ze záměrů by ovšem nebylo možné z evropských peněz financovat a náklady by se prodražily. To jsou důvody, proč nebyl starohorský projekt zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města," vysvětlila Kottová.

Manažer Petr Chytka se ale domnívá, že by město Jihlava mělo svůj postoj vůči Starým Horám přehodnotit.

"Od poloviny 90. let je ta lokalita vyklízena od průmyslových činností. Díky investicím v nedávné minulosti má zóna kvalitní sítě, vlastní kuchyni s jídelnami, zdravotní středisko, optické datové sítě s internetem. Je tam kompletní pouliční osvětlení i parkové úpravy pocházející ještě z 19. století," vyjmenoval Chytka.

Problémem ale může být starý areál Motorpalu. Ten je nyní obsazen zhruba z poloviny. Jsou tam výrobní firmy, slévárna i firmy ze sektoru služeb - například autoopravny, vinotéka, zdravotní středisko nebo golfový klub.

"Staré Hory jsou historicky cennou lokalitou. Je tam ale jeden problém, že tam funguje slévárna. To je průmysl, byť není znečišťující, ale svou existencí vylučuje jiné věci, které by se tam daly realizovat - třeba studentské koleje, byty, domy nebo kulturu či sport. Průmysl a relaxace se neslučuje," uvedl David Beke, architekt z jihlavské společnosti Schrapnel.

Majitel areálu se podle architekta musí rozhodnout: buď jen průmysl, nebo jen relaxace. "Využití té lokality osobně vidím spíše pro menší firmy, které tam mají zázemí nebo sklady. Dovedu si tam představit i něco ve smyslu podnikatelského inkubátoru," řekl Beke.

"Na druhou stranu, kdyby u řeky mohly být byty, studentské koleje, kampus a vzdělávací centrum, bylo by to také pěkné. Jen nevím, jestli studenti nechtějí raději žít a studovat v centru města," přemítal jihlavský architekt.

"Pokud by se koryto řeky Jihlavy vybagrovalo a pokácely se náletové dřeviny, objevila by se tam nádherná možnost pro koupání a relaxaci," poznamenal Karel Klouda, tesař-památkář, který je s projektem obeznámen.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Jaroslav Paclík

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
Hosting by 3nicom solutions ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 31.3.2023,
svátek slaví Kvido, zítra Hugo.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server