ZLATÝ KŘÍŽEK – VELKÉ MEZIŘÍČÍ

ZLATÝ KŘÍŽEK – VELKÉ MEZIŘÍČÍ

30.12.2006 |   V tichém údolíčku řeky Radostínky mezi Velkým Meziřícím a Mostištěmi, v místě, kde odbočuje silnice k Martinicím, vypíná se na nevysokém pahorku železný křížek, který byl později pozlacen, od čehož dostal jméno. Po obou jeho stranách rostou dvě lípy. Mezi křížkem a vzadu se vypínající skálou je malá mezera.

O tomto místu se vypravuje, že tam za křížem u vysoké skály si kterýsi cestující vzal život. Jeho příkladu následovalo několik nešťastníků z okolí. I dceruška sousedního mlynáře, která tam klečela a modlila se, byla svým odmítnutým milencem zabita. Duše těchto nešťastníků, nemající pokoje, se zde lidem zjevovaly.

Stalo se jednou, že v noci byl povolán kněz z Velkého Meziříčí do Martinic k nemocnému. Vydal se neprodleně na cestu. Byla právě půlnoc, když přijeli ke zlatému křížku. Koně se náhle zastavili, a třebaže je kočí pobízel, nehýbali se z místa. Kněz slezl z vozu a s nejsvětější svátostí kráčel po schůdkách ke kříži. Vozka kněze pozoroval, ale mimo kněze nic neviděl. Slyšel pouze jeho slova: "Mám pilno, počkej, až se vrátím." Vsedl do vozu, koně se hnuli, a spěchali k nemocnému. Na zpáteční cestě zůstali koně před křížkem opět stát. Kněz prodlel nějakou chvíli u kříže a pak beze slova nastoupil do vozu.

Od té chvíle nikomu nesdělil, co se u kříže událo, jen stále chodil smutný, do sebe zahleděný a málo mluvil. Do roka se odebral na věčnost. Od té doby však nikdo u křížku zjevení nespatřil.Z knihy: POVĚSTI Z VYSOČINY (Miroslav Hedbávný, 2001)

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 3411x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 19.9.2021,
svátek slaví Zita, zítra Oleg.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server