Bobři zlobí rybáře i myslivce

Bobři zlobí rybáře i myslivce

Bobr evropský na Vysočině

22.3.2009 |   Když se před časem rodinka bobra evropského nastěhovala na potok u Litohoře u Moravských Budějovic, byla to pro řadu lidí senzace. Některým se ale časem začaly prohlubovat vrásky. Starosta Bohumír Kašík ví, jak silné stromy tito hlodavci dokážou pokácet. Kolonie přísně chráněných bobrů dělá starost hlavně rybářům a trápí i myslivce.

zJIHLAVY.cz   Sdílet
Litohořečtí bobři se totiž usídlili na bývalém mlýnském náhonu, který zajišťuje vodu pro rybářské sádky níže po toku. "Tím, jak bobři staví z kmenů hráze, zamezí přítoku vody do sádek, kde máme ryby. No a jasné je, že ryby bez vody nemohou být," popisuje vedoucí budějovické provozovny Rybářství Telč Jaroslav Charvát.

Už několikrát museli rybáři průtok vody do sádek operativně uvolnit, aby jim ryby nelekly. "Kdyby se bobři usídlili kousek dál na jiném potoce a ne právě na tom našem přítoku k sádkám, tak by nám vůbec nevadili. Stačilo by, kdyby třeba postoupili kousek proti proudu," říká.

Nejčastěji podle Charváta zamezí bobři přítok k sádkám v pátek před víkendem a v době, kdy je v korytě málo vody. "Teď, když je hodně vody po tání, tak o bobrech ani nevíme. Jakmile ale začne být sucho, začnou stavět hráze a vodu zadržovat," líčí a popisuje, jak dokonalými staviteli bobři jsou. "Pracanti jsou teda výborní. Všechna čest," směje se.

Jak bobr hospodaří na potoce, vadí i myslivcům. Voda zadržovaná v hrázích v určitých případech zaplaví přilehlé pole a louky, kde hnízdí populace bažantů, kteří tak přicházejí o snůšku vajec.

Bobři mají čestné místo v Červené knize ohrožených druhů a za jejich zabití hrozí vysoká pokuta. Podle zákona se nesmí ničit ani jejich hráze, prostředí, ve kterém žijí, a nesmí se bez udělené výjimky ani chytat či stěhovat na jiná místa. "Nic s nimi nezmůžeme," konstatuje Charvát.

Podle Martiny Kratochvílové z krajského odboru životního prostředí mohou lidé, kterým vznikla činností bobra nějaká škoda na majetku, žádat o její náhradu. Podobné to je u vyder a kormoránů. "V tuto chvíli zatím na Vysočině nikdo náhradu škody způsobenou bobrem neuplatňoval," dodala.

Všichni zatím populaci bobrů u Litohoře respektují. "Snad nehrozí žádné nezákonné kladení pastí. Zatím jsme se s ničím takovým nesetkali," dodává vedoucí odboru životního prostředí z Budějovic Tibor Andrejkovič. Příští týden se za bobry z Litohoře chystají také pracovníci Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Toho, že se u Litohoře usídlil bobr evropský, si všimlimístní poprvé v roce 2005. Upozornily je na to ohlodané a popadané stromy, jejichž kůrou se bobři živí a ze stromů si staví důmyslné hráze, příbytky a vodní cesty.

Podle odhadů se v této lokalitě vyskytují čtyři bobři. "Může jich být až sedm. To nikdo nespočítá. Je to příliš plaché zvíře, které žije hlavně v noci. Přes den nejsou vidět. Jak uslyší otřesy půdy, hned se chovají," vysvětluje Bohumír Kašík, starosta Litohoře.

Za pár let padlo sto stromů Od roku 2005, kdy v Litohoři bobry poprvé zaznamenali, už zlikvidovali stovku stromů. Svými ostrými zuby dokážou porazit jakýkoliv strom. Nejoblíbenější je topol a osika "Ten největší strom, který bobr u nás porazil, měl v průměru osmdesát centimetrů, takže po obvodu to bylo něco přes dva metry" říká starosta.

Bobři svými silnými zuby strom nahlodají kolem dokola a nechají spadnout. Někdy se stane, že se bobry nahlodané stromy zaklesnou o okolní stromy. "Když jsou takhle zaklesnuté, snažíme se je svalit, aby na někoho nespadly," dodává.

Jak se bobři do Litohoře dostali, je tak trochu záhada. "Někdo říká, že po vodě od Budějovic. Spíš si myslíme, že byli uměle vysazeni. Ochranáři ale zase tvrdí, že nic nevysazovali. Tak nevíme," přemítá starosta.

Podle zoologa Aleše Tomana z jihlavské zoo bobři do České republiky přicházejí nejčastěji z jižní Moravy z rakouské populace bobrů. Šíří se také ze střední Moravy a průniky jsou i přes německou hranici.

Na Vysočině zaznamenali výskyt bobrů hned na několika místech. "Zajímavá kolonie s hrázemi a masivním kácením vznikla u Měřína na přítoku Balinky. Zjistili jsme stopy a pravidelné okusy po bobrovi na řece Jihlavě u Spělova poblíž Dolní Cerekve a zřejmě od stejného zvířete na Třešťském potoce kousek nad Kostelcem. No a pak jsme zaznamenali jejich migrace po řece Jihlavě. Několikrát uvízli v derivačním kanálu u Dalešické přehrady, odkud jsme je zachraňovali," popisuje svá setkání s bobry Toman.

