VZNIK SUCHÉHO RYBNÍKA – KRAHULČÍ

VZNIK SUCHÉHO RYBNÍKA – KRAHULČÍ

28.12.2006 |   Mezi pány a jejich poddanými docházelo často k třenicím a nedorozuměním, při kterých vždy vítězil pán, protože byl mocnější a majetnější. Chudí poddaní se bránili jak mohli, ale bylo jim to málo platné. Obraceli se proto i k nadpřirozeným bytostem, s kterými uzavírali smlouvy a sázky. A přece ani to nepomáhalo a byl to často i sám čert, který s pánem sázku prohrál a nic proti němu nezmohl.

K čertu o pomoc se obrátili i vesničané z Krahulčí, kteří chtěli před pánem ochránit koně a obilí, které schovali do malé stodůlky v nedaleké kotlince za vsí. Čert slíbil vesničanům, že jejich stodůlku s obilím i s koni před zraky chtivého pána uschová tak, aby je nenašel. Pán se totiž o stodůlce dozvěděl a chtěl koně odtud odvést a stodůlku spálit. Vesničané věřili, že alespoň od čerta se spravedlnosti dočkají. Co se však nestalo?

Čert byl rozhodnut stodůlku schovat pod zemí. Začal kopat a kopal velmi horlivě, aby vše v zemi ukryl. Jak se však prací rozpálil, země se kolem něj rozestupovala a vytvářela široký kulatý prostor. Za nějakou dobu se ze země začala valit voda a celý prostor zaplavila. Pod vodou se octla i stodola s obilím i s koni. Čert, stále více rozpálený, teď už nejen námahou, ale také vztekem, dupal a hrabal stále víc svým kopytem a když viděl, že vody neubývá a naopak je jí stále víc, když uviděl, že slib není schopen splnit, chvátal na břeh. Ten se s ním však utrhl, čert spadl do vody a ta se ihned začala vypařovat. Vypařila se i se stodolou i s koni. Nezbylo po nich nic než prázdný rybník, kterému od té doby říkají Suchý. A čert zas na pána nevyzrál.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2762x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 1.12.2020,
svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server