VRAŽDA Z LÁSKY – MYSLIBOŘ

VRAŽDA Z LÁSKY – MYSLIBOŘ

28.12.2006 |   Mezi zajímavé památníky minulých dob patří další kámen s vytesaným křížem na kraji Mysliboře. Dnes již těžko čitelný nápis na tomto pomníku připomíná vraždu jistého Ály Nohy, kterého otrávila někdy v r. 1540 jeho milá Marta z vesnice Onšova. Víc nápis nenapovídá.

Pověst však vypráví, že v Mysliboři žil kdysi mládenec Alois, kterému říkali Ála. Vyučil se kolářem a ačkoliv jeho vozy, kolečka, trakaře i žebřiňáky dobře sloužily všem okolním hospodářům, měl Ála ctižádost vyrábět lepší věci, vozy a kočáry pro bohaté měšťany a panstvo. Vydal se proto do světa na zkušenou. Na svých cestách poznal Ála nejen dobré řemeslo, ale i veselý život pocestného vandrovního. Nejedna dívka naletěla jeho pěkným očím a slibům. Jednou z nich byla onšovská Marta, které Ála slíbil dokonce manželství, když zjistil, že má Marta našetřeno něco peněz. Ta byla tak zamilovaná, že mu své peníze půjčila, když jí slíbil, že se pro ni přijde, jen co se doma trochu zařídí.

Po svém návratu si otevřel dílnu, nakoupil nářadí a nabídl své služby telčským měšťanům a panstvu ze zámku. Zpočátku se mu vedlo dobře, na Martu si však ani nevzpomněl. Znovu začal žít veselým životem, vydělávané peníze utrácel v krčmách a pletl hlavu hezkým děvčatům.

Když se Marta nemohla ženicha dočkat, vydala se za ním. Brzy poznala, že mu naletěla, že ze svatby nic nebude. Chtěla, aby jí alespoň peníze Ála vrátil, ale ten se jí vysmál. Tu se Marta rozhodla nevěrného potrestat. Nasbírala jedovaté houby, upravila z nich jídlo, které Ála snědl a otrávil se. Když Marta viděla, že Ála v křečích a bolestech umírá, zjistila, že pro ni vlastně život již nemá cenu. Sama se šla udat a když pak stanula před soudem, nebylo třeba použít mučící nástroje, dobrovolně se k tomuto hroznému činu přiznala. Soudce vynesl rozsudek, předal ji katovi a ten ji pak na Oslednicích oběsil na šibenici.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 3034x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 20.6.2021,
svátek slaví Květa, zítra Alois.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server