Bobr evropský
Může vážit až 30 kg a po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Je přizpůsoben vodnímu životu, má hustou srst, plochý ocas a na zadních nohou mezi prsty plovací blány. Pod vodou vydrží až 20 minut. Aktivní je hlavně v noci. Rád si staví důmyslné soustavy kanálů a hrází ze stromů, které pokácí. Jeho potravu tvoří kromě bylin i větvičky a lýko. Dožívá se až 35 let.
Zdroj: MF DNES - Vysočina» | Autor: Ilona Zelníčková

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

Aktuální články z Jihlavy

3.4.2018 |  Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem sem tam něco přispět na tyto stránky, může poslat e-mailem na adresu info@zjihlavy.cz několik vět týkajících se aktuálního dění nebo zajímavostí z Jihlavy.  | Celý článek ›

7.4.2016 |  Jak již dříve Jihlavské listy uvedly, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

12.11.2014 |  Opravené schody z Jakubského náměstí do Heulosu jsou od úterý 11.11.2014 opět otevřené. Parkán (směrem k penzionu Mahler na Brněnské ulici) a nově vybudovaný průchod do Heulosu z Hluboké ulice zatím ještě budou uzavřeny.

Oprava schodiště je součástí projektu s názvem Regenerace veřejných prostranství v MPR Jihlava – I.etapa. Projekt řeší regeneraci veřejných prostranství v historicky cenném jádru města Jihlavy, v městské památkové rezervaci.  | Celý článek ›

11.9.2014 |  Výstavu hub připravuje už popáté Mykologický klub Jihlava. Koná se od 12. do 14. září v Muzeu Vysočiny Jihlava.

V uplynulých letech počasí houbařům příliš nepřálo. "V loňském roce se nám podařilo nalézt a vystavit 386 druhů čerstvě nasbíraných hub," ohlíží se přesto mykoložka z jihlavského klubu Kateřina Pauzarová. Vzhledem k nynějším příznivým podmínkám je podle ní velká naděje dostat se na podobný počet vystavených hub i letos.  | Celý článek ›

30.7.2014 |  Někteří obyvatelé Vrchlického ulice a okolí chtějí co nejdříve trolejbusové spojení do Starých Hor. To by měla zajistit nová trasa linky "B", jejíž vedení je plánované z Hlavního nádraží ČD přes sídliště Březinova, Masarykovo náměstí, Dům zdraví a dále ulicí Vrchlického k železničnímu přejezdu na Jiráskově ulici, kde se počítá s konečnou linky.

"Stále čekáme, ale nic není vidět," ptá se jedna z místních obyvatelek, jejíž jméno je redakci JL známé. Jako provizorní opatření navrhuje zrušit konečnou linky 36 v Horním Kosově. "Pak už ji stačí jen prodloužit okolo Uni Hobby a u polikliniky křižovatkou vrátit zpět do Žižkovy ulice," nastiňuje možné řešení. Ředitel dopravního podniku města Josef Vilím uvedl, že vedení linky, která bude dopravně obsluhovat tuto oblast, je již projekčně připraveno.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.7.2014 |  Ve čtvrtek 10. července začíná letošní cyklus čtvrtečních koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci.

Od 18 hodin zahraje během první akce mladá jihlavská kapela Joyners. "Po dlouhém sehrávání se pustila do produkce vlastních věcí. Tvorba se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií, anglických textů...," avizují organizátoři večera.  | Celý článek ›

19.6.2014 |  V rámci kulturní hudební akce Vysočina Fest 2014 proběhne doprovodný program v divadle DIOD Jihlava a to v pátek 11.7.2014 od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Na programu budou tvůrčí umělecké dílny pro děti s ukázkami a interaktivním zapojením.

Co mohou děti v dílnách vidět, zažít a vyzkoušet si? Akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu a dílnu s maskou, venkovní dětskou zumbu.  | Celý článek ›

17.6.2014 |  Soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2013 je u konce. Výsledky byly oznámeny ve středu večer, na jejich slavnostním vyhlášení v Počátkách.

Titulem Stavba roku Kraje Vysočina 2013 byla oceněna rekonstrukce Základní umělecké školy Jihlava a tři novostavby – Čistírna odpadních vod Dolní Cerekev – Kostelec u Jihlavy, Domov důchodců ve Ždírci a Administrativní budova Moravských kováren v Jihlavě.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem devatenáct realizací v našem kraji. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – Novostavby občanské vybavenosti, Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, Průmyslové a dopravní stavby a Vodohospodářské a zemědělské stavby.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky

10.6.2014 |  Povolení od ministerstva životního prostředí ke geologickému průzkumu sice ještě nemá, ale už vypsala tendr na jeho dodavatele. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala hledat firmu, která by zkoumala sedm vytipovaných lokalit v celé České republice. Tři z nich (Hrádek, Kraví hora a Čihadlo) se nacházejí v Kraji Vysočina nebo do něj zasahují.  | Celý článek ›

Zdroj: 5plus2.cz» | Autor: František Jirků

30.5.2014 |  Oslavu Dne Dětí chystá i jihlavská zoologická zahrada. Už tento pátek (30. května) proběhne seznámení s mezinárodní kampaní "Od pólu k pólu" prostřednictvím mateřských i základních škol z celé Vysočiny. Žáci a studenti si připravili výstavy obrázků a modelů zeměkoule i zajímavé prezentace projektů výzkumů o mobilních telefonech, spotřebě papíru a vody, o regionálních zdrojích i nadměrném používání igelitových tašek a obalů.
Prezentace začnou v 9:00 hodin ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, program bude pokračovat od 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.  | Celý článek ›

Komerční sdělení:

Reklamní hrnky
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podpora na síti Facebook
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]

Dnes je 21.3.2023,
svátek slaví Radek, zítra Leona.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server