ZÁSEKY A MUČÍRNA – ŘÁSNÁ

ZÁSEKY A MUČÍRNA – ŘÁSNÁ

28.12.2006 |   Těžké časy prožívali obyvatelé malých vesniček v době, kdy do země vtrhl nepřítel. Dřevěné, šindelem nebo slaměnými došky kryté chaloupky rychle podlehly ohni, sýpky byly rychle vybrány, dobytek pobit a chudákovi sedláčkovi zbyly jen oči pro pláč. Násilí nepřátelských, ale i vlastních vojsk, se nevyhnulo ani ženám a dětem.

Jak se tomuto násilí brániti? Zbraně neměli a jejich ruce, třebas byly silné, proti vycvičenému vojsku nezmohly nic. V okolí Řásné však byly a ještě jsou hluboké lesy. Dnes jsou snadno přístupné, ale před staletími v nich nebyly cesty, a kdo les neznal, snadno zabloudil. Řásenští si v lesní houštině vybudovali pro případ vojny úkryt, který byl navíc chráněn záseky. Když se ke vsi blížilo nějaké vojsko, všichni vesničané se zásobami jídla prchli i s dobytkem sem, do lesů, za záseky. Tu přečkali nejhorší časy. Živili se mlékem, tvarohem a vším, co les dal.

Vojáci, když našli ves prázdnou, ji vydrancovali, co ještě našli, to pobrali, a nakonec ji zapálili. pak se vydali hledat do okolních polí a lesů vesničany. Věděli, že daleko nemohou být, ale cestu lesem neznali. Když se jim přece podařilo nějakého neopatrného chasníka, který vyšel ze záseků, chytit, krutě ho mučili na nedaleké louce. Jen aby vyzradil; kde jsou ostatní ukryti, kde mají zásoby, kde dobytek a hlavně, mají-li nějaké peníze. Té louce se dosud říká Mučírna a lesu, kde byli vesničané ukryti, Záseky.

Zdroj: www.telc-etc.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2892x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 1.12.2020,
svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server