Červencová přehlídka oblohy

Červencová přehlídka oblohy

Hvězdy - noční obloha

17.7.2007 |   Při červnové přehlídce oblohy jsme se jen okrajově zmiňovali o tzv. letním trojúhelníku, který pozvolna vycházel nad východním obzorem. Během července již je tento nebeský obrazec vysoko nad jihem, a tvoří tak nepřehlédnutelnou dominantu letního nočního nebe.

Letní trojúhelník v žádném případě není souhvězdí. Jde pouze o orientační obrazec, který tvoří tři velmi jasné hvězdy noční letní oblohy. Každá z hvězd však patří do samostatného souhvězdí.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Zcela nejjasnější hvězdou, která zároveň tvoří i pravý horní vrchol trojúhelníku, je Vega ze souhvězdí Lyry. Pokud bychom seřadili všechny hvězdy noční oblohy vzestupně podle jejich jasnosti, Vega by byla na pátém místě. Patří tedy k velmi jasným hvězdám. Tato hvězda se nachází ve vzdálenosti pouhých necelých 24 světelných roků, tedy přibližně 7,8 parseků. Světlo z Vegy na Zemi letí zhruba 24 let, což je pro pozemská měřítka prakticky nepředstavitelná vzdálenost (cca. 227 bilionů kilometrů), nicméně z hlediska kosmického prostoru se jedná o jednu z velmi blízkých hvězd.

Při porovnávání Vegy se Sluncem zjistíme, že Vega je téměř 2,5krát větší. Její průměr je přibližně 3 500 000 km. Povrchová teplota je mezi 10 000 až 12 000 °C, proto září světle modře až bíle. Astrofyzikální měření ukazují, že se jedná o velmi mladou hvězdu, jejíž stáří je odhadováno pouze na 300 milionů let. Naše Slunce se svými téměř 5 miliardami let je dnes 16,5krát starší.

Nejmodernější astronomické modely ukazují, že kolem Vegy obíhá tzv. akrekční (nebo též protoplanetární) disk. Jde o jakýsi prstenec různě velkých shluků hornin, ze kterých se časem mohou zformovat planety a planetky.

Díky tzv. precesi zemské osy, tedy jakémusi dlouhodobému setrvačníkovému pohybu osy rotace Země, se za 12 000 let právě Vega dostane do bezprostřední blízkosti severního nebeského pólu a bude tak tvořit ukazatel severu místo dnešní Polárky.

Levý horní vrchol letního trojúhelníku tvoří již o poznání slabší hvězda Deneb. Samotný název Deneb pochází z arabštiny a znamená ocas. Hvězda totiž v mytologii představuje ocas souhvězdí Labutě. Deneb je již klasifikována jako hvězdný bíly veleobr. Vždyť je až 60 000krát svítivější než naše Slunce. Co se hmotnosti týče, tak je Deneb 25krát hmotnější než Slunce.

Hvězda Deneb je sice jednou z vůbec nejsvítivějších známých hvězd, přesto co se pozemské oblohy týče, její jasnost není nijak mimořádně vysoká. Tento fakt je dán velmi velkou vzdáleností mezi Denebem a Zemí, která je odhadována na cca. 3 200 světelných let, tedy 1 000 parseků. Jen pro představu, pokud bychom chtěli vzdálenost Denebu vyjádřit pomocí metrické soustavy, byl by od nás vzdálen asi 30 biliard kilometrů (tedy 3 a 16 nul).

Poslední z vrcholů letního trojúhelníku tvoří hvězda Altair ze souhvězdí Orla. Jedná se o na první pohled nenápadnou hvězdičku. Její průměr je jen 1,7krát větší, než má Slunce. I povrchová teplota 7 800 °C je jen o málo vyšší, než má Slunce (cca. 6 000 °C). Vzdálenost hvězdy Altair taktéž není nijak ohromující, činí pouhých necelých 17 světelných let, tedy něco málo přes 5 parseků. Je tedy ze všech tří hvězd trojúhelníku nejblíže a nejvíce se podobá Slunci. Přesněji řešeno, nejvíce se podobá Slunci, alespoň co se výše popsaných charakteristik týče. Realita je však zcela jiná. Hvězda Altair díky své relativní blízkosti je dnes již velmi dobře prozkoumána. Astronomové tedy mimo jiné již znají i dobu její rotace. Vezmeme-li v úvahu naše Slunce, které se při průměru asi 1 400 000 km kolem své osy otočí přibližně jednou za 25 dnů (na rovníku), pak Altair s průměrem přibližně 2 400 000 km jednu otočku stihne za pouhých 10 hodin. Rotuje tedy až 60krát rychleji, než Slunce.

Díky velmi rychlé rotaci Altairu dochází k velmi výraznému zploštění hvězdy v oblasti pólů. Tuto hvězdu si tedy můžeme představit jako pravidelnou šišku jejíž vzdálenost severního a jižního pólu je o více než milión kilometrů menší, než rovníkový průměr.

Název Altair taktéž pochází z arabštiny, kde al-tair znamená letící. Na obloze má Altair světlejší barvu. Nalezneme jej v severní části souhvězdí Orla. Pro jednodušší orientaci uveďme, že velmi blízko Alatiru se napravo nahoře nachází slabší hvězda jménem Tarazed a vlevo dole hvězda jménem Alshain, jak ukazuje přiložený obrázek pořízený na observatoři La Palma.

Na závěr se ještě krátce vypravme do světa planet. Během celého měsíce máme příležitost spatřit všechny planety sluneční soustavy. Merkur můžeme sledovat až koncem měsíce, kdy se ráno těsně před východem Slunce objevuje nad severovýchodním obzorem. Pozorovací podmínky Venuše se pozvolna horší. Můžeme ji spatřit už jen v první půlce měsíce po západu Slunce nad západním obzorem. Mars vychází ve druhé polovině noci a promítá se na pomezí souhvězdí Berana, Ryb a Velryby. Jupiter svým jasně bílím svitem září na obloze již většinu noci, krom jitra. Podmínky na jeho pozorování se stále zlepšují. Nalezneme jej mezi Hadonošem a Štírem. Saturn, který proslul svými mohutnými prstenci již taktéž zapadá, proto jej můžeme vidět po západu Slunce nad západním obzorem, velmi blízko Venuše. Saturn i Venuše se promítají do souhvězdí Lva. Poslední dvě planety, Uran a Neptun, již můžeme pozorovat jen pomocí dalekohledu. Obě planety jsou nad obzorem téměř celou noc kromě jitra. Uran se nachází v souhvězdí Vodnáře a Neptun v souhvězdí Kozoroha.

Na krásy noční oblohy se můžete podívat i pomocí velkých dalekohledů s Jihlavskou astronomickou společností. Veřejná pozorování jsou připravována vždy za jasného počasí z vyhlídkové terasy brány Matky Boží v Jihlavě (Věžní 1) v pondělí po setmění. V červenci astronomická pozorování začínají ve 22:00 hod.
Zdroj: Jihlavská astronomická spol.» | Autor: Miloš Podařil | Původní článek»

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 31.3.2023,
svátek slaví Kvido, zítra Hugo.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server